Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Безпечний реверс

Експерти: Найбільше газу в Україну може поставити Словаччина, але для цього Європа має натиснути на «Газпром» через механізми СОТ
18 червня, 12:00
ГАЗОКОМПРЕСОРНІ СТАНЦІЇ ПОБЛИЗУ УЖГОРОДА / ФОТО РЕЙТЕР

Сьогодні в ЄС відбудуться переговори щодо постачання газу в Україну європейськими компаніями. «Україні зараз пропонують дешевий газ, дешевше навіть, ніж 350 доларів, 320 доларів. Це європейські компанії, які володіють ресурсом газу і готові його поставити в Україну. Наразі, мабуть, час це робити», — розповів голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. Нагадаємо, що «Нафтогаз» уже працює за реверсними схемами з двома компаніями — німецькою RWE та французькою «Газ де Франс». За словами очільника української нафтогазової компанії, зараз є «пропозиції й від інших схожих за розміром, прозорістю та вагою компаній». Зокрема, великі сподівання в Україні покладають на реверс газу зі Словаччини. «Обсяг газу зі Словаччини потенційно може перекрити весь обсяг імпорту України. Тривають нелегкі перемовини щодо цього», — деталізував Коболєв.

При відкритті великого реверсу зі Словаччини річні обсяги газових поставок можуть сягати 15 мільярдів метрів кубічних, розповідає прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. «Це диверсифікація, і цього газу досить, аби забезпечити країні газові потреби», — вважає він. Вся складність у тому, що питання газового реверсу не стільки технічне, як політичне. «Вони (росіяни. — Авт.) категорично проти нього, а ми категорично проти монополії, проти економічної та енергетичної дискримінації, (...) проти спроб Росії порушувати європейське законодавство, умови Енергетичного Співтовариства, Енергетичну Хартію...» — резюмував прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк з парламентської трибуни вчора. Для них це вигідно, бо з 2009 року Україна заплатила «Газпрому» 50 мільярдів доларів за газ. «Ми вважаємо, що в цій цифрі є переплати, і саме ці переплати ми будемо вимагати від «Газпрому», — наголосив він.

Яценюк також розповів, що уряд розгляне на сьогоднішньому засіданні законопроект про спільну експлуатацію та модернізацію української ГТС. «Настав час в Україні створити спільну компанію, в якій учасниками будуть країни-члени Енергетичного Співтовариства (тобто ЄС), яка б модернізувала та експлуатувала українську ГТС. При цьому контроль над нею має лишитися у держави. Саме тому ми затвердимо проект закону і звертаємося до парламенту невідкладно його розглянути... Якщо ми спільно з ЄС працюватимемо по транзиту і зберіганню газу — це кардинально змінить всю європейську карту енергобезпеки. Росія перестане диктувати свої умови», — наголосив Яценюк. В завершення свого виступу прем’єр пообіцяв «вибивати» з «Газпрому» ринкову, чесну і справедливу ціну.

Боже поможи, кажуть експерти, але паралельно слід думати, як жити країні зараз і готуватися до зими, бо переговори можуть затягнутися. Колишній міністр палива та енергетики України (2005—2006 роки) Іван Плачков вважає, що Україні терміново потрібно оголосити надзвичайний стан в енергетичній сфері. «Скликати комісію, яка готуватиме країну до опалювального сезону. Літній період ми можемо якось ще пережити. Далі — гірше. Зараз потрібно дивитися, де, кому, скільки потрібно газу. Коли газу не вистачає, всі починають кричати, що їм потрібно», — додав він. На думку Плачкова, Україна виживе в будь-якому випадку, але головне питання — з якими втратами і неприємностями. Аби мінімізувати негативний вплив газової блокади для країни, каже він, уряду потрібно якомога швидше вирахувати споживання газу по регіонах, щоб зберегти життєзабезпечення міст, та виробити стратегічний план. Причому Плачков вважає, що треба робити три варіанти таких планів (оптимістичний, песимістичний і базовий), які залежать від зовнішніх температур узимку.

В уряді вже роблять кроки в цьому напрямку. Вже сьогодні КМУ розгляне законопроект про надзвичайний стан в енергетичному секторі та передасть його до парламенту. Крім того, Кабмін створив кризовий енергетичний штаб під керівництвом віце-прем’єр-міністра — міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимира Гройсмана, а його заступником призначив міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Продана. Завдання штабу — баланс енергетичних ресурсів, споживання, витрати і енергоефективність.

Тож влада намагається працювати на упередження зимових неприємностей. Тим часом «День» запитав порад експертів, уряду та НАК «Нафтогаз України», як діяти, аби реверсні поставки газу зі Словаччини відбулися без сюрпризів.

КОМЕНТАРІ

Михайло ГОНЧАР, директор енергетичних програм центру «НОМОС»:

— Є два різновиди реверсу. Перший — малий. Він зараз реалізовується словацькою компанією. В ньому будують короткий сполучний газопровід, ставлять вузол обліку на кордоні з ЄС і до 8 мільярдів газу постачатимуть в Україну щороку. Великий реверс — повномасштабне задіяння однієї з чотирьох ниток трубопровідної системи, яка іде зі Словаччини в Україну. Завдяки цьому покриваємо весь обсяг річного імпорту — це 30 мільярдів кубометрів газу. Тож з технічної точки зору реверс зі Словаччини — найбільш вірогідний і цілком можливий. В реверс можна розвернути хоч і всі чотири газові нитки з ЄС. Але! Існує проблема в різночитаннях європейського енергетичного законодавства. «Газпром» вважає, що всі ці транзитні потужності, які йдуть з України в Словаччину, зарезервовані ним на 100% згідно з чинним контрактом зі словацькою компанією. Тож, на думку російського монополіста, в такому випадку діє принцип «транспортуй і плати». І не залежно від того, використовує «Газпром» повністю потужності словацької ГТС чи ні, він за них платить, відтак вважає їх зайнятими під свої потреби. Тобто вільних потужностей, які можуть використовуватися іншими суб’єктами для інших поставок, немає. За європейським енергетичним законодавством членам ЄС гарантується вільний доступ до «труби». До того ж, на думку європейців, зараз де-факто є фізично вільні потужності в словацькій ГТС, бо «Газпром», зменшивши на третину поставки через Україну, автоматично зменшив їх і через територію Словаччини. Тут і виникає казус, що насправді вважати вільними потужності: фізичні чи юридичні? Граючи на цьому, «Газпром» погрожує у випадку початку великого реверсу подати в суд на словацьку компанію і сперечається щодо цього з Єврокомісією. Зараз бачимо, що Єврокомісія дала задній хід. Але за умови відвертої збройної агресії Росії щодо України як члена Енергетичного Співтовариства та заяви Путіна в Нормандії про те, що в разі відкриття реверсу з ЄС Росія скоротить постачання газу, реакція Європи мала бути блискавичною. І юридичну казуїстику вже мали б вирішити. У цьому контексті і завершення розслідування та покарання «Газпрому» за порушення антимонопольного законодавства ЄС, поновлення вимог про відкриття транзиту для газу з Центральної Азії. Про середньоазійський газ із 2007 року Єврокомісія ні пари з вуст. А саме ці поставки мають бути ультиматумом Європи в газових перемовинах з Росією. Як змусити Росію виконати цей ультиматум? По-перше, використовуючи принципи СОТ: свобода транзиту (іншими словами, доступ до ринків та послуг), яка є одним із наріжних каменів цієї організації. А Росія — теж учасник СОТ! По-друге, хоч РФ і відкликала свій підпис з-під договору про Енергетичну Хартію 2009 року, але процедуру виходу з цієї Хартії не завершила. Тож вона також має забезпечувати свободу транзиту газу в рамках ЄС.

Олександр ТОДІЙЧУК, заступник голови правління НАК «Нафтогаз України», президент міжнародної громадської організації «Київський міжнародний енергетичний клуб» (Q-Club):

— НАК отримав багато пропозицій з постачання газу за реверсними схемами від європейських країн. Але поки що я не можу озвучувати деталей. Зараз треба реагувати якомога швидше, бо ці пропозиції найактуальніші в літній період. Взимку транспортні системи більш завантажені... Україна має бути рішучішою в питанні захисту своїх інтересів. Якщо ціна газу з Європи нас влаштовує, то не треба шукати, чи, бува, не ображаємо ми Росію такими діями. Більшої образи, ніж вони завдали нам (просто не дали газу на зиму і сказали «виживай»), бути не може.

Валентин ЗЕМЛЯНСЬКИЙ, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України:

— Словацький напрямок — дійсно ключовий в реверсних поставках газу в Україну. Я не бачу жодних перепон, аби він здійснювався, хоча це більше предмет для дискусії юристів. Якщо вірити НАКу, то в підземних сховищах зараз 13 мільярдів метрів кубічних газу. Цього вистачить до кінця грудня. Перекрити повністю постачання російського газу (27 мільярдів метрів кубічних) в Україну з Європи цього року не реально. За рахунок реверсу вдасться закрити лише третину імпортних потреб. І це треба розуміти і визнати, а відтак — реально протидіяти зриву опалювального сезону. Яка адекватна протидія? Газові переговори мають вийти на президентський рівень. Паралельно уряд, не чекаючи зими, повинен дуже оперативно розробити програму економії газу в країні. Треба зайнятися внутрішніми справами, а не шукати панацеї за межами держави. Її поява цього року навряд чи скоротила б обсяги споживання газу в ЖКГ, але за наступний рік дала б економію в три мільярди метрів кубічних.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати