Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Життя в кредит — по закону

16 січня, 00:00

Президент України Леонід Кучма підписав Закон «Про кредитні спілки», прийнятий Верховною Радою 21 грудня 2001 року. Цей документ, як інформує Інтерфакс- Україна, визначає організаційні, правові та економічні засади створення і діяльності кредитних спілок, їх об’єднань, права та обов’язки членів кредитних спілок.

«Цього закону ми чекали вісім років, — сказав «Дню» президент Національної асоціації кредитних спілок України Петро Козинець. — Нарешті для кредитних спілок створено повноцінні правила гри. Наявність закону свідчить про довіру держави до цієї структури». Досі кредитні спілки працювали із статусом... «тимчасових»: адже єдиним нормативним актом у цій сфері було тимчасове положення про кредитні спілки, затверджене Указом Президента України ще у 1993 році.

За словами П.Козинця, за тимчасовим положенням кредитні спілки прирівнювалися до громадських організацій, що суперечило світовій практиці: усюди це фінансовий кооператив. «Сьогодні закон чітко встановлює, що кредитна спілка — це неприбуткова організація, яка будується на кооперативних засадах, і вона є небанківською фінансовою установою», — сказав П.Козинець. Головною вадою руху кредитних спілок, на його думку, донедавна була відсутність державного регулювання: «Держава повинна регулювати ці процеси. Сьогодні, на жаль, на фінансовому полі ще залишається чимало організацій, які називають себе кредитними спілками, хоча практично не мають iз ними нічого спільного. Звичайно, підкреслив П.Козинець, асоціація здійснювала в цьому напрямку певну роботу, розробляючи власні нормативні акти, але ж ті, хто не хотів співпрацювати з нею, мали можливість безперешкодно створювати фінансові піраміди. Нині законом про кредитні спілки та законом про фінансові послуги, прийнятим торік, вводиться державне регулювання діяльності кредитних спілок. І це, як сподівається президент НАКСУ, дозволить упорядкувати цей різновид мікрокредитування. Щоправда, це питання найближчим часом ще належить перевести із юридичної площини у практичну — створити спеціальний уповноважений державний орган, який буде регулювати ринок небанківських фінансових установ.

Як зазначив П.Козинець, діяльність кредитних спілок вимагає певної системності — гарантування від банкрутства, створення системи внутрішнього клірингу тощо. Прийнятий закон дозволяє і в Україні створити центральну об’єднану кредитну спілку як своєрідний орган клірингу і взаємокооперування коштами і запроваджувати програми стабілізації, гарантування вкладів населення, що, за словами П.Козинця, обов’язково стимулюватиме зростання чисельності кредитних спілок та їхніх активів. Зараз до Національної асоціації кредитних спілок України входять 123 кредитні спілки, які нараховують 106 тис. членів. Маючи активи понад 36 млн. грн., кредитні спілки надали минулого року 76 тис. кредитів. Звичайно, «кредитного буму» в Україні варто очікувати тільки за умов зростання платоспроможного попиту на внутрішньому ринку. Тобто зростання кількості громадян, які зможуть не тільки брати кредити, а й повертати їх.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати