Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

11,2 мільярда гривень — комунальні борги українців

Експерт: Уряду треба провести реформу ЖКГ із відчуттям платоспроможності населення, інакше він «підірветься» на комунальному фронті
31 жовтня, 13:06

Українці заборгували за послуги ЖКГ більше 11,2 мільярда гривень, повідомляє Державна служба статистики. Так, у вересні цього року заборгованість зросла на 0,3%, порівняно з попереднім місяцем. При цьому її зниження у серпні-2014 до липня-2014 склало 1,3%. За інформацією Держстату, середній термін неплатежів — 3,9 місяця. У січні-вересні цього року українці сплатили за послуги ЖКГ 26,3 мільярда гривень, що, з урахуванням погашення боргів попередніх періодів, становить 103,1% нарахованих за цей період сум. Найвищий рівень оплати зафіксований в Закарпатській, Вінницькій і Кіровоградській областях (112,7—110,3%), найнижчий — у Донецькій, Луганській і Харківській областях (92,4—98,5%).

Як переживе галузь зиму, входячи в опалювальний сезон з такими боргами? Та які шанси, що новий уряд візьметься за здійснення житлово-комунальної реформи, а не імітуватиме її виконання? Про це «День» запитав колишнього міністра ЖКГ Олексія КУЧЕРЕНКА:

— Сектор «звик» до 10-мільярдного боргу. Сума житлово-комунальних боргів коливається в названих межах в останні 10 років і фактично не змінюється. Не зросла значно цього року, бо перед виборами ніхто жорстко не стягував боргів, але зараз наздоганятимуть. Запропонований текст коаліційної угоди не вирішує питання реформування ЖКГ. Він досить декларативний. Що робити? На мій погляд, час уже розібратися з цими боргами: безнадійні — списати (як це зробили приватним компаніям на суму 24 мільярди гривень в період Януковича), а поточні — реструктурувати. Головні питання сьогодення: чи осилить фінансово нові комунальні тарифи населення, та чи розуміє уряд ступінь платоспроможності населення? Мене також цікавить механізм їх утворення, бо за цей час для їх прозорості та обґрунтованості КМУ нічого не зробив. Неплатежі переважно в районних центрах, бо в людей немає роботи. І сьогодні вона дивним чином звідкись не з’явиться, особливо на тлі непростої економічної ситуації, яку переживає країна. Вибори скінчилися, і вже час для комунальної реформи із затримкою в десять років. Лише від майстерності прем’єра залежить, чи пройде вона без важких соціальних наслідків для України. Завдання нового голови уряду — провести реформу ЖКГ з відчуттям платоспроможності населення, інакше він ризикує «підірватися» на комунальному фронті. На мій погляд, наразі не можна підвищувати далі тарифи, бо більшість просто не має чим платити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати