Перейти до основного вмісту

Дністровська ГАЕС: бути чи не бути

21 травня, 00:00

Голова Мінпаливенерго України Юрій Продан провів учора переговори з міністром економіки та торгівлі Молдови Ігорем Додоном. Молдавська сторона відстоює своє право на участь в експлуатації Дністровської гідроакумулюючої електростанції (ДГАЕС), яку Україна будує на прикордонній річці Дністер. Саме на цій ділянці в двох країн є територіальні різночитання.

Напередодні візиту гість України в інтерв’ю молдавським ЗМІ пов’язав вимоги Молдови увійти до складу акціонерів ДГАЕС із тим, як буде проведено демаркацію кордону. «Усе залежить від того, де буде кордон. Та частина і буде нашою», — наголошує Додон. Зараз кордон у районі села Неславча Окницького району, де будується Дністровська ГАЕС, проходить по фарватеру річки. Гідровузол займає понад 17 гектарів молдавської території і використовує загальні гідроресурси. Раніше Кишинів зажадав надати йому частку в ГАЕС, що будується, або припинити її зведення на молдавській території, що унеможливлює введення станції в дію.

Для Молдови така постановка питання особливо актуальна напередодні виборів. Влада цієї країни неодноразово заявляла про пріоритетність збереження на нинішньому рівні цін і тарифів на електроенергію для населення. Отримання Молдовою частини електроенергії, виробленою на ГАЕС, дозволить поповнити енергобаланс республіки дешевими енергоресурсами.

Не потрібен конфлікт у цьому питанні й Україні. Демаркація кордону з сусідами — одна з найважливіших умов просування нашої країни до НАТО. (Статут Альянсу вимагає, щоб країни-кандидати не мали неврегульованих територіальних суперечок зі своїми сусідами). Так що Україна вирішила наразі не загострювати відносин із Кишиневом, хоч напередодні візиту Додона мала намір передати Дністровську ГАЕС до складу «Укргідроенерго», яке, згідно з українським законодавством, не підлягає приватизації, й у зв’язку з цим його майно не може бути передане Молдові. Тому проти такої передачі виступає уряд цієї сусідньої країни. Проте експерти передбачають, що на переговорах у Києві позитивних результатів не буде, оскільки 14 квітня Кабмін України ухвалив рішення передати фінансування будівництва Дністровської ГАЕС «Укргідроенерго». У відповідь Молдова може перекрити доступ українським будівельникам на свою територію...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати