Чи побільшає в Україні євродиванів?
Сергій САГАЛЬ: «В Україні ще з 2007 року всі ставки ввізного мита на меблі дорівнюють нулю»![](/sites/default/files/main/articles/08072014/6mebel.jpg)
«День» продовжує серію публікацій на тему наслідків для життя українців асоційованого членства в ЄС і вступу України до ЗВТ з ЄС. Тема сьогоднішнього матеріалу — ринок меблів.
За підсумками минулого року, в структурі експорту України до країн ЄС (а це 16,8 мільярда доларів) експорт деревини та виробів з неї зайняв значну частку — 3,6%. Згідно з останніми даними Державного комітету статистики, за період від січня по квітень цього року Україна експортувала меблів на 167,2 мільйона доларів, імпортувала — на 124,9 мільйона доларів. Це менше в порівнянні із аналогічним періодом минулого року на 2,1% та 3,3% відповідно. Тобто, незважаючи на загальне зростання, товарообіг меблевої продукції зменшується.
Як відомо, з квітня Україна отримала від ЄС торговельні преференції, які дозволяють українським компаніям ввозити певну кількість продукції без митних зборів. Пільги на ввезення продукції отримали і виробники меблів. Та ще тоді експерти зазначали — європейські країни з легкістю зможуть поглинути обсяги виробництва меблів в Україні, адже вони є не такими й значними для західного ринку. Якщо в ЄС виробництво меблів на рік сягає 50 мільярдів доларів, то в Україні — один. Причому половина товарів іде на внутрішній ринок.
Нижче — розмова «Дня» із Сергієм САГАЛЕМ, президентом Асоіації «Меблідеревпром» про те, чи побільшає згодом європейських меблів в українських магазинах і чому.
— Чи будуть європейські виробники меблів виходити на український ринок?
— Так, будуть. Бо є значний потенціал. Це, насамперед, наявність ринку як сьогодні, так і в перспективі. Отже, якщо українець витрачає 10 євро на рік, то в Німеччині — 300 євро.
Крім цього, є ресурс сировини. Запас деревини та значні потужності конструкційних матеріалів, які на сьогоднішній день недовантажені приблизно на 30%. Близько 30% круглого лісу експортують з України в необробленому вигляді. А це ресурс. Є кваліфікована робоча сила і помірні соціально-економічні, екологічні, профілактичні, санітарно-гігієнічні вимоги до виробництва. Вигідне географічне положення, що дає можливість ефективно будувати логістику постачання та збуту в євроазійському просторі.
— Як швидко європейські виробники меблів зможуть виходити на український ринок? Що на це впливатиме?
— Це потрібно розділити на два напрями. Перший — це імпорт меблів з Європейського Союзу до України. Другий — це інвестиції в деревообробну та меблеву галузь.
Якщо розглядати імпортну складову, то підстав для її різкого збільшення немає ні тепер, ні після підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Чому? Тому що ринок України сьогодні вже розділено і наповнено як європейськими, так і азіатськими меблями. В Україні вже давно (з 2007 року) всі ставки ввізного мита на меблі дорівнюють нулю. Тому підписання Угоди в цьому сенсі ніяк не вплине на імпорт меблів в Україну. Цей процес розвиватиметься поступово, паралельно з поглибленням інтеграції України в ЄС, розвитком кооперації, підвищенням рівня життя населення та вимог до якості дизайну.
Інвестиційні процеси — це більш реалістичний сценарій розвитку подій. І він обов’язково проходитиме, але тільки із стабілізацією ситуації в Україні, зменшенням ризиків для капіталу та корупції.
— Чи є вже європейські компанії, які заявили про готовність вийти на український ринок? Які саме?
— Тут можна говорити про ті компанії, які вже присутні в Україні. Це такі компанії з виробництва деревинностружкових плит та фанери, як ТОВ «Кроноспан», ТОВ «Кроно-Україна», ТОВ «Сорбес Україна», ТОВ «Одек». І тут вже треба казати про додаткові інвестиції у вже існуючі виробництва та створення нових потужностей, на що впливають ті ж фактори, що і на нові інвестиції. Такі плани у цих компаній є.
Із меблевих компаній на ринку України досить потужно представлено польські та турецькі. Гадаю, з’явиться і ряд нових компаній, які захочуть інвестувати в Україну.
— Як це вплине на ціну на ринку? Якщо продовольчі товари за кордоном дешевші, то такими вони і у нас залишаться, чи піднімуться до українських цін; або ж якщо вони дорожчатимуть, то чи піднімуть ціни наші виробники?
— Ціни на меблі встановлюються ринком і залежать, передусім, від умов ведення бізнесу в країні та рівня корупції. На нашу думку, оскільки не очікується напливу європейських меблів на ринок України, то і ціни не зміняться.
— Чи витіснятимуть європейські товари продукцію українського виробництва?
— Європейські товари вже зайняли відповідну долю ринку України, і розширення їхніх обсягів імпорту можна очікувати тільки за умови економічного зростання. Для різкого збільшення європейських товарів на ринку України відсутні причини.
— На вашу думку, чи відбудеться швидка переорієнтація українського споживача на продовольство європейського походження? Чому? І як це позначиться на українському виробникові?
— У перспективі, тобто в процесі поглиблення інтеграції України в ЄС, інвестиції в українську меблеву та деревообробну галузь збільшуватимуться. При цьому загострюватимуться конкурентні процеси між вітчизняними та іноземними виробниками. І до цього необхідно готуватися. А переможе той, хто буде більш успішним як в технологічному, так і в управлінському сенсі.