«Епоха легального тютюну відходить у минуле»
Міська рада Прилук просить Президента ветувати Закон, який забере у міста понад тисячу робочих місцьТютюнова фабрика — ВАТ «Прилуки», яка входить у міжнародну групу компаній British American Tobacco, наприкінці минулого тижня закрила виробництво. У зв’язку з припиненням виробництва ВАТ «Прилуки» просить відкликати 25 млн акцизних марок і повернути 505 млн грн, сплачених за них. 2018 року ця фабрика сплатила податків на понад 16 мільярдів гривень. Це більше, ніж все, що сподіваються отримати від посилення оподаткування ФОПів. Раніше найбільші тютюнові компанії пригрозили тим, що підуть з України через законопроект № 1049.
Про наміри закрити свої українські фабрики повідомили й інші міжнародні тютюнові компанії — Philip Morris International (PMI), Japan Tobacco International (JTI) та Imperial Tobacco (IT).
4 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроект № 1049 про запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів. Цей проект закону повністю перерозподіляє фінансові потоки в тютюновій галузі. Згідно з поправкою нардепа від «Слуги народу» Олександра Дубінського, компанії-виробники мають продавати сигарети оптовим компаніям за ціною, яка не перевищує 80% від максимальної роздрібної ціни.
В асоціації «Укртютюн» заявили, що запровадження торговельної націнки призведе до підвищення ціни пачки сигарет у середньому на сім гривень уже з листопада 2019 року. З урахуванням підвищення ставки акцизного податку із 1 січня 2020 року вартість пачки сигарет з фільтром зросте на 14 гривень, або на 40%, порівняно із сьогоднішнім рівнем цін. Крім того, в асоціації попередили: якщо «Філіп Морріс», British American Tobacco, Japan Tobacco International та Imperial Tobacco закриють свої фабрики в Україні, це призведе до втрати 50 тис. робочих місць.
Компанії BAT, PMI та JTI очолюють рейтинг найкращих роботодавців України. Якщо вони будуть змушені закрити виробництва в Україні, то більш ніж чотири тисячі людей втратять роботу. Варто зауважити, що це не просто робота. А саме ті робочі місця, які поки що є рідкістю в Україні — з офіційним працевлаштуванням, повністю білою зарплатою, медичним страхуванням для працівників та членів їхніх родин, оплачуваними відпустками й лікарняними.
4 з 10 найбільших платників податків в Україні — це міжнародні тютюнові компанії, які ведуть свій бізнес легально, «по-білому» і без тіньових схем. 2018 року ці виробники в сумі сплатили 48 млрд грн податків до державного бюджету. Частина податків також надходить до міських бюджетів тих міст, у яких розташовані фабрики: Прилуки, Кременчук, Харків, Київ. За оцінками експертів, найбільше від закриття заводів постраждають Прилуки та Кременчук. Компанія ВАТ інвестувала в модернізацію Прилуцької тютюнової фабрики понад 520 млн дол. США і є найбільшим у Чернігівській області платником податків.
Крім того, закриття фабрик може призвести до наповнення ринку нелегальним товаром. «Виробники тютюну максимально контролювали ситуацію — не давали проникати сюди контрафактним чи контрабандним продуктам і тримали ціну. До речі, для них теж настала «нова епоха»: як ви знаєте, «Філіп Моріс» закривається, і так далі. Тобто вже й епоха легального тютюну відходить у минуле», — говорить екс-керівник Державної регуляторної служби Ксенія ЛЯПІНА.
«Ми не знаємо, як рухатися далі. Ми не можемо як компанія виробляти продукцію, з якою не знаємо, що робити. Відповідно до цього ми зупинили виробництво в Прилуках. Уже другий тиждень фабрика стоїть», — сказав генеральний директор ВАТ «Прилуки» Артем СКРИПКА.
Однак старший юрист із корпоративних та правових питань ВАТ «Прилуки» Артур ГУСЕЙНОВ спростував чутки про закриття фабрики: «Фабрика простоює, а по місту циркулюють новини про закриття фабрики. Це неправда. Ми дійсно простоюємо і не розуміємо, що робити з цим законом, якщо він буде підписаний», — зазначив він.
Керівництво фабрики звернулось до міського голови Прилук та депутатів міськради з проханням направити звернення до Президента, Верховної Ради та Кабміну з приводу даної ситуації.
21 жовтня — на позачерговій спеціальній сесії Прилуцька міська рада ухвалила звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів щодо тимчасового припинення виробництва на ПрАТ «Тютюнова компанія ВАТ «Прилуки».
Про це повідомили у відділі інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю міської ради.
«Звернення до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України більшістю голосів підтримано на позачерговій сесії у п’ятницю», — поінформувала спеціаліст відділу Світлана МАРЦЕНЮК.
У тексті звернення, опублікованого на сайті Прилуцької міськради, депутати просять Президента України скористатися правом вето з метою проведення додаткового вивчення та обговорення закону № 1049, зокрема восьмої поправки до нього, із залученням представників тютюнової галузі та інших зацікавлених фахівців.
У документі наголошується, що набуття цим законом чинності загрожує суттєвим скороченням виробництва на тютюновій фабриці, звільненням працівників, погіршенням соціально-економічного становища міста Прилуки та Чернігівської області загалом. Крім того, це негативно позначиться на виконанні міського бюджету 2019 року та формуванні бюджету на 2010 рік.
Думки громадськості щодо ситуації з виробником цигарок сьогодні поляризувалися. Одні — економісти й інвест-банкіри — різко критикують парламентарів за непродумані законодавчі поправки, які спровокували міжнародну кампанію на демарш. Другі — активісти, учасники антитютюнових компаній — навпаки, задоволені діями народних депутатів, а аргументи опонентів вважають проплаченими інформаційними кампаніями тютюнового лобі.
Захищати тютюнові компанії дуже складно, і підвищення акцизів, у принципі, є правильним, бо цигарки — це соціально вразливий товар. Та й тютюнове виробництво — це бізнес переважно бідних країн. Але в усій цій історії є одне важливе «але»: доки ми перебуваємо на дні економічної ями, доки контрабанда, тінь та корупція для нас є звичними явищами — підняття акцизу насправді може призвести лише до закриття тисяч робочих місць, внаслідок чого ці тисячі безробітних поїдуть на заробітки за кордон — можливо, навіть до тієї ж Румунії, куди, за чутками, і збирається перевести свій підрозділ «Брітіш Американ Табако».
Адже бути роботодавцем в Україні сьогодні — це ще й виконувати велику соціальну місію: дати заробіток сім’ї, вберігши її від розлуки, яку завжди несе за собою трудова міграція. Бути «білим» інвестором в українських містечках сьогодні — це ще й виконувати роль драйвера місцевого розвитку, адже сплачені податки з прибутку та податок на доходи працевлаштованих на заводі людей надходять до місцевого бюджету, з якого ремонтуються садочки, латаються діряві дороги, будуються мости і обігріваються лікарні. Рік тому компанія «Брітіш Амерікан Табако» виступаила замовником і ключовим спонсором спецвипуску «Маршрут №1» присвяченому Прилукам. І випуск був не про те, яка прекрасна фабрика, а про те, яке прекрасне місто.