«Золота» перемога
Два роки копіткої роботи — і суд у Нідерландах постановив, що скіфські артефакти треба повернути Україні![](/sites/default/files/main/articles/14122016/2skifzoloto.jpg)
«Суд мав дуже чіткий та сильний меседж, також наголосив на факті окупації», — повідомила у Facebook перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джеппар. Вона була у Нідерландах, коли 14 грудня Окружний суд міста Амстердам ухвалив рішенням про повернення амстердамським археологічним Музеєм Алларда Пірсона на територію України експонатів виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Еміне Джеппар додала, що Україна має сплатити частину коштів за перевезення і зберігання артефактів.
Амстердамський суд визнав правомірними вимоги української сторони згідно з чинним міжнародним та українським законодавством. Всі музейні експонати, включені до виставки, є державною частиною Музейного фонду України й мають бути поверненні в Україну, повідомляється на сайті Міністерства культури України. «Рішення суду ґрунтується на конвенції ЮНЕСКО 1970 року, згідно з якої Україна приймає рішення про вивезення і ввезення культурних цінностей», — цитують у відомстві заступника міністра культури України Світлану Фоменко, яка була на суді в Нідерландах.
«Це — велика перемога саме держави Україна, — стверджує Людмила Строкова, генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Раніше вона очолювала Музей історичних коштовностей і у «справу скіфського золота» була залучена від початку. — У кожного є своє АТО. Хтось воює на східному фронті за незалежність країни, хтось бореться за повернення і збереження культурної спадщини, яка належить українському народу. Рішення європейського суду на користь України багато про що говорить. Підвищується планка України як держави європейського рівня».
Музейниця дуже добре оцінює рівень представлення України в нідерландському суді. «Ще у 2014 році було створено міжвідомчу робочу групу при Міністерстві юстиції України, куди входили представники різних відомств, музейні співробітники. Ця комісія працювала на стратегію і тактику у вирішенні цього питання. Україна найняла голландського юридичного радника, тому що без цього нам було б неможливо судитися — ми не знаємо законів Нідерландів. Це теж багато зробило для нашої перемоги, бо він представляв Україну в суді, на всіх перемовинах», — додає Людмила Строкова.
Кримські музеї збираються оскаржити рішення амстердамського суду. Про це повідомило агентство «РИА Новости» з посиланням на юристку Анастасію Сивицьку, яка представляє інтереси музеїв півострова. «Отже, це ще не кінець. До нинішнього рішення ми йшли два роки. Якщо справу розглядатимуть в апеляційному суді, не знаю, як довго чекати остаточного рішення, не знаю цих тонкощів, — коментує Людмила Строкова. — За міжнародним законодавством шансів перемогти у кримських музеїв не було. За українським — теж. Їхнім головним аргументом було те, що, оскільки коштовності знайшли на території Криму, їх треба повернути тільки на півострів, цілісність колекції не має бути порушена. Але ніхто з них не говорив, що Крим — це територія України, окупована іноземною державою. Скіфські артефакти належать державному Музейному фонду України, належать державі Україна, а не кримським музеям».
Нагадаємо, в лютому 2014 року в археологічному Музеї Алларда Пірсона проходила виставка «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Експонати надали шість українських музеїв та історико-культурних заповідників. Після анексії півострова Росією амстердамський музей відмовився повертати Україні абсолютно всі експонати, прибули лише цінності Музею історичних коштовностей, а майже 500 артефактів залишились у Нідерландах. Кримські музеї згодом подали позов щодо повернення експонатів саме на півострів, а серед них — артефакти зі скіфського золота: церемонійний шолом, коштовне каміння і мечі стародавніх греків і скіфів.