Зміна міліцейської варти
Бандитів Криму знову обіцяють посадити до в’язниціУ владних коридорах Криму свята закінчилися достроково. Новорічні урочистості попсували міністр внутрішніх справ Юрій Луценко і народний депутат Геннадій Москаль. Луценко 28 грудня 2007 року призначив начальником главку МВС України в Криму Миколу Ільїчова, який до цього очолював міліцію в Запорізькій області. Можна сказати, що 51-річний генерал- майор міліції зробив кар’єру в Криму: 11 років він обіймав посаду керівника відділу боротьби з організованою злочинністю на півострові, обіймав посаду заступника начальника Головного управління МВС і начальника кримінальної міліції. 1999 року перейшов до Севастополя, де пропрацював без малого чотири роки. 2003р. був призначений на посаду начальника Запорізького обласного УВС.
У ході представлення Луценко сказав, що «Кримська міліція — мій пріоритет №1. Ільїчов одержав квиток на війну. На війну з криміналом. Усі інші призначення — це квиток на нормальну роботу. Отут квиток на війну». За словами Луценка, новий керівник главку працюватиме три місяці з приставкою в.о., а після — або залишиться начальником, або керівництво МВС України знайде йому заміну.
За три місяці Ільїчов доповідатиме про результати наступу на криміналітет у Криму.
Тезу міністра про організовану злочинність у автономії підтримав народний депутат Геннадій Москаль, який обіймає в новій Верховній Раді посаду заступника глави комітету з боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Він попрохав увімкнути запис на касеті, що є «його особистою власністю», на якій звучать голоси схожі на голос голови Верховної Ради Криму Анатолія Гриценка і колишнього начальника кримської міліції Анатолія Могильова. Вони ведуть переговори з людиною чий голос схожий на голос депутата Олександра Мельника, якого раніше Юрій Луценко неодноразово називав лідером однієї з ОЗГ Криму, і прохають його дати згоду на призначення начальників районних відділів міліції.
Міністр заявив, що в даному випадку йдеться не просто про очищення Криму від криміналітету, а «про збереження півострова в складі України». «Фактично ситуація в кримінальному світі така, що ми втрачаємо Крим для кримчан, для українців, для держави. Це не пишномовні слова, це констатація факту. Ще трошки бездіяльності, і Крим буде вже самостійним...» — сказав Луценко.
Тому перед новим начальником кримської міліції Юрій Луценко поставив непросте завдання — ліквідувати залишки кримських ОЗГ, «які знову підняли голову, пробравшись до кабінетів влади». «Усі вбивства... мають одержати оцінку — хто замовляв і хто реалізовував усе це кримське свавілля, і хто сьогодні відчуває свою безкарність через абсолютну імпотентність попереднього керівництва кримської міліції», — заявив глава МВС. Він привселюдно доручив Ільїчову зробити так, щоб «головні дійові особи не зникли з України». «Тому подивіться, чи в порядку в них паспорти, щоб не дай Боже не зробили собі харакірі — поставте охоронців, щоб вони їм допомогли святкувати Новий рік. Подивіться, куди б вони не їхали, щоб були в безпеці й далеко не заїхали», — сказав Луценко. На допомогу новому начальникові кримської міліції глава МВС відрядив до автономії на 3 місяці начальника карного розшуку України Василя Паскала — він очолить новостворену спецбригаду, яка займеться розслідуванням резонансних кримінальних злочинів, зроблених у Криму в бандитські 1990 роки. У той же день Юрій Луценко розформував Ялтинський відділ міліції і відділ боротьби з незаконним обігом наркотиків Криму, що, за його словами, були найбільш тісно зв’язані з «бандитами». Особовий склад цих підрозділів, відповідно до його розпорядження, буде набрано заново.
«Давайте ми відокремимо зерна від плевел, — сказав журналістам новий начальник кримської міліції Микола Ільїчов. — Це не зв’язано з подіями на Ай-Петрі. Це зв’язано з тим, що ялтинська міліція загрузла в корупції, займалася бізнесом, своїми справами і крізь пальці дивилася на розбазарювання землі, яка пішла в приватні руки, і тепер хто за це відповість? От за що розформовується ялтинська міліція». За словами нового начальника кримського главку МВС, йому, як громадянину України і людині, яка прослужила все життя в міліції, «не сподобалася злобна поведінка працівників міліції». «Так, вони виконували ухвалу суду, я згодний — вони виконували чиїсь накази. Але за кадром залишається чиясь користь і чийсь намір, кому та ділянка була потрібна. Але злостивість виконання цього завдання — не повинно бути такого у працівників міліції», — підкреслив Микола Ільїчов.
Однак керівники органів влади Криму не погодилися з такою постановкою питання. Відразу ж після представлення нового начальника міліції в Сімферополі провів прес-конференцію глава Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко. Він назвав оприлюднений Москалем аудіозапис «сумнівною плівкою із серії Мельниченко 2». Анатолій Гриценко заявив, що призначення Ільїчова не було погоджено з Верховною Радою Криму, як належить за конституцією, а тому депутати ще подумають над вирішенням цього питання. Анатолій Гриценко спростував інформацію, висловлену Геннадієм Москалем. «Заяви Москаля носять хронічний характер, як довгограюча платівка, за якою немає ніяких реальних фактів. Усі нісенітниці, що там були висловлені, про те, що хтось із депутатів впливає на призначення керівників районів чи міст — це цілковите марення і не відповідає дійсності», — сказав він. Кримський голова ВР оголосив про свій намір звернутися до прокуратури з вимогою провести перевірку за фактом незаконного прослуховування його телефонних розмов.
За кілька днів прес-конференцію провів колишній начальник ГУ МВС України в Криму Анатолій Могильов, який також назвав запис, продемонстрований Геннадієм Москалем «фальшивкою», «монтажем зі шматків його розмов по телефону». «Такої розмови з моєю участю не було. Я хочу про це заявити офіційно. Цей запис сфальсифіковано», — сказав Могильов. Він сказав, що за посадою зобов’язаний погоджувати призначення кадрів із Верховною Радою Криму, а тому «у цьому нічого немає непорядного». «Дійсно, до начальника міліції звертаються дуже багато людей із пропозиціями різних кадрових призначень, і таких пропозицій до мене надходило дуже багато від буквально всього спектру політичних партій країни, від депутатів усіх рівнів, Крим у цьому не унікальний — ідентичне становище в усіх регіонах країни, — сказав Могильов. — Відповідь на всі ці звертання була одна: ми вивчимо дану людину, перевіримо її професіоналізм, і призначення будь-якої людини на посаду відбувалося за її професійними якостями». Могильов також визнав, що неодноразово мав телефонні бесіди з депутатом Олександром Мельником. «Він один із тих, хто мені теж телефонував з різних питань своєї депутатської діяльності. Більше того, він бував у мене в кабінеті. Ну, половина Верховної Ради Криму точно була в мене в кабінеті з різних питань, у тому числі й він. Але внаслідок цих зустрічей із усім депутатським корпусом, жодної протиправної вказівки Могильов своїм підлеглим не давав».
Він назвав розпуск Ялтинського міськвідділу міліції й ВБНОН Криму непрофесійними діями, оскільки вони вирішують складні завдання, а ВБНОН тільки нещодавно було набрано з нових працівників.
Могильов заявив, що причиною його звільнення є не погана робота, як твердив Москаль, а те, що «одна з незареєстрованних організацій у Криму, яка домагається дестабілізації ситуації, домовилася з новим главою МВС про його звільнення». При цьому він не заперечував, що має на увазі меджліс кримськотатарського народу, глава якого Мустафа Джемільов заявляв, що під час зустрічі з Луценком обговорював це питання в зв’язку з тим, що меджліс після зносу будівель кримських татар на Ай-Петрі, вимагав звільнення Анатолія Могильова і притягнення його до кримінальної відповідальності.
Зміна начальника міліції в Криму — лише початок перетрушування кадрів у МВС. Як заявив Юрій Луценко, він залишить на своїх посадах 9 із 27 керівників обласної міліції. «У день міліції мені зателефонував колишній прем’єр-міністр Віктор Янукович і привітав із професійним святом. Він прохав, щоб я не проводив кадрових змін на місцях. Я йому відповів, що нікого не зніму, але відновлю тих, кого незаконно зняли попередники», — розповів Юрій Луценко. «Зараз дехто з тих, хто працює на місцях, є сильними професіоналами й нормальними чесними людьми. Це керівники дев’яти областей. Інші 18 — це люди, які працювали зі мною і яким я довіряю», — сказав міністр. Окрім того, Юрій Луценко ще раз заявив, що масові перестановки відбудуться в міліцейських відділах і управліннях Криму. «У Криму будуть масові перестановки. І хто б мене в чому не звинувачував, у політичній заангажованості, у репресіях, я не зупинюся до максимуму, поки не наведу в Криму порядок, — говорить міністр. — У Криму ситуація жахлива. Крим перебуває під тотальним управлінням криміналу. Фактично вони керують на місцях і в центральній владі», — сказав Юрій Луценко.