Акцизне протистояння
Чи варті додаткові доходи бюджету знищення вітчизняного виноробства?
Вчора під стінами Верховної Ради зібралося близько 850 виноробів iз Одеси, Миколаєва, Херсона, а також із Криму. Учасники акції тримали плакати з лозунгами: «Підняв акциз — знищив галузь», «На акцизах виноград не вирощують». Такою була реакція виноградарів та виноробів на ухвалені парламентом зміни до бюджету. Зокрема, вони передбачають, що суттєво, майже у чотири рази, підвищаться ставки акцизного збору на виноробну продукцію: вина напівсолодкі, напівсухі. А на вина з додаванням спирту та міцні — на 750%. Такі зміни не на користь виноробам. Напередодні асоціація «Виноградарі та винороби України» звернулася з листом до Президента Леоніда Кучми, в якому просить накласти на ці положення вето. Про це заявив виконавчий директор асоціації В’ячеслав Пономарьов. Телеграми з протестами були також надіслані голові ВР Володимиру Литвину, першому віце-прем’єру, міністру фінансів Миколі Азарову і віце-прем’єру Івану Кириленку.
Безумовно, виноградарство одна з провідних галузей сільського господарства України, продукти якої використовуються і в лікувальних цілях, і навіть для виконання обрядів у церквах. За оцінками фахівців, прийняття цих ставок неодмінно призведе до скорочення обсягів виробництва вин як мінімум удвічі, а це — масове закриття виноробних підприємств, перекоси на ринку, значне скорочення робочих місць та, як наслідок — зростання соціальної напруги у виноградарських регіонах України, таких як АРК, Одеська, Миколаївська, Херсонська області та Закарпаття. Відомо, що у виноградарній галузі задіяно велику кількість робітників, тому виробники вин прогнозують масове безробіття. Зауважимо, що середня заробітна плата робітника цієї галузі — 600 гривень, що за теперішніх часів, та ще й у сільській місцевості, погодьтеся, немало. Варто врахувати, що значною мірою місцеві бюджети тримаються за рахунок виноробних підприємств, що дозволяє їм будувати дороги, утримувати дитячі садки та школи. Про це повідомив генеральний директор НВП «Нива» Валерій Тінтулов. Він наголосив на тому, що різке зростання акцизу на вина повністю відкриває український ринок для молдавських вин, які й нині мають на ньому 15—18%.
Схоже, винороби пікетували парламент не даремно. Звичайно, бюджет на їхню вимогу не переглядатиметься. Але підтримку з боку Президента можна отримати. Минулого тижня він говорив про те, що виноробна галузь не має навіть тих мізерних коштів, які передбачені законодавством від збору на її розвиток.