Знакове бажання
«Чи можна у таких умовах нормально працювати?!» — сказав М.Коваль. Та, думаємо, на вельми ймовірне рішення міністра про відставку вплинуло інше. Заборона негрошових форм розрахунків у паливно-енергетичному комплексі може призвести, як вважають фахівці галузі, не тільки до зростання заборгованості, але й до колапсу цієї найважливішої сфери економіки країни. Мінпаливенерго намагається чинити опір непродуманим діям віце-прем’єра Юлії Тимошенко, свого куратора. Однак, як сказав один із енергетиків, «Тимошенко пре, як танк, і нікого не слухає». На столі у Тулуба вже лежать заяви про відставку майже всіх його заступників. Що лежить на столі у Віктора Ющенка, поки що достовірно не відомо. Уряд, можливо, днями порідшає. Щоправда, не можна стверджувати, що заяви про відставку будуть автоматично задоволені, хоча б із бажання уникнути політичних оцінок щодо періоду розпочатого напіврозпаду команди реформаторів. Та навіть наміри міністрів піти викликають запитання: а чи була команда?
Можлива поява в уряді двох ключових вакансій сталася в період, коли взаємостосунки певної частини парламентської більшості та президентського оточення ускладнилися через невдалий початок імплементації. Чи буде використано ці вакансії для замурування утвореної політичної тріщини?
КОМЕНТАР
Олександр РЯБЧЕНКО, народний депутат:
— Якщо Тигипко збирається йти, це великий сюрприз. Я не бачу причин, які б сьогодні активно виштовхували його з уряду. У нього є розбіжності з Тимошенко? То вони є не тільки в нього: і Президент бачить реформування енергоринку по- іншому.
Якщо відставка відбудеться, то це стане дуже негативною подією і тенденцією для уряду. Вихід міністра економіки ослабить Кабмін і дасть негативний сигнал. Адже Тигипко — один iз тих людей в уряді, яких можна віднести до стовідсоткових реформаторів — на відміну від тих, хто став ринковиком тільки тому, що став членом уряду. Не можна сказати, що Кабінет Міністрів — це єдина команда. Відомо, що там є внутрішні розбіжності, особливо щодо концепції енергоринку.
Якщо Тигипко стане депутатом, йому доведеться влитися в якусь iз існуючих політичних партій, оскільки нову створити зараз неможливо. До кого він приєднається, важко сказати.
Володимир ПОЛОХАЛО, політолог:
— Відставку Сергія Тигипко як і можливу майбутню відставку Юлії Тимошенко (я думаю, що саме вона стане наступною), на мій погляд, треба розглядати в контексті серйозної конкурентної боротьби у верхніх ешелонах влади. Справа в тому, що сьогодні є декілька центрів впливу на Кабінет Міністрів, який, у свою чергу, перестає бути реальним центром впливу в системі влади, а перетворюється на технічний. Сьогодні через Кабінет Міністрів лобіюють свої інтереси різні групи політичних і бізнеселіт. Однак балансу сил між ними поки що немає. В цьому сенсі Сергій Тигипко виявився певною мірою політичним аутсайдером.
Я вважаю, що він продовжить свою політичну кар’єру в іншiй якості. Але його відставка може негативно вплинути на відносини України з Заходом, тому що там уход Тигипка з уряду можуть розцінити як наступ олігархів на ліберальну — демократичну парадигму, яку продекларував Ющенко раніше і підтвердив під час останнього визиту в США.
Народний депутат Сергій ТЕРЬОХІН:
— Якщо пан Тулуб вирішив десь балотуватися, то, я думаю, йому буде нелегко. Що стосується пана Тигипка, то цілком можливо, що він спробує і виграє. Я чув про такі розмови, і якщо він на це зважиться, я його по-людськи розумію. Три роки роботи в уряді, причому не на найпопулярнішій посаді, можуть вивести з рівноваги будь-кого, тим більше таку досить амбіційну (по-хорошому амбіційну) людину, як Тигипко.
Якщо він піде, я не сумніваюся, що він виграє. Хоч, на мою думку, прем’єр-міністр не зацікавлений у такому перетасовуванні, він не може радіти з того, що Тигипко хоче піти, і для уряду це не є корисним. Мені здається, це — особистий вибір, не пов’язаний із внутрішніми війнами або перетягуванням каната всередині уряду. Хоч у ньому й спочатку, ще при формуванні, не могло бути єдності.
Вихід Тигипка покаже, що в країні діють хибні коаліційні принципи при формуванні уряду. І ще: сьогодні дуже складно міркувати про те, хто може прийти на місце міністра економіки. Принаймні в нинішній обоймі виконавчої влади я такої людини не бачу.