Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ідеальний механізм,кий, проте, не використовується

15 червня, 00:00
Петро ІЖИК, «День»

Pозвитoк лізингу в Україні гальмується у фінансовій сфері

В українському представництві Світового банку відбулася презентація дослідження Банку Ірландії «Оцінка ділового середовища для розвитку лізингу в Україні». Загальний висновок міжнародних експертів невтішний: в Україні для розвитку лізингу поки що відсутні сприятливі умови.

На думку дослідників з Ірландії, цей ринок в Україні перебуває на найбільш ранній стадії розвитку. Ба більше, за словами координатора проектів фінансового сектора МБ Анжели Пригожиної, «чистого» лізингу в Україні практично немає, є схожі за формою операції.

Більшість лізингових компаній виконують швидше ролі агентів або посередників між виробниками та споживачами обладнання, ніж повноцінних лізингодавців. Лізингові операції в основному фінансуються міжнародними постачальниками техніки, асигнування за рахунок внутрішніх джерел оцінюються лише на рівні $10 млн.

Експерти зазначають, що, попри наявність законодавчої бази, існуючі юридична, регулююча та податкова системи не сприяють розвиткові лізингу в Україні, де сфера фінансових послуг помітно відстає від потреб, які нині значно зросли, промисловості й торгівлі. Загальна сума банківських кредитів стосовно ВВП замала: в Україні 1996 р. вона становила 5%, тоді як в розвинених країнах Європи — понад 80% від ВВП. Щоби придбати техніку для сільського господарства, промисловості, сфери послуг і будівництва, потрібні позики на термін від 3-х до 7 — 10 років, що в Україні практично неможливо. Лише 12% кредитів, котрі надаються, можна, за українськими мірками, вважати довготерміновими (понад два роки). У країні відсутні альтернативні банківським кредитам джерела довготермінового фінансування, у зв'язку з чим у лізингових компаній виникають істотні труднощі.

Тим часом в умовах України лізинг є майже ідеальним механізмом для залучення техніки: порівняно з іншими формами інвестування він має безперечні переваги. Експерти підрахували, що обсяг ринку лізингу в Україні може становити 1630 млн. грн. Для досягнення цього показника (за середнього рівня зростання 20% на рік) може знадобитися п'ять років. Природно, це станеться лише за умови створення найсприятливішого середовища.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати