Енергонезалежний... виш
На трьох корпусах Хмельницького національного університету встановили дахову сонячну електростанцію
Ідея облаштувати на дахах вишу університетську сонячну електростанцію виникла у викладачів кафедри телекомунікацій і комп’ютерно-інтегрованих технологій два роки тому, після візиту до Італійського національного центру енергетики. Ще тоді спільно з італійськими колегами вони вирішили подавати грантовий проект до посольства Швеції, але одна з головних умов участі — співфінансування сторін, тобто донора та виконавця. Оскільки Хмельницький університет — це державний заклад, розраховувати на державне фінансування не доводилося. Тому ідея залишилася в зародковому стані, але не зникла. Після тривалих пошуків знайшовся меценат, який повірив у ефективність дахової сонячної електростанції і погодився надати університету кошти для встановлення панелей і введення в експлуатацію трьох сонячних електростанцій. Їхня загальна потужність — 150 кВт, що становить дві треті від потреби закладу.
«Торік ми отримали 4,5 мільйона гривень на будівництво першого етапу сонячної електростанції. Придбали панелі. На даху корпусів №№ 3 і 4 розмістили 180 панелей по 48,6 кВт кожна, а на спорткомплексі — 132 потужністю 35,6 кВт. Планується також збудувати ще п’ять електростанцій, на які вже надано 9,5 млн гривень. Таким чином, загальна потужність дахових СЕС збільшиться до 500 кВт, а оскільки максимальне пікове споживання університету в зимовий сезон становить 750 кВт, то цілком реально спрогнозувати, що наш заклад зможе повною мірою забезпечити себе електроенергією за рахунок сонця. А влітку — навіть продавати її надлишок за «зеленим тарифом». Наразі ми оформляємо для цього необхідні документи», — розповідає завідувач кафедри телекомунікацій і комп’ютерно-інтегрованих технологій Хмельницького національного університету, доктор технічних наук, професор Валерій МАРТИНЮК.
Втіленням проекту займалися дві лабораторії, які були створені при кафедрах: телекомунікацій і комп’ютерно-інтегрованих технологій; машин та апаратів. Нині науковці працюють над дослідженням сонячної енергії та енергоменеджментом. Вони розробили систему накопичення енергії двох типів: на акумуляторах і суперконденсаторі, а також систему зв’язку, яка надає можливість в автоматичному режимі моніторити роботу станцій і споживання електроенергії в університеті. Управління електростанціями здійснюється завдяки спеціально створеній комп’ютерній інтегрованій системі, за роботою якої слідкують студенти.
«Після запуску в лабораторіях почали працювати студенти. Вони не тільки проводять там лабораторні роботи, а й спостерігають і моніторять, як електростанція працює, як здійснюється споживання генераторів електроенергії, який привід тощо. Для них це навчання на практиці, оскільки в університеті вони здобувають спеціальності, які повністю відповідають цій тематиці, — продовжує Валерій Мартинюк. — Крім цього, нині ми ведемо активну роботу над створенням системи відбору ефективної електроенергії — назвали її оптимізатор потужності. Це наша власна розробка, яка вже запатентована. Тобто якщо у звичайної панелі коефіцієнт корисної дії становить 14—15%, то з нашими оптимізаторами вони віддають удвічі більше. Такі оптимізатори були б дуже корисні на фронті, де кожен кіловат на вагу золота. А якщо зважати на те, що «Львівська політехніка» розробила гнучку сонячну панель, яку можна скручувати, то разом з нашим оптимізатором — це потужне і мобільне джерело енергії в польових умовах».
Хмельницький національний університет став першим енергоефективним вищим державним закладам освіти, який із власної ініціативи та підтримки меценатів встановив дахову сонячну електростанцію для заощадження електроенергії.