Перейти до основного вмісту

Газ у жовтні: у кого дешевше?

Залежно від постачальника ціни коливаються від 4,7 до 6,85 грн за кубометр
01 жовтня, 19:02

Розпочався третій місяць роботи ринку газу для населення. Постачальні компанії оприлюднили свіжі місячні тарифи — на жовтень. І різниця між ними — досить суттєва.

Як йдеться в огляді інформаційно-консультаційного центру ГазПравда, ціни газзбутів коливаються від 4,7 грн до 6,85 грн за кубометр (ціни вказані з ПДВ, але без вартості доставки (розподілу), що оплачується окремо).

Найдешевше паливо в жовтні запропонувала Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Вона взагалі не стала підвищувати ціни, порівняно з вереснем. Тариф «Місячний» залишився на рівні 4,7 грн за кубометр. Це до 45% нижче, аніж в середньому в конкурентів.

«Від початку відкриття ринку газу для населення Група Нафтогаз декларувала, що буде пропонувати своїм клієнтам конкурентні ціни. Цінова конкуренція — дуже поширений в європейських країнах інструмент. І ми свідомо використовуємо його для нарощення клієнтського портфелю в жовтні, коли бачимо сприятливі комерційні фактори: міжсезоння, значні запаси газу в підземних сховищах, невисоке споживання ресурсу. Порівняно з іншими постачальниками наша цінова пропозиція на жовтень є конкурентною і привабливою, ми розглядаємо її як інвестицію в розвиток нашої клієнтської бази», — пояснює директор дивізіону «Нафтогаз Комерція» Віллем Коппульс.

Ціни решти постачальників на ринку коливаються від 4,8 грн до 6,85 грн за кубометр.

Зокрема низка регіональних газзбутів, афілійованих з облгазами, які постачають газ більшості українців, вперше від старту ринку оголосили різні тарифи. У жовтні ціна газу в них коливатиметься від 6,6 до 6,85 грн за кубометр.

Для порівняння: у вересні кубометр газу в цих газзбутів коштував 5,49 грн, а в серпні — 4,49 грн.

У ГазПравді нагадують: газопостачальні компанії мають оприлюднювати ціну за 5 днів до початку місяця постачання. І так щомісяця у випадку, якщо ціна на наступний місяць буде відрізнятися від попереднього.

Два попередні місяці деякі газзбути не встигали своєчасно попередити своїх клієнтів. І тепер на них чекає перевірка регулятора — Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

«Деякі газопостачальники ще не готові до умов ринку й намагаються працювати за старими методами. 28 газзбутів не опублікували своєчасно ціну на газ на вересень. А чотири — не опублікували взагалі. А споживач має бути належним чином проінформований постачальником про те, якою буде ціна на наступний місяць», — наголосила під час експертної онлайн-дискусії ENERGY INSIDE «Ринок газу: вибір є» членкиня НКРЕКП Ольга Бабій.

Водночас фахівці переконані — ринок газу відбувся. Його запровадження в серпні цього року стало довгоочікуваним кроком уперед для всієї галузі. Адже ринкова реформа збіглася в часі з рекордним падінням цін на енергоресурси.

«Це об’єктивно був дуже правильний момент. Ціни найнижчі за дуже довгий період. І регулювати їх просто недоречно. Тому запровадження ринку було правильним і своєчасним кроком, — зауважив у ході дискусії директор «Центру досліджень енергетики» Олександр Харченко. — І дуже важливо, щоб цю реформу не відкотили назад. На жаль, бажаючих повернути квазіринкову ситуацію багато».

Та експерти, регулятор і бізнес в один голос стверджують: згортання ринкової реформи та повернення до ручного регулювання цін на паливо допустити не можна.

«З огляду на все те, що ми пережили, я впевнена: повертатися назад не варто за будь-яких обставин. Так, я чітко усвідомлюю, що будуть труднощі, зокрема маніпуляції постачальників, неплатежі споживачів, непорозуміння тощо. Це все буде. Але зупиняти реформу не можна. Адже вона — наші зобов’язання перед західними партнерами, це — наша репутація»,   — нагадала Ольга Бабій.

За її словами, якщо буде спроба згортання реформи — регулятор відстоюватиме вільний ринок газу. «Ми тут не для того, щоб повертатися до старого», — додала Ольга Бабій.

У тому, що щойно відкритий ринок газу не можна знову зарегульовувати, упевнені й представники бізнесу.

«Робити крок назад — нелогічно. Це вдарить не лише по учасниках ринку, а й по іміджу країни. Тож скасовувати реформу сенсу немає», — наголосив під час дискусії ENERGY INSIDE голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

Однак для успішної роботи ринку ще потрібно ретельно попрацювати над інформуванням споживачів про можливості ринку газу.

«За нашими даними, не більше 20—25% українських споживачів знають про можливість зміни постачальника газу», — констатує СЕО енергетичного провайдера ETG.UA Володимир Шведкий. Відтак, у газопостачальних компаній, регулятора та влади попереду ще чимало просвітницької роботи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати