Ілюзії на фоні колізій
Падіння гривні все ще виглядає неминучимПідсумки торгів на Українській міжбанківській валютній біржі (УМВБ) свідчать, що Нацбанку вдалося закріпити курс UAH/$ на рівні 2,1179 практично без втрат валютних запасів. Практично не було пропонування і попиту на долари з боку банків, що у принципі і визначило стабілізуючу тенденцію тижня. Можливо, нині позначаються саме ті кроки Нацбанку, які спочатку ввели всіх у шок: різка девальвація гривні і підвищення до 82% облікової ставки. Схоже, до наступного ривка в бік послаблення гривні можна розслабитися і засмагати на сонечку.
ОБЛІГАЦІЇ СХОДЯТЬ ЗІ СЦЕНИ, АЛЕ ПРИБУТКОВІСТЬ ЗРОСТАЄ
На ринку держоблігацій намічалася подія, але парламент відхилив Указ Президента про скасування оподаткування фізичних та юридичних осіб під час операцій з облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП) на первинному і вторинному ринках. Одним з аргументів Указу було використання кредитних ресурсів банків не у виробничій сфері, а у кредитуванні держави. Логіка в цьому є, однак не віриться, що банки терміново почнуть давати кредити підприємствам, які дихають на ладан. Навпаки, відтік коштів із ринку цілком можливий (саме в той час, коли в держави і без того негативне сальдо залучення/виплата за ОВДП, яке дорівнює 531 млн. грн.). Залучення залишається надто низьким (5 — 12 млн. грн.) навіть за участю Нацбанку. При цьому зовсім немає бажаючих вкладати кошти у тривалі випуски (з терміном погашення 1999 р.) і стає дедалі менше любителів короткотермінових випусків (листопад 1998 р.). Прибутковість за останніми (4 місяці) впала на первинному ринку до 71,93% річних.
На сьогодні капіталізація ринку (тобто борг) становить 9,3 млрд. грн. (за номіналом). При цьому в серпні Мінфін має здійснити низку значних виплат на загальну суму 1 044 200 грн. Тож наступний місяць буде дуже гарячим і варто чекати короткотермінових облігацій і підвищення прибутковості.
ЧУТКА—ДВИГУН
Лише на одних чутках (про одержання кредиту від МВФ) і повторенні історії Росії (небувале зростання котирування акцій (до 30%) після глибокого обвалу ринку) індекс у Позабіржовій фондовій торговій системі (ПФТС) за минулий тиждень зріс на 8,87%. Обсяг торгів установився на рівні 13 млн. грн., що значно перевищує рівень попереднього тижня (майже у два рази). Однак у розрізі операцій простежується одна характерна особливість: більше, ніж 80% од усього обороту становили ОВДП і компенсаційні сертифікати. Складається враження ілюзорності зростання ринку, не підкріпленого ніякими фундаментальними чинниками. Зустріч п. Гора з нашим керівництвом, скоріше за все, не забезпечить надання кредиту МВФ у найближчий місяць. Образливо: Росія вела переговори стосовно $22 млрд., а ми лише стосовно $2—2,7 млрд. і все одно відчуваємо себе невпевнено, хоч і попросили суму, на один нолик меншу.
До речі, в Росії ринок акцій минулого тижня обвалився на 18%, оскільки попереднє зростання було викликане виключно чутками, а факти виявилися куди похмурішими ($4,8 млрд. замість $5,6 млрд., та й то лише завдяки особистим якостям п. Чубайса). Не хотілось би проводити аналогію, але нинішній тиждень може виявитися крахом надій для багатьох операторів: падіння гривні неминуче.