Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Час робити гроші

Банкіри рекомендують відкривати гривневі депозити
28 грудня, 00:00

Iз огляду на великий інтерес читачів, редакція «Дня» продовжує розпочату в № 223 (21 грудня 2004 р.) тему стану вітчизняного фінансового ринку на тлі президентських виборів, які проходили у країні. Цього разу «День» попросив відповісти на найпоширеніші запитання з листів наших читачів керівників двох українських банків «першої десятки» — голову правління АБ «Брокбізнесбанк» Сергія МIШТУ та голову правління АКІБ «УкрСиббанк» Олександра АДАРИЧА.

В. КОМАРНИЦЬКИЙ, м. Київ:

— Уважно стежу за рейтингами України, які останнім часом досить динамічно покращувалися. Чому, попри наслідки політичної кризи, Україна зберегла міжнародні рейтинги?

О. АДАРИЧ: — Економічні ризики в період кризи збільшилися значною мірою і деякі агентства в той час планували переглянути рейтинги України. Проте загалом на ситуацію в українській економіці криза вплинула не дуже суттєво. Якщо ж говорити про політичні ризики, то, навпаки, наявні в Україні тенденції стануть швидше позитивним сигналом для рейтингових агентств — завдяки рішенням Верховного Суду та Верховної Ради політикам вдалося знайти компроміс, що стабілізував політичну ситуацію в країні. Таким чином, зваживши всі за та проти, можна говорити про те, що причини для перегляду рейтингів поки що немає, принаймні перегляду в бік пониження.

С. МIШТА: — Всесвітньо відоме міжнародне рейтингове агентство Fitch у грудні цього року заявило, що поки що не вбачає підстав для перегляду інвестиційного рейтингу України. Європейський Банк Розвитку та Реконструкції продовжує відкривати кредитні лінії українським банкам, а один із найбільших банків Росії — Національний Резервний Банк повідомив, що також продовжить свої інвестиційні проекти в Україні. Міжнародні експерти вважають, що не може бути економічної кризи в країні, яка перебуває на підйомі економічного циклу.

П. ЮРЧЕНКО, м. Полтава:

— Перевів заощадження в долари, але тепер бачу, наскільки прибутковими стали депозити в гривнях. Наскільки надійно перечекати нестабільний час, зберігаючи заощадження в доларах?

С. МIШТА: — Політична нестабільність, що переходить у грошово-кредитну сферу, спровокувала перевагу грошових потоків у бік іноземної валюти та стік гривневих депозитів. Це спонукало банки підвищити ставку за гривневими вкладами та знизити за валютними. Така ситуація, за оцінками фахівців, триватиме два—три тижні.

О. АДАРИЧ: — Оскільки ми не вбачаємо об’єктивних передумов для ослаблення курсу національної валюти, а прибутковість розміщення коштів у гривні дуже висока, ми рекомендуємо розміщувати короткострокові депозити від одного до трьох місяців у гривні. При розміщенні коштів на триваліший термін, ми рекомендуємо розміщувати кошти в співвідношенні 50% в національній, 50% у іноземній валюті, таким чином поєднуючи високу прибутковість у гривні та надійність розміщення коштів в іноземній валюті.

О. ФАРАДУЙ, м. Новомосковськ Дніпропетровської обл.

— Як довго банки зберігатимуть наявні обмеження на зняття грошей зі строкових депозитів?

О. АДАРИЧ: — Обмеження НБУ стосуються лише дострокового відкликання коштів із депозитів. І повернення депозитів за терміном, і виплата відсотків здійснюється банками, і УкрСиббанком у тому числі, в повному обсязі та згідно з термінами, передбаченими депозитними договорами. Швидше за все, в новому році банківська система працюватиме без яких-небудь обмежень, які були введені в період політичної нестабільності та були вимушеним кроком, спрямованим на стабілізацію банківської системи.

А. МАРУСЯК, м. Дубно Рівненської обл.:

— Відомо, що власниками банків є представники найрізноманітніших політичних сил. Чи відчувається протистояння між ними у відносинах між банкірами?

С. МIШТА: — Між банкірами не може бути протистояння, оскільки всі комерційні банки, пройшовши ліцензування в НБУ, працюють за єдиними нормативами, документами, правилами та не мають стосунку до політичних процесів й уподобань. Єдине, що може та повинно бути — це здорова конкуренція.

О. АДАРИЧ: — Банківський бізнес, незалежно від того, кому належать ті чи інші банки, єдиний. Більше того, у відносинах між банкірами протягом останніх кількох тижнів ми спостерігаємо зростання солідарності. І цьому є пояснення. Банкіри — це насамперед професіонали, які займаються дуже специфічною та відповідальною справою. Успіх банківського бізнесу багато в чому залежить від довіри до конкретного банку та до фінансової системи країни загалом. Позитивний імідж банківського сектору напрацьовувався банкірами не один рік. Тому в ситуації напруженості на ринку протистояння є безглуздим і навіть небезпечним. Якщо говорити про конкуренцію, то, безумовно, вона існує. Але жодної політики тут немає.

М. АВРАМЕНКО, м. Луганськ:

— Ціни в 2004 році зростали, як на дріжджах. Чи під силу банкам захистити заощадження людей від зростаючої інфляції?

С. МIШТА: — У період валютної паніки кінця жовтня — початку листопада обсяг депозитів у національній валюті поменшав на 4,8%, а обсяг депозитів у іноземній валюті виріс на 8,8%. Захистом від інфляції є відсоткова ставка. НБУ порекомендував комерційним банкам підвищити відсоткову ставку в національній валюті на 1% і на таку саму величину знизити відсоткову ставку за депозитами в іноземній валюті.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати