Перейти до основного вмісту

Ділили нафтовий прибуток

Перечепилися через дивіденди
31 травня, 00:00

Як і писав учора «День», реальна причина перенесення двох iз чотирьох питань порядку денного загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрнафта» полягала в тому, що акціонери не змогли домовитися про розподіл прибутку, отриманого компанією за 2006 рік. А ділити, дійсно, є що. Чистий прибуток «Укрнафти» за 2006 рік за українськими стандартами бухгалтерського обліку перевищив 2,4 мільярди гривень, що на 29% більше, ніж за 2005 рік. Учора ввечері відповідне роз’яснення з цього приводу дав глава спостережної ради «Укрнафти», перший заступник міністра палива та енергетики Вадим Чупрун: «Ми діятимемо згідно із законом. Прибуток є? Є! 40% від цього прибутку треба віддати». Він також повідомив, що міністерство ініціюватиме спрямування прибутку, що залишився, на розвиток компанії або на купівлю майна ВАТ «Дніпроазот» і ВАТ «Рівнеазот».

Схоже, головні різночитання між урядом і найбільшою нафтовидобувною компанією країни стосуються дивідендів. І тут, як видається, Мінпаливенерго використовує якийсь солдафонський підхід: належить — віддай. Але добре було б спершу проаналізувати фінансову ситуацію і дізнатись, а чому це компанія планує в 2007 році знизити чистий прибуток до 608,8 мільйони гривень, що на 74,8% менше, ніж чистий прибуток за 2006 рік... За словами заступника голови правління «Укрнафти» Володимира Пустоварова, зниження рівня прибутку в цьому році зумовлене змінами в законодавстві: зокрема, зростанням рентної плати за видобуток нафти і газу, а також у зв’язку з тим, що компанії зобов’язали продавати весь видобутий природний газ НАК «Нафтогаз України» за фіксованими цінами. Про те, що спадаючі плани нафтовиків обумовлені об’єктивними обставинами, свідчать підсумки першого кварталу нинішнього року. Як повідомляє УНІАН, чистий прибуток підприємства за перші три місяці скоротився на 82,5%, або на 779,5 мільйони гривень проти аналогічного періоду минулого року. І все ж таки «Укрнафта» як соціально відповідальний бізнес планує в 2007 році збільшити платежі до бюджетів усіх рівнів на 16,6% у порівнянні з 2006 роком. Загалом вони перевищать 5,5 мільярди гривень.

Думається, акціонери, а держава серед них найбільший (50% плюс одна акція), мали б перейнятися ситуацією і дещо зменшити свої споживчі апетити, приділивши більшу увагу розвитку компанії і трохи компенсувавши таким чином зрослий податковий тиск на найбільшого в країні нафтовидобувника, який не може припинити інвестиції у власний капітал, бо тоді в нього різко впадуть видобуток нафти і газу, а також реалізація продукції. Досить нагадати, що минулого року «Укрнафта» збільшила капіталовкладення на 36% — до 1,6 мільярди гривень.

Видається також, що домовленість між «Укрнафтою» і державою могла б лежати також в площині надання компанії ліцензії на Сахалінське родовище, що давало б їй істотний ресурс для подальшого розвитку. Тим більше, що компанія заявляла про готовність викласти за ліцензію кругленьку суму в 300 мільйонів гривень...

Безумовно, заявлена Чупруном підтримка прагнення «Укрнафти» придбати цілісний майновий комплекс «Дніпроазоту» і частину комплексу «Рівнеазоту» також чималого варті. Але ще не факт, що ресурсів компанії буде для цього досить. Адже, наприклад, на «Дніпроазот» уже є п’ять претендентів — канадська PotashCorp, балтійська Achema, російські «Єврохім» і «Акрон», а також український підприємець Дмитро Фірташ, який є акціонером газового монополіста «Росукренерго».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати