Бізнес vs Митниця
62% міжнародних компаній зауважують усе ще високий рівень корумпованості українського «кордону»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110728/4131-2-2.jpg)
Ситуація з корупцією в митних органах за останні півроку не поліпшилась. Про це свідчать оприлюднені нещодавно результати третьої хвилі Митного Індексу Європейської бізнес-асоціації (ЄБА). Так, 62% опитаних експертами об’єднання компаній, які постійно мають справу з митними органами України, зазначили: жодних позитивних зрушень від часу останніх шести місяців 2010 року, коли близько половини компаній підкреслювали зростання рівня корумпованості митних органів (див. малюнок «Думка компаній-членів Єврпейської бізнес- асоціації про корупцію в Митній службі України»), в першій половині 2011-го, попри усі «зусилля» влади (8 червня Президент України Віктор Янукович підписав закон «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні». — Авт.), так і не відбулось.
Тут слушно було б згадати травневу заяву прем’єр-міністра України Миколи Азарова, в якій він закликав підприємців допомогти уряду в боротьбі з корупцією в податкових та митних органах. Тоді, звертаючись до голови Державної митної служби Ігоря Калетника, прем’єр-міністр сказав, що в разі виникнення питань до конкретного керівника в митниці уряд гарантує, що той «негайно буде звільнений, і, якщо є підстави для кримінального переслідування, ним займатимуться ті, хто за службовим обов’язком за це відповідає». Утім, як бачимо, «питання» підприємців до митниці нікуди не зникли, а от про порушення кримінальних справ та звільнення очільників вартових українського кордону не чути.
Та корупція — це не єдина, хоча й найбільша, претензія міжнародного бізнесу до українського «кордону». Як підкреслила член ЄБА, маркетинг-директор компанії InMind Олена Житник, в Україні в першій половині 2011 року все ще актуальними залишаються проблеми затримки документів, необхідних для митного оформлення товарів, а також складність і непрозорість митних операцій та процедур. За словами експерта, в першій половині 2011 року кількість днів, витрачених на митне оформлення однієї поставки, за даними Митного Індексу ЄБА, становить приблизно 2,5 дня, тоді як у першій половині 2010 року цей показник дорівнював 2,4 дня. О. Житник зазначила, що респонденти, які брали участь у цьому опитуванні, зауважили тенденцію до збільшення частини товарів, класифікаційний код яких був змінений митними органами з 6% до 8%.
Однак експертам ЄБА таки вдалось знайти кілька позитивних зрушень у роботі митних органів України. Зокрема, зазначають там, нарешті бізнесу вдалось домогтись зниження показника кількості товарів, відібраних для фізичного огляду на митниці. Так, станом на кінець червня 2011 року їхня частка склала 26%, у той час як у першій половині 2010 року цей показник становив 55%. Прогрес, зазначають експерти, безумовно, спостерігається й у поширенні застосування сучасного першого методу визначення митної вартості: в першій половині 2011 року загальна кількість відмов у застосуванні першого методу визначення митної вартості суттєво знизилася (27% — у 2011-го, 38% — 2010-го). Зменшилась і кількість документів, необхідних для митного оформлення однієї поставки. Опитані керівники компаній зазначають: якщо 2010-го треба було 10—11 таких «папірців», то в 2011-го достатньо 9—10.
Утім, ключовим досягненням, як зазначають представнкии бізнесу, є зародження довгоочікуваного діалогу між підприємствами та «кордоном». Мовляв, тоді, коли митні органи та бізнес навчаться чути один одного не на мові «хабарів», а цивілізованих правил гри, про проблеми, які сьогодні шкодять репутації країни як надійного учасника міжнародної торгівлі, можна буде забути. «Головним досягненням є те, що бізнес нині вже вбачає митну службу як партнера, з яким можна співпрацювати на рівні обговорення та оперативного вирішення проблем. Лише ті компанії, діяльність яких є прозорою, відкритою і чесною, мають можливість успішно та комфортно працювати в Україні», — зауважує голова Департаменту логістики та закупівель REHAU, співголова Митного комітету ЄБА Ірина Вуколові.
Зараз, зазначають в ЄБА, реформування та модернізація митної системи стоїть на порядку денному в Асоціації. Об’єднання, як запевнила виконавчий директор ЄБА Анна Дерев’янко, буде продовжувати серію досліджень ефективності роботи митних органів України. Адже Митний Індекс, за словами експерта, є потужним практичним інструментом для виявлення недоліків та визначення векторів розвитку митної системи країни. Передусім, підкреслила Дерев’янко, зусилля ЄБА будуть направлені на подолання корупції на українському кордоні. І в Асоціації вже навіть є певне бачення, як це можна зробити. «Митна система вважається однією з найбільш корумпованих сфер, в якій випадки зловживання службовими обов’язками є досить поширеним явищем. Першочерговим заходом, спрямованим на боротьбу з цим явищем, є зниження кількості прямих контактів митників із трейдерами, введення електронних систем митного оформлення та декларування. Відправною точкою для ефективної й збалансованої митної реформи є впровадження антикорупційних ініціатив і реалістичних пріоритетів діяльності», — зауважила Дерев’янко.
ДОВIДКА «Дня»
Митний Індекс ЄБА являє собою набір із таких чотирьох показників оцінки митних процедур серед компаній, які взаємодіяли з митною системою: середнє число днів, які було витрачено на митне оформлення однієї партії товару; відсоток фізичних перевірок товарів (%); загальна кількість відмов щодо застосовування першого методу визначення митної вартості (частка від загального числа митних декларацій, %); середня кількість документів на одну партію.
Оцінка Митного Індексу ЄБА проводиться Європейською бізнес асоціацією за підтримки дослідницької компанії InMind. Індекс розраховується на основі регулярного моніторингу оцінок ефективності роботи митної служби України першими особами компаній-членів Митного комітету ЄБА.