Доступне житло ще збиткове
Будівельники сподіваються, що державна програма дозволить розв’язати цю проблемуДержавну програму «Доступне житло» можна розглядати як великий, але все ж лише потенційний ресурс влади і поки ще слабку надію для мільйонів громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Але, виявляється, в країні вже є досвід спорудження доступного житла. Про це «День» розмовляв із почесним головою будівельної компанії «Житлобуд» Іваном КУРОВСЬКИМ.
— Презентація програми «Доступне житло» з помпою пройшла кілька місяців тому, але наразі реальних розпочатих проектів немає. Можливо, я помиляюся?
— Так, програма існує, але, на жаль, поки що не врегульовано багато механізмів її реалізації. Для цього потрібно ухвалити відповідний закон, що знаходиться зараз у парламенті. А щодо цього корисного та потрібного починання, то компанія «Житлобуд» почала реалізовувати подібні проекти ще задовго до презентації державної програми. Наразі ми сподіваємося до неї приєднатися, але прийдемо, як-то кажуть, не з порожнiми руками, а зі своїми реалізованими проектами, напрацюваннями, досвідом розв’язання проблем, які виникають.
— Розкажіть детальніше про об’єкти, які будує ваша компанія?
— Почну здалеку. Наша компанія останні десять років будує житло в столиці, в тому числі в її центральних районах. Природно, такі квартири може дозволити собі дуже небагато людей. Але не краща ситуація й у регіонах. Якщо в обласних центрах, та і то далеко не в усіх, хоч щось будується, то в райцентрах вже понад десять років взагалі не з’являється нове житло. Девелоперам і будівельним компаніям ці міста та селища не цікаві, оскільки люди там переважно заробляють небагато і здебільшого не в змозі заплатити за квартиру в новобудові. Адже в маленьких містах також живуть люди, створюються нові сім’ї, народжуються діти. Їм потрібно десь жити. Тому ми, хоч і усвідомлювали, що буде нелегко, і що великого прибутку не заробимо, вирішили йти в регіони. Причому намагаємося будувати там таке житло, яке зможуть дозволити собі місцеві жителі.
Минулого року в п’яти районних центрах Чернігівської області «Житлобуд» почав зводити так зване доступне житло (потрібно розуміти, що це поняття досить умовне). Поясню на прикладі міста Бобровиця, де ми плануємо цього року здати в експлуатацію житловий будинок. Так ось, собівартість квадратного метра в Бобровиці близько $800. Тобто навіть якщо продавати квартиру площею 50 квадратів по собівартості, то коштуватиме вона $40 тисяч. Для місцевих жителів це величезна сума. А ми продаємо там квартири по $600, тобто нижче собівартості. Справа в тому, що коли ми лише починали будівництво, була встановлена саме така ціна. Але за цей час подорожчали будматеріали, метал, енергоносії, і, в результаті, собівартість виявилася вище розрахункової. Але ми ж людям дали надію, вони затягли паски, можливо, залізли в борги, щоб зібрати потрібну суму. Тому підняти вартість квартир ще на третину в нас просто рука не піднялася, і ми вирішили взяти ці витрати на себе і продавати людям квартири по раніше заявленій ціні.
Зараз за таким же принципом йде житлове будівництво в Ніжині, Носівці, Козельці, Острі та Чернігові. Якщо взяти всі житлові будинки, які ми зараз будуємо як доступне житло, то виявиться, що ми на цьому зазнаємо понад 100 мільйонів гривень збитків. Але я вірю, що держава надасть нам підтримку і хоч частково їх компенсує.
— Вже відомо, яким чином буде налагоджено фінансування по держпрограмі «Доступне житло»?
— Якщо коротко, то схема наступна — 30% вартості квартири в новобудові бере на себе держава, а іншу суму платить покупець із власних заощаджень або за рахунок залучення кредитних коштів. Якщо, наприклад, взяти квартиру в нашому будинку в згадуваній уже Бобровиці, то з $40 тисяч $13 тисяч мала б взяти на себе держава. Покупцю залишається сплатити $27 тисяч.
Є ще одна обов’язкова умова — будинки повинні будуватися за особливою схемою, яка покликана мінімізувати витрати на розробку проекту, узгодження, підготовчі роботи та власне будівництво. Землю повинна виділяти держава, а інженерні комунікації підводити місцева влада. Лише тоді можна побудувати будинок, житло в якому дійсно буде доступним. Усе це повинно бути врегульовано на законодавчому рівні.
— Чи бере участь ваша компанія в програмі будівництва соціального житла?
— Цього року бюджетне фінансування на будівництво соціального житла становить 800 мільйонів гривень. У масштабах країни це невелика і, можливо, малопомітна сума. Наприклад, на будівництво 170 квартирногобудинку з невеличкими квартирами, подібного до зведеного нашою компанією в Бобровиці, необхідно 80—90 мільйонів гривень. Тобто всього бюджетного фінансування вистачить на десять будинків. Для такої величезної країни, як Україна, — це крапля в морі. Адже з чогось варто починати? Нехай хоч десяток будинків, але вже 1700 українських сімей отримають дах над головою! Варто розуміти, що соціальне житло, насамперед, призначається для незахищених верств населення, які перебувають на квартобліку й які не мають ані житла, ані можливості його придбати, а також для працівників бюджетних організацій — вчителів, медиків тощо.
«Житлобуд» звернувся до уряду з пропозицією про нашу участь у програмі будівництва соціального житла. У нас є певне проектне напрацювання, є технічний потенціал, є бажання. Незабаром Міністерство економіки України проводитиме тендер на участь будівельних компаній у програмі будівництва соціального житла, і ми сподіваємося, що переможемо. На жаль, крім цього поки в Україні не зроблено конкретних кроків у напрямку реалізації даної програми.
— Адже крім великих державних програм існують і не дуже відомі соціальні проекти. Чи бере в них участь «Житлобуд»?
— Природно, враховуючи багаторічний досвід у будівельній сфері, спектр інтересів компанії є досить широким. Це і житлові будинки, і об’єкти соціального призначення, і комерційна нерухомість. Сьогодні «Житлобуд» утілює багато проектів соціальної спрямованості. І ви правильно передбачили, що ми повинні брати в них участь. Це, нарівні з ініційованою Президентом України програмою «Доступне житло», ще й програма «Зігрій любов’ю дитину» — спільний соціальний проект влади та бізнесу. Він спрямований на розв’язання насамперед житлових і соціально- побутових проблем багатодітних сімей. Компанія «Житлобуд» брала участь у реалізації цього проекту в Херсонській області, де сім’ї, що мають десять і більше дітей, отримали нове просторе житло. Зокрема, ми подарували великий новий будинок сімейству, в якому 11 дітей. Нас просто приголомшив той факт, що до цього вони мешкали... в однокімнатній квартирі! Думається, що всі без виключення будівельні компанії повинні були б приєднатися до такого проекту. Адже в народі недаремно кажуть, що чужих дітей не буває. Не повинно бути в нас і чужих бід.