Перейти до основного вмісту

Антикорупційна «міні-революція» в Податковій

Громадські активісти заступились перед прем’єром за заступника голови Державної фіскальної служби Анатолія Макаренка
06 березня, 11:46

Лютий дав Україні не один відчутний сигнал про негаразди у нашому спільному господарстві. Одним із них стало рішення прем’єр-міністра Арсенія Яценюка про відсторонення від роботи і початок службового розслідування діяльності керівників Державної фіскальної служби — Ігоря Білоуса, Володимира Хоменка (куратор податкової міліції) та Анатолія Макаренка (куратор митної служби). Голова уряду під час селекторної наради в ДФС наголосив, що перші півроку Державна фіскальна служба «почала працювати так, як очікували українці після Майдану, другі півроку — як завжди», повідомляє урядовий портал.

Яценюк відзначив, що не збирається з цим миритися і повідомив, що протягом усіх двох тижнів службового розслідування Кабмін у щоденному режимі «працюватиме з українським бізнесом, щоб встановити конкретні факти зловживань у Державній фіскальній службі, на митниці і в податковій міліції — щодо хабарів за акти, відмивання коштів, покриття «лівого» імпорту та інших, які сьогодні існують в системі». Він також попросив підприємців та представників бізнесу допомогти у проведенні цього службового розслідування: «Дайте мені докази. Дайте можливість встановити законність і правопорядок у країні. Допоможіть країні в цей складний період. І вам буде легше працювати».

Звертаючись до учасників наради, прем`єр наголосив: «Ви несете таку саму відповідальність, як і центральне керівництво Державної фіскальної служби. Якщо ви думаєте, що сховаєтеся за ними, — так не буде. Ви так само несете персональну відповідальність по кожному напрямку, який очолюєте. До вас так само ходять депутати, бізнесмени, працівники СБУ, міліціонери, прокурори для того, щоб далі домовлятися й утримувати схеми з розграбування країни».

Ця антикорупційна міні-революція в одній окремо взятій галузі управління державою справила на країну неабияке враження і, мабуть, позитивно позначилася на рейтингу прем`єра. Хоча дехто й засумнівався, чи варто «рубати голови» керівникам фіскального монстру, якщо доказів їхньої провини ще не знайдено? Втім, розслідування, безумовно, потрібне. Вже 2 березня, тобто менше ніж за тиждень опісля описаної події, відбулося засідання Громадської ради ДФС. Її керівники повідомили журналістам, що на засіданні визнано помилкою створення єдиної ФСУ,  члени ради висловилися щодо цього — і вимагатимуть роз’єднання податкової та митної служб.

Але головне, навколо чого точилася дискусія, — це звернення до прем’єр-міністра України (копії цього документа направлено також іншим керівникам держави). У ньому члени Громадської ради зокрема відзначають, що економіка України перебуває в «надкритичному» становищі, рівень інфляції та курсових коливань уже вийшли з-під контролю та призводять до паніки населення. Бізнес закривається та виводить капітали за кордон, а той, що залишається в Україні, знаходиться на межі банкрутства або йде в тінь. Робочі місця втрачаються, безробіття зростає, платоспроможність населення катастрофічно падає. Громадська рада ДФС вважає, що така ситуація виникла внаслідок неспроможності економічного блоку уряду здійснювати ефективне управління економікою країни, проводити податкову, валютно-фінансову та соціально-економічну політику, яка б стимулювала економічне зростання.

Громадські активісти говорять у своєму зверненні про відсутність справжніх реформ, підміну понять, цинізм та популізм, які призводять до знищення бізнесу та зубожіння населення. «Запровадження в термін «на вчора» комплексних змін до податкового та іншого законодавств, що погіршує умови ведення бізнесу, без громадського обговорення, без дотримання обов`язкових процедур і регламентів,  без будь-якої можливості їх імплементації в чинне законодавство, свідчать про порушення Конституції України та злочинність такої політики», — вказується у зверненні. Його автори наголошують, що в країні з новою силою розквітають тіньові схеми та корупція, управління економікою здійснюється в ручному режимі, система не змінюється, кадрові призначення є одіозними та свідчать про бажання влади зберегти всі «надбання попередників». Вони вказують, що при цьому думка та позиція громадського сектору повністю ігноруються, що створює загрози для економічної безпеки України та збереження її цілісності.

Подавши такий негативний аналіз ситуації в країні, Громадська рада вказує у зверненні до прем’єра, що «відсторонення керівництва ДФС України в цей складний час... викликає у громадськості та бізнесу сумніви у щирості цього рішення, наявності реального прагнення змінити систему та провести вкрай необхідні ефективні кадрові зміни». Автори документа вказують, що  замість даного рішення треба було б провести низку кадрових призначень по всій вертикалі фіскальної служби, прискорити ліквідацію Міндоходів, реорганізувати його органи на місцях в органи ФСУ.

При цьому Громадська рада погоджується з тим, що контрабандні потоки в Україну зростають, а «сірий» імпорт дає його фігурантам фіктивний ПДВ, який потім використовується у схемах ухилення від оподаткування та добре вписується в систему електронного адміністрування ПДВ. Бюджетне відшкодування цього податку, відзначають громадські активісти, здійснюється лише за умови повернення платником 50 — 70% отриманих коштів до бюджету у вигляді авансових платежів або у вигляді «відкатів» податківцям.

Активісти також нагадують прем’єру зокрема про його особисту відповідальність як за реформування й роботу фіскальної служби, так і «за спробу руками фіскальної служби зберегти всі злочинні схеми попередньої влади» та вимагають від нього «взяти на себе персональну відповідальність за ситуацію в Україні та діяльність економічного блоку уряду»... Вони радять йому провести неупереджене розслідування діяльності керівників ДФС і залучити  також  представників Громадської ради як найбільш обізнаних із діяльністю ДФС до роботи комісії зі службового розслідування, включивши цих активістів до її складу (сьогодні український бізнес там представляють лише члени Американської торгової палати та Європейської бізнес-асоціації).

Водночас автори звернення просять прем’єра «залишити на своїй посаді заступника голови ДФС України Макаренка А.В., який у своїх діях та рішеннях виходить з позиції компетентності та відповідальності, що є необхідною умовою для перетворення відносин між службою та бізнесом у справді партнерські».

«Виходить, ви підтримуєте одного з трьох відсторонених керівників ДФС, а двох, як зараз кажуть, «зливаєте». Поясність, будь ласка», — закликав «День» авторів звернення, які прийшли до Інтерфаксу-Україна.

«Можливо, для відсторонення й є конкретні підстави, але ми їх не знаємо, і ніхто не знає, — відповів «Дню» голова Громадської ради ДФС, виконавчий директор Громадської спілки «Ліга аудиторів України» Дмитро Олексієнко, — в усякому разі, чому відсторонюють цих керівників, не було сказано. Але наша спільна думка така, що один із них — Макаренко — працює в контакті з громадськістю найкраще з них усіх. І якщо громадськість, експертне середовище вказують йому на якісь помилки, він не тільки слухає, а й чує, а інші (наших порад і вимог. — Авт.) не почули. Ми не даємо персональних оцінок. Ми не беремо на себе повноважень слідчої групи. Ми лише вимагаємо, щоб нас не втягували в політичний процес. Усі ці ритуальні танці — не на користь державі».

«Ми прагнули бути об`єктивними у своїх вимогах, — говорить член комітету ГР ДФС з питань митної вартості, голова Митного комітету Одеси Галина Вдовіна. — І я можу розповісти, що конкретно зробив Макаренко щодо поліпшення умов для бізнесу в нашій країні. Під його керівництвом створено спеціальну робочу групу зі спрощення митних процедур, куди входять представники бізнесу й громадськості. Макаренко, єдиний із керівників фіскальної служби, провів всеукраїнську селекторну нараду з бізнесом. Ним підписано меморандум між ДФС і морськими портами України, який робить митні процедури прозорими, істотно скоротився час проведення митних формальностей. Я можу говорити про цей факт на повний голос. І це сталося вперше за всі роки незалежності».

P.S. Куратором української митниці може стати директор митного управління Служби держдоходів Латвії Талис Краваліс. Про це повідомив латвійський міністр фінансів Яніс Рейрс. За його словами, на користь Краваліса зіграв його величезний досвід роботи і професіоналізм в питаннях, що стосуються митної практики і права в ЄС. Сам Краваліс, підтвердив Delfi (основний новинний портал Литви), вже пакує валізи до Києва. Для нього столиця України може послужити хорошим запасним аеродромом. Нещодавно стало відомо про затримання його заступника Айвара Еглітіс та керівника відділу транзиту Юриса Азерсу за підозрою в незаконному анулювання транзитної декларації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати