Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Громада рахує гроші

01 листопада, 00:00
ФОТО УКРІНФОРМ

«Стань господарем свого міста. Допоможи міській владі витрачати кошти ефективно!» — під таким гаслом стартувала на Львівщині інформаційна кампанія, покликана активізувати роль територіальних громад в бюджетному процесі. Акція пройде містами і райцентрами областей, що беруть участь в проекті «Реформа місцевих бюджетів в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку.

Львів ще не став партнером програми, але планується, що з наступного року й він активно долучиться до відповідних освітніх процесів, адже місто вже неодноразово доводило свою активну громадянську позицію і має йти цим напрямком далі. А загалом програма передбачає покращання управління місцевими бюджетами щонайменше в 140 містах України. Наразі більше 80 з них уже долучились до вивчення навчальних матеріалів і отримали таким чином необхідний поштовх, щоб залучити громадськість до участі у бюджетних процесах. Низка міст, серед яких Дрогобич, Стрий, Калуш, Івано-Франківськ, Луцьк, а також Львів, уже почали практикувати громадські слухання, активніше обговорювати проблеми своїх міст. Основна ж мета проекту: задіяти програмно-цільовий метод у формуванні та виконанні бюджетів. Він передбачає підвищення прозорості, ефективності та підзвітності громадянам місцевих бюджетів, здійснення багаторічного планування капітальних інвестицій, залучення систематичного аналізу та оцінки ефективності витрачання коштів. Якщо мова йде про освіту, то має бути видно, які кошти витрачаються на кожного підлітка що мешкає в місті, як ці витрати формуються і як виконуються статті бюджету, що можна зробити в перспективі, які помилки виправити. І кожен громадянин міста, відкривши Інтернет, зможе переконатися — його права не утискаються.

З наступного року кілька міст України саме за таким методом збираються формувати бюджет, причому залучивши до найсерйозніших проблем громадськість. Якщо саме так формувався б бюджет Львова, не виникло б проблем з реконструкцією площі Ринок, коли громада наполягала на одному, а влада робила інше. Звичайно, сьогодні громадські слухання частіше нагадують пародії і після них ще жодного прикладу реального впливу на формування бюджету не було. Однак час все змінює. Програма, яку фінансує Агенція США з міжнародного розвитку, має стати серйозним імпульсом.

Сьогодні на Львівщині активно втілюється обласна програма енергозбереження для бюджетної сфери і населення на 2006 — 2008 роки. Згідно якої, Львівська облдержадміністрація розробила механізм, що передбачає часткову компенсацію відсотків за кредитами фізичним та юридичним особам, які використовують його для енергозбереження. Тобто львів’яни матимуть можливість здійснити цілком доцільний ремонт. Тепер утеплення стін будинків, встановлення рекуператорів тепла, заміну старих вікон на склопакети, встановлення та реконструкцію електроопалення за енергозаощаджуваними технологіями систем «ЕЛЕКТРОПІК», реконструкцію та будівництво мереж вуличного освітлення за енергозаощаджуваними технологіями зможуть здійснити й ті, хто до цього й не мріяв про таке. Тобто не лише заможні люди та бюджетні установи, а й ті, хто вважає для себе обтяжливим і неможливим сплачувати банківські відсотки. Для цього на Львівщині визначено коло кредитно-фінансових установ, які надаватимуть кредити для цих цілей та через які можна буде здійснювати часткове відшкодування кредитних ставок. Спочатку була створена експертно-робоча група, яка і рекомендувала куди саме звертатися громадянам, — а це кілька банків та кредитних спілок. А тепер держава, в особі Львівської облдержадміністрації, взяла на себе відповідальність та надає гарантії: виділяє компенсацію відсоткової ставки за кредитами в національній валюті, видані кредитно-фінансовими установами на строк не більше трьох років у розмірі 15% річних. Відбулося вже підписання угод між Львівською облдержадміністрацією та представниками банків і кредитних спілок про забезпечення фінансування програми енергозбереження. 2006 року на це передбачено ще тільки 1,8 млн. гривень, а 2007-го вже заплановано чималу суму — орієнтовно 10 — 15 млн. гривень.

Звичайно, львів’яни вдіяли сміливо, застосувавши вперше на Україні такий досвід, однак, вважають, що сидіти, склавши руки, і мерзнути або платити кошти за тепло, що обігріває «вулицю», немає сенсу. Наскільки це буде виправданий крок і наскільки вдасться запобігти порушенням — а вони, за такої системи можливі (наші люди таке придумають!) — покаже час.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати