Перейти до основного вмісту

Зникла натура на листівках із Чехії

16 серпня, 00:00

Ідеолог «Галереї 36», відомий і шанований художник Олександр Миловзоров і компанія, традиційно знайомить киян і гостей столиці не лише з українським мистецтвом, але й європейським, азіатським, близькосхідним тощо. Тим самим розширюючи не тільки світоглядні межі сприйняття прекрасного, але й реально роблячи їх прозорими, займаючись найбільш вдячним видом дипломатії. Адже взаємопроникнення культур — найпряміший шлях до взаєморозуміння та взаємоповаги людей.

Виставка, що відкрилася в «Галереї 38», присвячена старим єврейським листівкам і представлена колекціонером із Праги Франтішеком Банаєм за підтримки посольства Чехії й особисто Надзвичайного і Повноважного Посла пана Ярослава Башти та Чеського культурного центру, яким керує пан Рудольф Седлачек. До речі, Центр працює багато і плідно, представляючи українському глядачеві й чеське кіно, й музику, й образотворче мистецтво. Фінансову підтримку в представленні виставки «Старі єврейські листівки», яка демонструвалася в багатьох країнах Європи, вже не вперше надає Міжнародна юридична фірма «Соланж».

До Другої світової війни Європа була рідним домом для давньої та численної єврейської діаспори. Війна трагічно змінила вигляд світу, перетворивши культуру цієї найдавнішої діаспори на цвинтар. На представлених листівках зображене життя містечок і комун, які вже давно припинили своє існування.

Великі музеї не приділяють достатньої уваги колекціонуванню листівок. У цій царині панують приватні колекціонери. Франтішек Банай уже понад 25 років збирає свою унікальну колекцію, в якій представлені найцікавіші образотворчі документи, що охоплюють історію європейських євреїв із 1898 по 1938 роки.

«У ролі колекціонера, — сказав на відкритті виставки Франтішек Банай, — виставку єврейських листівок я підготував уже не вперше. 2000 року така виставка пройшла у прекрасному приміщенні іспанської синагоги. Відтоді моя колекція збільшилася, і є можливість вибрати чудові старі листівки з видами древніх синагог, святкові тощо, які ще не були представлені широкому загалу.

Торік ця колекція була виставлена в Єрусалимській синагозі, а потім у Відні, Лодзі та Кошиці.

Ці листівки показують світ, який повністю зник, мов за помахом чарівної палички. Цією «чарівною паличкою» була людська злість, незламна й незрозуміла ненависть і варварство, якого зазнали європейські народи під впливом нацизму. Зникали люди, синагоги, магазини, вулиці та цілі містечка. Чудові пам’ятки культури, які могли б радувати око тисячоліттями, палили, розкрадали і знищували за одну ніч. Євреї, які були невід’ємною частиною суспільства, зникли протягом кількох місяців. З матеріальної та духовної спадщини залишилися крихти. Насправді, крім задоволення найнижчих інстинктів, ніхто нічого не отримав. Навпаки, Європа втратила значну частину імпульсів для свого розвитку.

Представлений на моїх листівках світ неймовірно автентичний. На цій виставці я хотів показати єврейський світ таким, яким він був, — у чомусь провінційним і бідним, а десь таким, що демонструє своє багатство на прекрасні архітектурні споруди синагог. Сподіваюся, це допоможе глядачам зрозуміти минуле і, можливо, покращити майбутнє».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати