Ефект «внутрішнього офшору»
Страхувальники кредитуватимуть житлове будівництво![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050412/464-5-1.jpg)
Сектор небанківських фінансових установ стає серйозним джерелом довгострокових інвестиційних ресурсів в економіку, вважає голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Віктор Суслов. 2004 рік він назвав «роком вибуховоподібного зростання та розширення ринку». До Державного реєстру фінансових установ станом на початок 2005 року внесено 387 страхових компаній, 610 кредитних спілок, 221 ломбард, 45 фінансових компаній, 24 недержавні пенсійні фонди та 28 адміністраторів НПФ. Триває зростання кількості страхових компаній, особливо компаній, що займаються страхуванням життя (їх уже 45). «Справжнє страхування починається тоді, коли розвивається довгострокове страхування життя», — вважає Суслов. Це, за його словами, пов’язано з високою рентабельністю цього різновиду страхової діяльності.
Минулого року сталося різке збільшення збирання валових премій — до 19,431 млрд. грн. — це на 10 млрд. більше, ніж 2003 року. Частка валових страхових премій у валовому внутрішньому продукті (ВВП) України 2004 року становила 5,62%, тоді як 2003 року — 3,42%. Позитивні процеси відбуваються в перестрахуванні: вперше за останні десять років частка внутрішнього перестрахування (50,3%) перевищила частку перестрахування у нерезидентів (9,8%). Це означає, зазначив Суслов, що величезні обсяги капіталу залишилися всередині країни — вони або інвестуються, або іншим чином беруть участь у розвитку економіки, що є одним із основних досягнень у регулюванні страхового ринку. Комісії вдалося перекрити канали виведення коштів за межі України через схеми псевдоперестрахування ризиків у Литві й Латвії: кількість українських компаній, що працюють з контрагентами в цих країнах, скоротилася з 22 до трьох.
Тим часом голова комісії визнає, що вартість ліцензій, які видаються на страхову діяльність, є досить високою, однак це відповідає міжнародному досвіду: в тих країнах, де немає оподаткування прибутку, ліцензії, як правило, дорогі. «Оскільки в Україні для страхування існує внутрішній офшор (податок стягується зі страхової премії. — Авт. ), то ми користуємося методами регулювання, прийнятими для офшорних зон. Тому ми встановили таку плату за ліцензію, яка частково компенсує пільги зі звільнення від сплати податку на прибуток. Постійне збільшення кількості виданих ліцензій свідчить, що цей захід не перешкоджає розвитку ринку», — зауважив Суслов.
Глава Держфінпослуг акцентував увагу на тому, що найближчим часом страхові компанії стануть одним з інвесторів житлового будівництва. «Обсяг резервів, накопичених 2004 року, — 8,272 млрд. грн. — дозволив страховим компаніям поставити перед нашою комісією запитання: куди можна розмістити страхові резерви?» — розповів він. Як уточнила заступник голови Держфінпослуг Тетяна Мосійчук, тепер робота ведеться над документом, що визначає порядок надання кредитів на довгострокове будівництво житла за рахунок страхових резервів компаній, що займаються страхуванням життя. «Це буде постанова Кабінету Міністрів. Комісія вже прийняла розпорядження про порядок кредитування страхувальників. Постанова Кабміну передбачає, що кредити можуть бути надані не тільки страхувальникам. Таким чином довгострокові ресурси компаній зі страхування життя будуть реально використовуватися для інвестування економіки», — сказала Мосійчук.