Абонплату за газ призупинили й переглянуть
Це була вистава під назвою «олігарх біля розбитого корита», — експерт![](/sites/default/files/main/articles/04042017/sar_5693.jpg)
Українці недвозначно висловилися проти запровадження Нацкомісією з регулювання енергетики й комунальних послуг абонентної плати за доставку й розподіл газу, що підвищувало його ціну для більшості далеко не найбагатших громадян. Цей настрій, що загрожував вилитися в протестні акції, уловила й правляча еліта країни. Першим озвучив незгоду з «незалежним» НКРЕКП прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Його думку підтримали й розвинули представники більшості парламентських фракцій. (За винятком заступника глави БПП Ірини Луценко. Ще один заступник глави фракції Порошенка — Олексій Гончаренко, того ж дня відмежувався від позиції Луценко й заявив, що БПП вимагає, щоб платежі за газ не були сумарно збільшені ні на копійку.)
Крапку в цій дискусії, як і належить, поставив Президент України, який уважно стежить за настроями населення й вважає за краще не плисти проти течії. «Чинність цієї постанови має бути припинена, — процитувала главу української держави його прес-служба у вівторок вночі. — Звертаюся до уряду і НКРЕКП знайти погоджене рішення, яке б передбачало непідвищення тарифів і поширення субсидій на всі види платежів для всіх, хто цього потребує». «Без діалогу з людьми такі рішення не приймаються», — додав Порошенко.
Сказано — зроблено. Уже на ранок НКРЕКП призупинила рішення про запровадження абонплати. «Рішення регулювальника щодо впровадження тарифів на транспортування й розподіл природного газу буде припинено з метою забезпечення непідвищення загального рахунку для населення», — чомусь від третьої особи говориться на сайті того ж регулювальника. Комісія проведе додаткові консультації з Кабінетом Міністрів України в частині розширення субсидій на послуги з транспортування й розподілу газу з метою захисту населення, повідомляє сайт і продовжує: — «НКРЕКП також розгляне можливість введення додаткового періоду для адаптації споживачів з найменшими типорозмірами (лічильників)». При цьому в НКРЕКП справедливо звертають увагу на те, що ціна природного газу, яку не встановлює комісія, становить 87% загального тарифу на газ і теплову енергію, а тарифи на транспортування й розподіл — лише 13%.
Розповідаючи про дискусію з приводу газової абонплати, не можна оминути позиції фракції «Народний фронт», яка акцентувала увагу на тому, що НКРЕКП проводить «проолігархічну політику» на користь керівників колишнього «РосУкрЕнерго».
Group DF бізнесмена Дмитра Фірташа, що малася при цьому на увазі, не забарилася підтвердити твердження «фронтовиків». «Ми вважаємо, що реальне джерело корупції й проблеми високої ціни на газ для кінцевих споживачів закладені в його завищеній ціні, встановленій (урядом. — Авт.) для НАК «Нафтогаз України» у розмірі 6,09 грн/1 куб. м, яка не має нічого спільного з реальною собівартістю газу, видобутого в Україні, — говориться в заяві Group DF. — Тоді як частина ціни на газ, виділена на оплату послуг з транспортування, становить усього близько 12% від його загальної ціни й ледве покриває витрати газотранспортних компаній».
На чиєму боці в цій суперечці експерти «Дня»? «У НКРЕКП ідею двохставочного тарифу спотворили до невпізнаваності, — сказав «Дню» екс-міністр енергетики Іван Плачков, — і дискредитували. Тому люди її не сприйняли. Двохставочний тариф не розглядає можливості підвищення оплати в цілому. Навпаки, він робить її справедливішою. Платити треба змінну величину за споживання й постійну — за потужність. От і все. Але вони вирішили брати ще й за підключення, за яке слід платити лише один раз, — за вартість виконаних при цьому робіт. Через свою некомпетентність просто розбурхали людей. У результаті, вимушені від цього відмовитися. Коли вони, цікаво, ремонтували або фарбували якісь труби? Так, відповідні матеріальні й трудові витрати, як відомо, включають в експлуатаційні витрати. Так завжди буває, коли «за справу» беруться непрофесіонали, які не розуміють, чим вони займаються. Уявіть: льотчик заходить до операційної й намагається використовувати відповідні терміни. Його зрозуміють? Хто там у НКРЕКП бачив, як працює газотранспортна й газорозподільна системи?»
Керівник громадської організації «Публічний аудит» Максим Гольдарб у коментарі «Дню» заявив: «Після висловлювань Президента все це стало схоже на дешеву виставу. Точніше, є навіть дві версії. Перша: це вистава, якою всіх нас розіграли для того, щоб підняти рейтинг Гройсмана як можливого майбутнього спадкоємця. Друга полягає в тому, що люди, громадськість, величезна кількість фахівців усе ж змогли злякати нашу правлячу трійцю. Деякі порівнюють нинішню ситуацію з тим, як вчинила влада в розпал блокади патріотами окупованих територій. Але тоді її були змушені очолити. А ситуацію з тарифами наш Президент очолював з самого початку. Проте тепер, коли рішення про абонплату призупинене, ціна газу все одно залишилася колишньою — майже сім тисяч гривень за кубометр. Тож наша влада, та й олігархи, і без абонплати не сидять біля розбитого корита...»
«На жаль, я не побачив дій громадянського суспільства, спрямованих на те, щоб змінити позицію уряду і НКРЕКА, — сказав у коментарі «Дню» експерт громадської організації «Українська стратегія» Максим Карижський. — Зрозуміло, що це (запровадження абонплати) малопопулярна історія. Але я думаю, влада вирішила призупинити рішення про абонплату з якихось інших мотивів. Не виключаю, що розщеплювання платіжок не було до кінця погоджене за грошами між облгазами й «Нафтогазом». Можливо, він вирішив, що надто багато втрачає? А крім того, чим більше у нас заяв, що дострокових парламентських виборів не буде ні в якому разі, тим активніше всі готуються до того, що вони якраз і відбудуться вже цього року. Для мене скасування абонплати, яку просувало НКРЕКП, — це підтвердження того, що в Адміністрації Президента це питання не скидають з рахунків».