Перейти до основного вмісту

Чи дорожчатиме валюта?

Експерт: Ринок повернеться до позначки 12,5 гривні за долар
10 вересня, 10:11
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Після незначного заспокоєння вчора національна валюта знову почала дорожчати. За даними «ІнтерБізнесКонсалтинг», на міжбанківському валютному ринку торги за доларом відкрилися з показниками 12,9—12,99, а вже до обіду зросли до 13—13,3 гривні.

Нагадаємо, що на початку тижня Нацбанк України продав 94,32 мільйона доларів, щоб підтримати гривню. За даними НБУ, це дало змогу задовольнити майже на 100% попиту на ринку. У Нацбанку уточнили, що на аукціон з продажу іноземної валюти за гривні для задоволення потреб клієнтів заявки подали дев’ять банків, і вони були задоволені за курсом 12,9 грн/$1. «Регулятор і надалі братиме активну участь у валютному ринку України і розглядатиме всі можливі фінансові інструменти, за допомогою яких він буде не тільки стабілізувати ринок, а й реально його будувати і активізувати», — сказали в прес-службі, пославшись на слова глави НБУ Валерії Гонтарєвої.

    Тож НБУ хоче зупинити обвальну девальвацію. І користується для цього тими інструментами, які добре йому відомі та припустимі (читай погоджені з головним кредитором української економіки МВФ).

    Однак очікування міжнародних інвесторів щодо гривні поки що обережні й не такі оптимістичні, як у НБУ. Директор департаменту розвитку кредитних ринків лондонського офісу ЄБРР Андре Куусвек вважає, що подальша девальвація гривні дуже ймовірна. «Зважаючи на останні макроекономічні дані в Україні, а також політичні події на сході, я не можу говорити, що подальша девальвація неможлива», — сказав він. За словами Куусвека, у довгостроковій перспективі курс валют не потрібно захищати, особливо якщо є фундаментальні дані, які свідчать про штучність курсу. «Необхідна така девальвація, після якої з’явиться розуміння, що чинників ослаблення курсу більше немає. Подібні кроки були проведені й в інших країнах», — вважає він.

    Куди рухатиметься курс гривні? Які фактори будуть визначальними після того, як країна вже отримала черговий транш МВФ? Про це та інше «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРІ:

Дмитро ГРИДЖУК, голова правління банку «Хрещатик»:

    — Багато факторів впливає на стабільність гривні. Але насамперед — це стан економіки. Події на сході мають прямий вплив на економіку. Тому договір про перемир’я дав певний поштовх до того, щоби нацвалюта була стабільнішою. Але це ще не 100% заспокоєння в цій ситуації, тому не повертається до своєї розрахункової межі. Тож вирішення ситуації у східному регіоні є превалюючим фактором для відновлення стабільності гривні. Від того, яких заходів уживатимуть далі в Україні та як Європа підтримуватиме Україну в питанні встановлення миру, залежатиме й стан гривні. Досягнуті домовленості про перемовини та припинення вогню, отримання кредиту МВФ та інші позитивні фактори дають підстави стверджувати, що курс гривні зміцнюватиметься й відповідатиме очікуванням НБУ. Я думаю, що ринок повернеться до позначки 12,5 гривні за долар. Щоби цього досягнути, важливо також проводити ідеологічно-роз’яснювальну роботу серед населення. Людям потрібно донести однакове сприйняття ситуації з нацвалютою і розуміння економічних чинників, які впливають на стабільність гривні. Це дасть більше спокою на ринку, аніж просто безліч заяв експертів та банкірів.

Олександр СУГОНЯКО, голова Асоціації українських банків:

— Як може діяти НБУ? Перше — допустити величезну інфляцію через емісію, яка так чи інакше призведе до знецінення гривні через ціни на товари. Якщо він цього не зробить, то девальвація все одно може відбутися. Чому? Курс — це не тільки продукт монетарної політики Нацбанку, а й результат стану платіжного балансу... А структура українського експорту й імпорту така, що за постійного торговельного дефіциту періодичні обвали курсу чи латентна поступова девальвація не може не відбуватися. Тому тільки заходів одного НБУ для стабілізації курсу гривні без участі економічного блоку уряду не досить. До цієї справи мають долучитися міністри економіки, фінансів, прем’єр-міністр. Певна річ, їм слід замислитись над тим, як збільшити експорт. Але будьмо реалістами — в цій ситуації шанси зробити це практично відсутні. Дай Боже, аби отримали минулорічні показники. Необхідно покращити платіжний баланс за рахунок зменшення імпорту: проаналізувати, що імпортуємо, перекрити тіньовий імпорт. Саме це формує левову частку попиту на долари, а відтак і рухає курс угору. Треба починати з невеликих справ. І дуже важливо, щоб імпорт не просто скоротили, а замістили його продукцією вітчизняного виробництва. Замістити імпорт товарами власного виробництва — сьогодні це першорядне западання для економічного блоку уряду. Якщо зможемо на десять мільярдів доларів замістити імпорт товарів, то вирішимо питання з валютним курсом на рік або півтора.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати