Золото для абсурду
Головний приз «Молодості» здобув вельми несподіваний фільмРезультати 42 Міжнародного кінофестивалю «Молодість» навряд чи можна було передбачити. Міжнародне журі у складі Золтана Камонді (голова), Теодора Ушева, Бориса Хлєбнікова, Арутюна Хачатряна, Наталії Сумської віддало Гран-прі — статуетку «Золотий скіфський олень» та сертифікат на 80 000 грн — грецькому режисерові Бабісу Макрідісу за абсурдну комедію «L», найзагадковішу й водночас найбільш формально досконалу картину повнометражного конкурсу.
Що ж до власне повнометражного міжнародного конкурсу, то тут першість (диплом і сертифікат на 2500 доларів) здобула запальна молодіжна стрічка «Жени бабло!» (режисер Адам Леон, США).
Спеціальними відзнаками журі нагородило Тая Гіксона за роль у цьому фільмі та Бегюм Аккайю за акторські роботу у драмі «Наложниця» (режисер Умут Даг, Австрія).
Найкращим фільмом короткометражного міжнародного конкурсу став «О Віллі...» (режисери Емма де Сверф і Марк Джеймс Роле, Бельгія — Франція — Нідерланди); нагорода — диплом і сертифікат на 2500 доларів США. Заохочувальні дипломи в цій категорії здобули «Людський фактор» (режисер Тібо Ле Тексьє, Франція) за найглибше зображення кризи та «Цирк» (режисер Пабло Ремон, Іспанія) за найдотепніше зображення тої-таки кризи.
Перше місце у студентському міжнародному конкурсі (теж короткометражному за форматом) поділили стрічки «Повернення» (режисер Шай Леві, Ізраїль) та «Дорога на...» (режисер Таїсія Ігумєнцева, Росія); кожна одержала диплом і сертифікат на 1250 доларів США.
Заохочувальні дипломи — «Без снігу» (режисер Магнус фон Горн, Польща) за висвітлення підліткових проблем, «Я досягла всього сама» (режисер Соня Тарокіч, Хорватія) за точність і спостережливість, «Віддайся омані!» (режисер Юдіт Бойт, Німеччина) — за сміливість.
У національному конкурсі, котрий відбувався автономно і має власне журі, перемогла короткометражка «День незалежності» (режисер Антоніна Ноябрьова).
Заохочувальні дипломи — у фільмів «Між 20 і опівночі» (режисер Денис Сполітак, Україна) за щирість сентиментального вислову та винахідливість у пошуках художніх форм і «Гамбург» (режисер Володимир Тихий, Україна) за дотепний лаконізм у діагностуванні стану людської природи.
Вищезгадана короткометражка «О Віллі...» дістала диплом екуменічного журі; аналогічну відзнаку має також німецький режисер Саша Полак за свій повнометражний дебют «Гемель».
Журі Міжнародної федерації кінопреси — ФІПРЕСІ — визнало найкращим «Прекрасну долину» (режисер Гадар Фрідліх, Ізраїль — Франція).
Нарешті, найбільше очок у змаганні за Приз глядацьких симпатій набрала «Потаємна сльоза», завдяки чому її режисер Карло Вогеле (США) тепер матиме камеру EOS D60 від представництва Canon в Україні.
Загалом же на «Молодості»-42 було представлено 280 стрічок із понад 50 країн світу.
Церемонія нагородження переможців відбувалася на основному фестивальному майданчику — у столичному кінотеатрі «Київ».
Детальніше про підсумки фестивалю читайте в найближчих номерах «Дня».