12 мільйонів, яких «немає»
Українці, які ведуть чуже хатнє господарство, згідно з Конвенцією МОП № 189, можуть вважати себе найнятими працівниками. Вітчизняна ж статистика відносить їх до економічно неактивного населення, що працює без винагороди
Прибиральниці, кухарі, няні, доглядальниці, водії, садівники, покоївки, охоронці, всі, хто ведуть хатнє господарство інших людей або доглядають їх, можуть вважати себе найнятими працівниками. Принаймні, де-юре. Адже 16 червня 2011 року на 100-й сесії Міжнародної конференції праці в Женеві була прийнята Конвенція МОП № 189 і Рекомендації про гідну працю хатніх працівників.
У світі близько 100 мільйонів осіб, або кожний 70-й житель планети, заробляють на життя хатньою працею. Здебільшого (близько 83%) це жінки й дівчата, серед яких багато трудових мігрантів. «Домашні слуги» становлять 3,6% від загальної кількості людей, що працюють за наймом, а в країнах на шляху розвитку — до 12%. Реальна чисельність тих, хто працює в цьому, як правило, неформальному секторі економіки — під питанням навіть у цивілізованій Європі. Наприклад, у Німеччині за даними статистичного бюро налічується близько 700 тисяч хатніх працівників. Місцеві ж профспілки говорять про 2,4 мільйона домашнього персоналу. Хатньою прислугою за кордоном працюють і тисячі наших «заробітчан». Здебільшого нелегально, а отже «на пташиних правах».
Тим часом, купівля продуктів, готування, догляд за хворими або літніми людьми, прибирання, прання — така ж праця, як будь-яка інша. Іншими словами, справедливо, що хатні працівники повинні мати рівні з іншими працівниками права на оплату й охорону праці, соціальний захист, оплачувану відпустку тощо.
Історичне значення Конвенції №189 в тому, що вона встановила головні трудові й соціальні права для групи працівників, яка спочатку була їх позбавлена. Це був справжній прорив, оскільки вперше чинність норм МОП поширена на неформальну економіку.
Держави, що ратифікують Конвенцію №189, беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення мінімального рівня захисту праці для хатніх працівників. Вони зобов’язалися адаптувати до вимог Конвенції чинні закони й нормативні акти, розширювати їх, а також розробляти нові, зокрема й закони та нормативні акти про хатніх працівників. Конвенція сприяє рівноправ’ю внутрішніх і іноземних працівників у питаннях оплати робочого часу. Вона захищає право на компенсації за понаднормову роботу, встановлення тривалості щоденного й щотижневого відпочинку, на щорічну оплачувану відпустку, а також сприятливіші умови оплати праці, дотримання соціальних гарантій, вимог охорони праці та гігієни.
Першою країною, що ратифікувала Конвенцію №189, став Уругвай. Потім до нього приєдналися у вересні 2012 р. Філіппіни та Маврикій. Конвенція набере чинності 2013 р., за 12 місяців з дня її реєстрації Філіппінами. Наміри ратифікувати документ висловили Бельгія, Норвегія, Бразилія, Намібія, Перу. Якщо їхній приклад наслідуватимуть інші країни, мільйони людей, задіяних у побутовому секторі праці, отримають шанс на офіційне визнання їхніх трудових і соціальних прав. Щодо Конвенції №189 хатні працівники в Україні також можуть розраховувати на гідну, безпечну, здорову працю й соціальні гарантії нарівні з працівниками інших професій. Поки — лише розраховувати.
У чинному законодавстві України їхні трудові відносини практично не відбиті. Не дивно, що навіть у юристів і вчених, за словами Національного координатора МОП в Україні Василя Костриці, інколи виникає плутанина в поняттях «надомні» й «хатні» працівники. Насправді це різні категорії працівників, тому й розглядаються різними конвенціями МОП.
Оскільки в трудовому законодавстві України хатні працівники як «клас» відсутні, то немає й жодних даних про те, скільки їх реально працює всередині країни та за її межами. Формально хатніх працівників у країні немає. Зате відомо, що в хатньому господарстві у нас задіяно (за даними за 1-ше півріччя 2012 р.) ні багато, ні мало близько 12 мільйонів осіб. З них кожний другий — пенсіонер, кожний четвертий — учень або студент і кожний п’ятий виконує хатні або сімейні обов’язки. Усіх їх вітчизняна статистика зараховує до економічно неактивного населення, що працює без винагороди.
Судячи із сьогоднішньої ситуації, Україна далека від ратифікації Конвенції №189. Насправді це не зовсім так. Адже йти можна, як пояснив Василь Костриця, двома шляхами. Перший — країна ратифікує Конвенцію, а потім протягом двох років приводить національне законодавство й нормативно-правові акти у відповідність з її положеннями. Другий — у зворотному порядку (спочатку законодавство, потім ратифікація Конвенції), що в нашій країні практикується частіше. Наразі Конвенції №189 немає в проекті Генеральної угоди, що фіксує домовленості між сторонами соціального партнерства й регулює основні аспекти соціально-трудових відносин. Іншими словами, питання її ратифікації на порядку денному не стоїть. З другого боку, вона здатна вплинути на розв’язання таких важливих проблем, як насильство в хатніх господарствах, експлуатація дитячої праці та інші, що підсилює інтерес до неї впливових Міжнародних і громадських організацій. А отже, українські хатні працівники можуть сподіватися, що їхні права будуть захищені не лише на Філіппінах, а й на батьківщині.
ІЗ ДОСВІДУ СУСІДІВ
Здорові й безпечні умови праці білоруським хатнім працівникам гарантує Закон Республіки Білорусі «Про охорону праці». Люди, що займаються хатніми видами діяльності, підлягають обов’язковому страхуванню від нещасних випадків на виробництві й профзахворювань у порядку, встановленому Указом Президента РБ від 25 серпня 2006 року №530. Перелік видів послуг, які можуть виконуватися хатніми працівниками, затверджено постановою Міністерства праці й соціального захисту від 30 серпня 2006 року №99. Сторони, що вступають у трудові відносини, самі визначають види робіт у хатньому господарстві. Це може бути робота водія, садівника, секретаря, прибиральника, кухаря, вчителя, няні, сторожа, охоронця й т.д.
Трудовий договір укладається у письмовій формі. Його зміст і умови визначаються угодою сторін з дотриманням вимог, передбачених Трудовим кодексом (ТК) з урахуванням особливостей, передбачених Законом республіки «Про зовнішню трудову міграцію».
Трудовий договір, укладений у трьох екземплярах, реєструється згідно зі. 309 ТК за місцем проживання наймача в місцевому виконавчому органі не пізніше семи днів після його підписання. Тут же ведуться трудові книжки хатніх працівників.
Що може дати ратифікація Конвенції №189 хатньому персоналу в Україні:
— право на укладення письмового трудового договору;
— на гарантований щорічний 24-денний відпочинок;
— на зарплату не нижче за мінімальну заробітну плату;
— на соціальні гарантії, зокрема право на декретну відпустку;
— на дотримання вимог охорони праці та гігієни;
— на професійне об’єднання, колективні переговори, захист від примусової праці, заборону на використання праці дітей, дотримання інших трудових стандартів.
ДОВІДКА «Дня»
Хто належить до хатніх працівників?
Стаття 1 Конвенції:
a) термін «хатня праця» означає роботу, що виконується в хатньому господарстві або для хатнього господарства або хатніх господарств;
b) термін «хатній працівник» означає будь-яку особу, що займається хатньою працею в рамках трудових правовідносин;
с) особа, що займається хатньою працею лише час від часу або нерегулярно й не на професійній основі, не є хатнім працівником.