«Фіскальні пільги» 2014 року можуть скасувати
Міністр доходів і зборів не відкидає можливості відстрочення на рік зниження податку на ПДВ і на прибуток. Бізнес — протиДо кінця 2013 року до держбюджету надійде близько 305 мільярдів гривень. Про це в ексклюзивному коментарі «День» повідомив міністр доходів і зборів України Олександр Клименко. «Це орієнтир. Але, можливо, — більше чи менше», — уточнив він. Водночас очільник Міндоходів відмовився уточнити, який це відсоток від загального річного плану і скільки з цієї суми становитимуть авансовані платежі бізнесу. А ось про автоматичне відшкодування ПДВ Клименко вів мову охочіше. За його словами, у грудні близько 75% підприємств, що подавали заявки, отримають рекордну суму — 2,4 мільярда гривень.
Чого не договорює міністр доходів і зборів, розповів прем’єр-міністр України Микола Азарова. За його інформацією, доходи держбюджету-2013 за 11 місяців на 34 мільярди гривень менші, ніж планові! «У грудні минулого року планували зростання (доходів держбюджету. — Авт.) на 6%, але за результатами 11 місяців зростання доходів -лише 1%», — пояснив прем’єр. Звідки виник недобір? Надходження податку на прибуток скоротилися порівняно з минулим роком на 3 мільярди гривень (або на 4,5%), а податків на зовнішньоекономічну діяльність — на 13 мільярдів гривень, пояснив Азаров. Усе це, на думку української влади, — результат поглиблення спаду у світовій економіці та скороченням торгівлі з Росією. Але все це не скасовує бюджетних виплат (на зарплати, пенсії, субсидії та інші соціальні допомоги у грудні потрібно 25,5 мільярда гривень).
Звідки їх братимуть? І хто компенсує бюджетний недобір?
Схоже, що частково відповідь готується у проекті бюджету на 2014 рік. «Дійною коровою» для бюджетних потреб знову стане бізнес. Цей висновок напрошується з почутого під час зустрічі Клименка з малим і середнім бізнесом. Відповідаючи на незручне запитання від підприємців, Олександр Клименко повідомив: уряд ще думає над тим, знижувати чи ні з 2014 року ставку ПДВ (до 16%) і податку на прибуток. За словами Клименка, нестабільність світових ринків і високі ризики всередині країни і породили питання, чи готова Україна до зниження цих ставок сьогодні. За його словами, це дуже дискусійне питання. «Чи важко сьогодні підприємцям? Важко. Чи важко сьогодні наповнювати бюджет? Важко. Чи можемо сьогодні його наповнювати більше? Напевно, можемо. Але що буде далі?» — резюмував він у бік схвильованого залу, де сиділо 300 представників малого і середнього бізнесу. Не чекаючи відповіді, Клименко продовжив далі. Мовляв, сьогодні розглядається два сценарії розв’язання цього питання. «Сценарій перший — зниження ставок податків і другий — перенесення зниження ставок. На мій погляд, ми сьогодні маємо можливість відстрочити це питання, аби не створити складнощів в економіці», — пояснив він. Адже це, за його словами, призведе до мінуса за доходами до бюджету. Тому, вважає Клименко, подальші кроки в податковому питанні мають будуватися «не на емоціях, а на економічному прагматизмі», з урахуванням наявних ризиків і тих, які можемо мати 2014 року.
Але бізнесу не сподобалася така відповідь. Голова всеукраїнської громадської організації «Спілка захисту підприємництва» Сергій Доротич вступив у дискусію з очільником Міндоходів. «Я не згоден з вашою тезою, тому що криза накриває не лише нашу країну, а й багато інших. І у світі є практика, що під час кризи відбувається зниження податкового навантаження. Окрім того, згадані норми (про зниження ставок ПДВ і податку на прибуток. — Авт.) прийняті не сьогодні чи вчора, а були предметом домовленостей між бізнесом і владою 2010 року. І треба їх послідовно виконувати», — емоційно резюмував представник бізнесу. Зал його підтримав.
Проте, схоже, розуміючи ступінь схвалення середнім і малим бізнесом такої ініціативи, у фіскальному відомстві вирішили піти на поступку. І пообіцяли продовжити ще на рік мораторій на перевірки малого і середнього бізнесу. «Ми домовилися про це. Це ініціатива бізнесу», — каже Клименко. Нагадаємо, що за останній рік новими платниками єдиного податку стали понад 62 тисячі підприємців. З початку 2013 спрощенці сплатили до бюджету 6,3 мільярда гривень, що в 1,5 раза більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. Найпопулярнішою серед спрощенців залишається друга група — на ній працюють 728 тисяч осіб, або 56% від загальної кількості.