Перейти до основного вмісту

Економічні наслідки політичної кризи

Експерт: «Гривня падатиме повільно, але впевнено»
17 лютого, 18:56

Політична криза в Україні переживає чергове загострення. Уряд, якому не довіряє суспільство і який попросив піти Президент, залишився, а от коаліції, яка його «народила», вже не існує. Відсутність у Раді голосів за відставку Арсенія Яценюка за чіткої позиції трьох з чотирьох фракцій коаліції означає лише одне — Рада або не голосуватиме кабмінівські законопроекти, або «Народному фронту» та «БПП» доведеться шукати нових партнерів для «більшості».

Як розгортатиметься за таких умов ситуація в економіці України, яка теж переживає кризові явища, «День» говорив із заступником керівника ГО «Публічний аудит» Андрієм Вігірінським. За індикатор ми обрали найбільш відчутний для кожного громадянина показник — курс гривні.

Минулого року основний тиск на гривню чинили, по-перше, відсутність валютних надходжень: скорочення експорту, замороження позик. По-друге, запозичення на внутрішньому ринку в іноземній валюті. По-третє, додаткова емісія гривні через ОВДП. І, по-четверте, нестабільність щодо подальшої співпраці з МВФ, а як наслідок — і з іншими донорами, такими, як США, Світовий банк, ЄБРР...

МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1998 р.

Усе з перерахованого експертом і призвело до того рівня дефіциту валюти та песимізму фінансистів, що національна грошова одиниця просіла до 27 гривень, які вчора на міжбанку платили за один американський долар.

Важіль від підйомника для гривні, кажуть експерти, поки що все ще в руках Крістін Лагард.

Питання продовження співпраці з МВФ загальмувалося, тому що голова Фонду, з огляду на невиконання українським урядом попередніх домовленостей та порушення графіків проведення реформ, озвучила однією з ключових умов виділення чергового траншу для України те, що має бути підписаний лист про наміри.

Зазвичай, уточнює Вігірінський, такі документи підписуються головою Нацбанку, керівником Міністерства фінансів, головою Верховної Ради і прем’єр-міністром, який відповідно до вимог Фонду повинен мати певний «кредит» довіри перебування на посаді. «МВФ наголошував на тому, що є необхідність заслухати звіт уряду. Прийняти рішення чи буде перебувати цей уряд при владі. Якщо ні, то має бути обраний інший очільник виконавчої влади, який підпише цей документ зобов’язання країни провадити певні реформи», — говорить експерт ГО «Публічний аудит».

ОПТИМІСТИЧНИЙ СЦЕНАРІЙ — ДОЛАР ПО 25,5 ГРИВНІ

Із огляду на те, що ВРУ, упускаємо політичні моменти як це все відбувалося, не проголосувала за рішення про відставку уряду. Є висока вірогідність того, що найближчим часом цей лист про наміри буде підписаний, і за тижня два-три до України надійде черговий транш міжнародної допомоги.

Після цього, цілком ймовірно за словами Вігірінського, що США нададуть Україні гарантій на 1 мільярд доларів на здійснення зовнішніх запозичень. Під ці гарантії будуть випущені цінні папери, які реалізовуватимуться на міжнародних ринках. Відповідно в Україну надійде валюта.

До того ж, наголошує експерт, потрібно зважити на те, що із січня цього року почались експортні операції українських виробників. Із врахуванням звичної практики відтермінування платежів, цілком ймовірно що на початок квітня — кінець березня в країну надійде валютна виручка від товарного експорту.

За таких умов стабільного надходження валюти в країну, за прогнозами фінансистів, на короткий період часу, скажімо, до квітня, курс може трохи укріпитися. Так, на думку Вігірінського, гривня може навіть зрости до 25,5—26 гривень за долар.

РЕАЛІСТИЧНИЙ СЦЕНАРІЙ — ДОЛАР БІЛЬШ НІЖ ПО 30

Але такий хід подій можливий за умови, що політична криза в Україні не буде поглиблюватися, що мало ймовірно.

Три фракції, дві з яких — з повному складі, проголосували за те, що вони не довіряють уряду і вимагають його відставки. Якщо політики будуть принципові і проявлятимуть свою позицію надалі, то: а) вони, як це зробила фракція «Батьківщина», заявлять про вихід з коаліції; б) не будуть голосувати ні за що, з внесеного у стіни парламенту цим урядом.

Підписати згаданий вище лист про наміри насправді означає прийняти у парламенті відповідні нормативно-правові акти.

«У ВРУ три фракції, які повинні голосувати за урядові документи, учора проголосували за відставку цього Кабміну. Відповідно, про яку підтримку з боку Ради можна говорити? А якщо так, то як наслідок постає питання про виконання програми співпраці з МВФ. А це в свою чергу ставить під питання продовження фінансування. Тому і подальша доля траншу, і гривні, і економіки в цілому, залежить від того, чи знайдеться в парламенті достатня кількість голосів для прийняття необхідних законів, щоб отримати фінансування від МВФ», — резюмує Андрій Вігірінський.

Звідси висновок — з поглибленням політичної кризи економіка країни летітиме в прірву. Адже зближення курсів готівкового і міжбанківського ринку свідчить про те, що імпортери вже не готові оплачувати ризики різких валютних коливань, через те, що споживач, для якого вони працюють, стрімко втрачає свою купівельну спроможність, і з його кишені вже не можна покривати збитки від валютних втрат.

«Гривня падатиме повільно, але впевнено», — прогнозує експерт.

ЯКЩО ВИБОРИ, ТО... «ДНА НЕ ІСНУЄ»

Вихід з політичного штопору (коли уряд, якому недовіряють,— при владі, а коаліції, яка його створила, не існує) — розпуск парламенту, дострокові вибори. Це, в свою чергу, знову стресові чинники для економіки. Щоб у цьому переконатися, достатньо глянути на динаміку курсу до і після місцевих, парламентських чи президентських виборів. Курс спочатку стримувався після чого стрімко йшов униз.

Сьогодні, як стверджують аналітики, його стримувати вже нічим. Тому гривня після оголошення дострокових виборів до парламенту практично з 100-відсотковою ймовірністю девальвує. Що ж до глибини девальвації, експерт не береться її прогнозувати. Вігірінський каже, що дна як такого не існує.

«2014-го всі говорили, що долар по 20 — це катастрофа для української економіки. Потім таким «дном» було 24 гривні за долар. Але є питання об’єктивної реальності. Якщо чинники, які призводять до падіння національної грошової одиниці, не викорінювати, логічним наслідком буде її постійна девальвація. Ймовірний рубіж — 30 гривень за долар. Але сказати, що це — максимум для цього року, на жаль, не доводиться», — говорить експерт.

А от на запитання, чи є у влади можливість утримати курс на позначці 27 гривень за долар, експерт відповів, що й цілі такої немає. «У свідомості нашої влади немає порогу, який є точкою неповернення. Скажімо, вони собі поставили, що от нижче 27-ми опускати не можуть, і будуть робити все, щоб цього не допустити. НБУ від курсу гривні дистанціювався поняттям інфляційне таргетування. Прем’єр-міністр свою позицію щодо курсу гривні озвучив — звертайтесь у Нацбанк. То ж сьогодні ми маємо ситуацію, що за стійкість національної грошової одиниці у нас спитати, в принципі, нікого. Вони, як заявив у парламенті під час звіту прем’єр, роблять усе, на що здатні за таких умов. А здатні вони на надто мало як для такої критичної ситуації, яку переживає країна», — говорить експерт публічного аудиту.

ОБ’ЄКТИВНА РЕАЛЬНІСТЬ

Про закладений у бюджеті курс у 24,1 гривні за долар взагалі варто не мріяти. Дефіцит платіжного балансу в поточному році буде подоланий виключно за рахунок зовнішніх запозичень. Зрештою, як і в минулому. Внутрішній товаровиробники не забезпечують за рахунок експорту через відсутність стабілізаційних валютних надходжень, які дозволили б вирівняти платіжний баланс. Якщо минулого року платіжний баланс було зведено з профіцитом, про що з особливою гордістю говорив Національний банк, то це відбулося лише за рахунок позик і того, що ми не повертали борги.

У поточному році у нас відкрите питання з облігаціями, які є власністю РФ, а це — близько трьох мільярдів доларів.

НБУ не може тримати гривню. Мотивація, каже Вігірінський, проста: є в «сейфі» Нацбанку 13 мільярдів доларів золотовалютних резервів, з них близько 10 мільярдів — це кошти позики МВФ. Їх не можна використовувати для задоволення внутрішнього попиту. Вільних чистих ліквідних активів — близько одного мільярда. «Це — все, що може використати голова НБУ для стабілізації курсу національної грошової одиниці. При дефіциті платіжного балансу по товарній групі — 3,5 мільярда доларів за минулий рік. Один мільярд доларів, які є в НБУ, це мізер. Вони за один тиждень розійдуться. Й усі ресурси для стабілізації національної грошової одиниці в НБУ вичерпаються», — говорить експерт.

Поки що НБУ якимось мінімальними аукціонами 30—50 мільйонів доларів стримує падіння курсу. Якщо цю практику буде продовжено, то до моменту отримання грошової допомоги від МВФ і надходження експортної виручки, курс вдасться втримати на позначці 27 гривень за долар. Але лише до моменту отримання траншу. Якщо позика не надійде, гривня продовжить круте піке.

Малоймовірним виглядає за умов розгортання політичної кризи й озвучений з трибуни ВРУ Валерією Гонтарєвою сценарій отримання одного мільярда доларів від приватизації держмайна.

Інвестиції приходять в стабільну політично і соціально країну. За планами Фонду держмайна приватизація має розпочатися в березні-квітні, конкретні лоти будуть реалізовані в перші місяці літа. Чи будуть інвестори приходити в політично нестабільну країну, в якій орган влади, який реалізовує це майно сьогодні є, а завтра може й не бути, в силу того, що відбудеться чергове переформатування уряду чи коаліції?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати