Перейти до основного вмісту

Дорогий газ - "приз" для кланів

Прийнятні ціни на паливо може забезпечити українцям тільки вільний ринок, - експерт
03 травня, 21:49
Фото з архіву "Дня"

Тема вартості газу для населення сьогодні, коли тільки недавно завершився опалювальний сезон, здавалося б, не така вже актуальна. Але час летить швидко. Не встигнемо озирнутися, а вже треба буде платити за новими тарифами. Чи варто турбуватися? Країни «Великої сімки», які проводили в Японії зустріч міністрів енергетики, нас втішають: «Ми вітаємо суттєві реформи, що відбуваються в Україні в галузі енергетичної політики, включно з реформами системи енергетичних тарифів газового сектора», - йдеться в ухваленому ними документі. Міністри G7 обіцяють продовжити підтримку енергетичної безпеки України та інших країн, «які страждають від перебоїв поставок енергії». «G7, - наголошується в заяві, - сприятиме створенню в таких країнах стійкої і конкурентоспроможної енергетичної системи».

Така підтримка не може не радувати. Проте простим українцям схвалена G7 реформа може принести певні складнощі. На цьому наголосив у своєму Фейсбуці доктор економічних наук, керуючий партнер інвесткомпанії Capital Times Ерік Найман. «Україна знову підвищила ціни на газ для населення, - пише він, - При цьому вся ціна базується на імпортному газі, а газ внутрішнього видобутку, по суті, дає надприбутки НАКу (національна акціонерна компанія «Нафтогаз України») і наближеним до нього кланам. Отже, з 1 травня 2016 року загальна ціна газу для населення складе 6,877 грн за куб. м, в тому числі 4,849 грн за куб - вартість імпортного газу. Це дає імпортну ціну $192 за 1000 кубів. І це при тому, що від початку року ціни на газ впали більше ніж на 30%, а середня контрактна ціна російського газу на кордоні Німеччини в березні склала $147 за тисячу кубів, а зараз - ще нижче».

«Тобто, - робить висновок Найман, - на населення України не тільки переклали весь імпорт газу (а газ внутрішнього видобутку дістався кланам), але навіть цю ціну безбожно завищили. Цікаво, чи знизять ціни на газ з початком опалювального сезону?» На його думку, «для цього буде проста підстава - влітку ціни на газ в Європі очікуються на рівні вже $100 за тисячу кубів». «Тобто, - продовжує економіст і навмисно виділяє наступне слово, - ВДВІЧІ (!) нижче, ніж встановлена зараз (ціна) для українців. Якщо чесно, я не вірю в таку щедрість української влади, адже йдеться про корупцію найвищого рівня».

Прокоментувати висновки економіста «День» попросив відомого незалежного експерта, президента Київського інституту енергетичних досліджень Олександра Нарбута. «Давайте опустимо політичні оцінки, в яких Ерік Найман раніше не був помічений, - сказав експерт. - Я думаю, що він допускає деякі перебільшення. Проте нинішня модель роботи НАК «Нафтогаз України», звичайно, може дозволити промисловості отримувати газ власного видобутку. З іншого боку, якщо проаналізувати тарифну таблицю «Нафтогазу» на травень, яку він трохи раніше, ніж було прийнято постанову уряду про нові тарифи, запропонував споживачам, то деякі ціни в ній нижчі за ті, які ця компанія повинна буде платити «Укргазвидобування».

«Тому висновки пана Наймана виглядають все-таки як спірні, - зазначає Нарбут. - Щоб пропонувати газ власного видобутку, як він каже, кланам чи, інакше, великим промисловим споживачам, «Нафтогаз» мав би отримувати його дешевше, ніж за ціною, встановленою постановою. Схоже, відповідні цифри постанови стали для НАК дещо несподіваними. І все ж я припускаю, що такий високий рівень ціни на газ власного видобутку встановлено, виходячи з того, що, як пише Найман, дехто з представників кланів поклав око на цей приз, виходячи зі свого голосування на підтримку нинішнього Кабміну. Про істинність цього припущення можна буде судити за призначеннями, які можуть відбутися найближчим часом. Тоді буде зрозуміла і логіка такої високої ціни. Адже той, кому дістанеться такий приз, зможе скористатися відповідними фінансовими потоками «Укргазвидобування».

«А якщо серйозно, то будь-яка модель адміністративного вибудовування логіки цін що для населення, що для промисловості традиційно закінчується монопольним домінуванням тих чи інших гравців, - стверджує експерт. - Зокрема, в ціні, встановленій постановою, є така серйозна складова, як транспортні витрати . Причому встановлена вона вельми своєрідно: в постанові наведено деякі середньозважені ціни вартості транспортування, які далеко не повною мірою відповідають і навіть суперечать логіці чинної моделі формування тарифів на умовах «вхід-вихід», які, щоправда, досить обтяжливі для українських споживачів. Але саме таку політику веде зараз НКРЕКП, відштовхуючись від закону про ринок природного газу, який набрав чинності з 1 жовтня минулого року».

«Мені здається, ми стали свідками досить швидкого, але, звичайно, непродуманого кроку уряду, на якому деякі зацікавлені, в тому числі і в приватизації, особи і групи можуть «погріти руки», - констатує Нарбут. - Не виключено, що крайнім в результаті стане саме «Нафтогаз». Різниця між ціною, за якою він повинен був купувати газ у «Укргазвидобування», і тією ціною, за якою можна постачати газ населенню і теплокомуненерго, менше 100 гривень. Якимись надприбутками тут вже точно не пахне. Раніше ця різниця становила приблизно 3,5 тисячі гривень. Тому тут виникає чимало запитань. Раніше можна було говорити, що за рахунок цієї різниці покриваються борги «Нафтогазу», дорікати йому в неефективності та перехресному субсидуванні. Щодо цього велася дискусія між політиками, і кожен говорив про своє, відстоюючи свою правоту. І це підміняло професійний аналіз».

«Зараз, на мою думку, ситуація для «Нафтогазу» стала ще гіршою. Але в перспективі всі ці дії повинні призвести до створення повноцінного ринку природного газу. «Укргазвидобування» також повинен буде виходити на цей вільний ринок. Якщо це станеться хоча б у зародковій фазі, то такої високої ціни, яка встановлена для нього постановою, з урахуванням тенденцій до зниження на ринку газу Європи, вже не буде», - прогнозує експерт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати