Перейти до основного вмісту

Життя у борг триває

Ерік НАЙМАН: Без зовнішніх позик бюджет поки що не може обійтися...
21 грудня, 00:00

Уряд до кінця цього року позичить на зовнішніх ринках 0 мільйонів для виконання державного бюджету, випустивши для цього річні облігації державної зовнішньої позики. Про це говориться в Постанові Кабінету Міністрів №1148 від 15 грудня, обнародуваній вчора. Згідно з Постановою, на облігації нараховуватиметься дохід за ставкою 6,7% річних, а термін їхнього погашення заплановано на 21 грудня 2011 року. Процентний дохід за держоблігаціями виплачуватимуть 21 червня і 21 грудня 2011 року. Уряд доручив Мінфіну передбачити кошти для погашення і обслуговування цих облігацій в проекті Держбюджету наступного року.

Нагадаємо, що 2010 року Кабмін вже випустив єврооблігацій на мільярди. Про що свідчить продовження практики держави «жити в борг»? І чим воно обернеться для економіки, яка, за словами чиновників вищого рівня, потребує «режиму економії»? Про це «День» запитав фінансового експерта Еріка НАЙМАНА:

— Мабуть, за допомогою цих грошей «залатають» якусь дірочку в бюджеті. Хоча, швидше за все, таким чином держава хоче частково пролонгувати кредит ВТБ (кредит може бути тричі пролонгований на максимальний термін до двох років. — Авт.), наданий у червні цього року в сумі мільярди. На таку думку наштовхує те, що термін облігацій дуже короткий, адже Україна зазвичай випускає держоблігації на п’ять-сім років. Та й ціна ресурсу досить висока і дуже схожа на ставку кредиту від російського банку. Нагадаю, що кредит ВТБ був теж виданий Україні під 6,7% річних. Тому дуже схоже, що Україна нічого не отримає: гроші реально не дійдуть до бюджету, а просто станеться переформатування боргу короткострокового в річний, або ж в країну надійде 0 мільйонів, як доповнення до вже взятого кредиту.

На мій погляд, вітчизняна економіка вже близька до точки неухильного зростання, але бюджет ще залишається проблемним. Тому практика позики фінансів для бюджету — практика поки що неминуча. Це — як одна з пігулок для обов’язкового лікування і одужання. Тобто без зовнішніх позик бюджет поки що не може обходитися. Хоча проект бюджету на 2011 рік побудований так, щоб значно зменшити темпи зростання держборгу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати