Перейти до основного вмісту

Iнтрига: банк «топлять»?

Експерти: «...Не зрозуміло, чому в ситуацію не втручається НБУ»
12 лютого, 18:55
11 ЛЮТОГО 2014 РОКУ. ЧЕРГА БІЛЯ ВІДДІЛЕННЯ БРОКБІЗНЕСБАНКУ НА ПРОСПЕКТІ ПЕРЕМОГИ 41. ДЕТЕКТИВНА ІСТОРІЯ: СТУДЕНТИ КАЖУТЬ, ЩО ОТРИМАЛИ ПОВІДОМЛЕННЯ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ З РЕКОМЕНДАЦІЄЮ ПРИПИНИТИ ОБСЛУГОВУВАННЯ СТИПЕНДІАЛЬНИХ КАРТОК В ЦЬОМУ БАНКУ. ДІВЧИНА, ЯКА РОБИЛА РОЗСИЛКУ, ПРЕДСТАВЛЯЄ ПРОФКОМ УНІВЕРСИТЕТУ. ТОЙ, НІБИТО, ІНФОРМАЦІЮ ОТРИМАВ ВІД РЕКТОРАТУ, КОТРИЙ БУЛО ПОІНФОРМОВАНО ЧЕРЕЗ БУХГАЛТЕРІЮ. А БУХГАЛТЕРІВ, У СВОЮ ЧЕРГУ, ПОПЕРЕДИЛО ДЕРЖКАЗНАЧЕЙСТВО... «ПО СВОЇХ КАНАЛАХ» / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Що насправді стало з Брокбізнесбанком? Уже банкрут? Чому? Хто наступний? Українці, які, як слушно зауважив економіст Олександр Охріменко, поки що досить стримано реагували на коливання курсу гривні в умовах політичної кризи, можуть таки втратити терпець і...підірвати стабільність банківської системи України.

До вечора 10 лютого нічого не пророкувало біди. Аж раптом в інформпросторі з’явилося повідомлення, що банк, який у серпні минулого року в братів Буряк купив Сергій Курченко... «збанкрутів».

Зокрема повідомлення такого змісту «Стала відома інформація, що Брокбізнесбанк — банкрут. Тому для того, щоб отримати стипендію, потрібно негайно прийти до ректорату університету, щоб переоформити картку на інший банк» у понеділок ввечері поширилося соціальними мережами серед студентів КНУ ім. Т. Шевченка.

На ранок понеділка «бюджетників», яких раніше в примусовому порядку «заганяли» в ряди клієнтів Брокбізнесбанку (широковідома історія зі стипендіями студентів КнуКІМ), практично в авральному режимі почали переводити на «баланс» інших фінансових установ. До слова, теж «рекомендовано». До числа щасливих «спадкоємців» увійшли ПриватБанк (Ігоря Коломойського), ВТБ (банк з російським капіталом).

Під відділенням Брокбізнесбанку дуже швидко виросли черги. Ще з вечора понеділка клієнти почали «штурмувати» банк. Першими ринули студенти, настрашені «рекомендаціями» деканатів.

До прикладу, в Інституті журналістики Національно університету імені Тараса Шевченка своїх студентів інформували так: «Якщо хочете отримати гроші, приїжджайте до ректорату і переоформлюйте карту на Приватбанк». Тож не дивно, що у вівторок зранку вузенький коридор ректорату на першому поверсі «червоного» корпусу Університету, де, власне, розташоване відділення Брокбізнесбанку, який обслуговує «бюджетників», був переповнений студентами. Після обіду черга вже виходила на вулицю.

— Де тут заяву на переоформлення картки можна написати?

— У 17-му кабінеті.

— Це ВСІ туди? — вказуємо на чергу з тридцяти п’яти чоловік.

— Ні. Це — ті, хто гроші з карток забрати хоче.

— А що, і так можна?

— Спочатку студенти платять за навчання, а з тих грошей видають залишки на стипендіальних картках, — відповіли нам.

Просто переоформити картку без знімання грошей виявилося простіше. Потрібно написати відповідну заяву. І після цього звернутися до відділення Приватбанку, які обслуговують університет. Що ми й зробили. Щоправда, в Приватбанку нам повідомили, що студенти повинні надати номер договору, за яким їх обслуговували в Брокбізнесбанку. Цієї ж інформації нікому на руки не дали. Чому — невідомо. Тож, схоже, історія з переведенням на баланс іншого банку може затягнутись. І, судячи з уього, про це відомо керівництву університету. Зокрема проректор з науково-педагогічної роботи КНУ Володимир Бугров на своїй сторінці в соціальній мережі ВКонтакте написав, що стипендію за лютий студенти зможуть отримати в... ректораті. Під цим постом ми знайшли такий коментар: «Я зараз не в Києві. Хотіла зняти гроші, але банкомат не працював. Зайшла у відділення і без проблем зняла максимальну суму (3000 грн) у касі. (Сказали, що більше ніж 3000 в день зняти не можна, піду ще завтра.) Працівник сказав, що картки Visa «заглючили», не хотіли видавати гроші, тому перейдуть на MasterCard».

Тобто причина «паніки» у банку почались із проблеми з платіжною системою?

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Принаймні так, пояснюють свої проблеми й у банку. «Брокбізнесбанк повністю переходить на обслуговування міжнародною платіжною системою MasterCard Worldwide. Брокбізнесбанк заздалегідь приносить свої вибачення за можливі тимчасові незручності в цей перехідний період», — говорить останнє повідомлення на офіційному сайті установи. Для чого Брокбізнесбанку було розпочинати цей перехід саме зараз, коли ситуація на банківському ринку України пожежонебезпечна? Щоб викликати паніку в будь-якому банку, достатньо було, практично, однієї-двох відмов повертати депозит, про які написали ЗМІ, і все... маєте чергу «наляканих клієнтів» під кожним відділенням. На що, власне, й напоровся Брокбізнесбанк. Масово забирати гроші почали всі (!) вкладники банку. Біля головного офісу ми побачили величезні черги як до банкоматів, так і до входу в Центр обслуговування фізичних осіб. На запитання, що сталося, чому сьогодні так багато людей, дівчина відповідає: «Не знаю. Сказали, що банк працює з перебоями. Сама, щоб не ризикувати, вирішила якнайшвидше зняти гроші».

Офіційних коментарів ситуації немає.

Національний банк, який 1 жовтня 2013 року називав Брокбізнесбанк 18-м в рейтингу із 178 українських банків за розміром загальних активів, мовчить.

Телефон центрального відділення Брокбізнесбанку цілий день мовчав, на електронні листи нам теж не відповіли.

Голова наглядової ради Брокбізнесбанку, відомий юрист Денис Бугай подякував нам «за увагу до банку» і порадив із усіх питань звертатися до прес-служби.

Додзвонитися до одного з акціонерів Брокбізнесбанку — Сергія Буряка, — а також до заступника голови наглядової ради групи компаній ВЕТЕК (група є власником 80% фінустанови) Бориса Тимонькіна, який курирує фінансовий блок групи, також не вдалося.

Безперечно, ми звернулися за коментарем до представництва компанії Visa. Попросили пояснити, з якої причини було розірвано договір на обслуговування з Брокбізнесбанком, чи було це «сюрпризом» для компанії та чи заявляв ще хтось із українських банків за останній час про своє бажання припинити співпрацю з Visa? Про те, що лист в компанії отримали і готують відповідь, нам повідомив відповідальний за зв’язки з пресою на час відсутності менеджера з комунікації Анни Сердюк — Костянтин Головинський. І пообіцяв передзвонити. Але на час виходу матеріалу відповіді ми так і не отримали, а за вказаними контактними телефонами вмикався автовідповідач.

ВЕРСІЯ — «ПЛАНОВЕ БАНКРУТСТВО»

Ще у жовтні минулого року в одному російському виданні з’явилась публікація під заголовком: «Брокбизнесбанк накануне дефолта. Курченко выводит активы». Автор Андрій Марченко, який назвав себе як незалежний експерт з питань економіки, написав у ній таке: «на країну чекає фінансове потрясіння, яке можна порівняти з банкрутством банків «Україна», «Родоводу», «Укргазбанку». Одна з найбільших фінансових установ — Брокбізнесбанк — практично паралізована і перебуває в переддефолтному стані.... Найбільший акціонер банку — Сергій Курченко виводить активи, що залишилися, і не вживає жодних заходів, щоб уникнути такого становища. А це означає, що коли «Брокбізнесбанк» звалиться, то вибухова хвиля накриє багатьох».

Російське видання «Коммерсантъ» причини проблем Брокбізнесбанку пояснювало так: «Учасники ринку відзначають, що інших претендентів на Брокбізнесбанк, крім ВЕТЕК Сергія Курченка, до моменту угоди не залишилося. Уже кілька місяців тому банки-контрагенти закрили на нього ліміти, — повідомив «Коммерсанту» на умовах анонімності один із банкірів. — Сергій Арбузов (перший віце-прем’єр) просив учасників ринку купити банк, обіцяючи золоті гори у вигляді рефінансування за пільговими ставками і на максимальні терміни». Інформацію про закриття лімітів «Коммерсантъ» підтвердили кілька банкірів із групи великих банків. Але один із фахівців, які брали участь у due diligence, розповів, що потреба Брокбізнесбанку в докапіталізації становить не менше 2,5—3,5 мільярда гривень. За його словами, головна проблема установи полягала в тому, що вона видавала значні кредити пов’язаним особам, і після цього вони постійно реструктуризувалися. Інше джерело, яке брало участь у due diligence, зазначило: така ситуація склалася, втім, і через те, що податкова не перевіряла банку з 2006 року, а НБУ — з 2008 року. Адже, як відомо, співвласник установи Сергій Буряк із кінця 2007-го до березня 2010 року очолював державну податкову адміністрацію».

«Недорахування в капіталі склало близько $200—300 мільйонів, — заявив у тому ж таки матеріалі «Коммерсантъ» один із колишніх топ-менеджерів Брокбізнесбанку. — Я дуже рекомендував братам знайти інвестора і 7 липня запросив до них Бориса Тимонькіна».

Сергій Курченко взяв на себе зобов’язання з порятунку банку, в якого збереглася частина і досить ліквідних активів, писали російські журналісти. Мовляв, він обіцяв завести у «Брокбізнес» фінансові потоки «Укргазвидобування», НАЕК «Енергоатом», інших підприємств. Однак на практиці все обернулося для банку за найгіршим сценарієм. Жодне з підприємств групи ВЕТЕК на обслуговування в «Брокбізнес» не перейшло. Але убивчим рішенням, пишуть ЗМІ, для Бробізнесбанку виявилась оплата Курченком покупки Українського медіа-холдингу із коштів Брокбізнесбанку.

ЩО КАЖУТЬ ЕКСПЕРТИ? ЧИ МОЖЕ БРОКБІЗНЕСБАНК ВИКЛИКАТИ «ЕФЕКТ ДОМІНО»?

Щоправда, нині все виглядає трохи інакше. Скоріш за все, «вбивчим» для банку виявилося рішення перейти на іншу платіжну систему в не доречний для цього час. Як слушно прокоментував рішення керівництва Брокбізнесбанку перейти з Visa на MasterCard «Дню» голова Асоціації українських банків Олександр Сугоняко: «Значить, там працюють не дуже розумні люди. Ніхто під час шторму не ремонтує корабля». Щоправда, прокоментувати мотиви, як і можливу подальшу долю Брокбізнесбанку, експерт відмовився, посилаючись на те, що не має досить інформації, щоб робити такі висновки. «А що каже на це Національний банк? Краще до нього звертайтесь за коментарями», — зауважив він.

Чи можуть проблеми Брокбізнесбанку спровокувати «ефект доміно» в українській банківській системі (українці, налякані цим банком, почнуть достроково розривати депозитні договори з іншими банками), — Олександр Сугоняко конкретної відповіді на це не дає. «Цього дуже не хотілось би, — каже експерт. — Але все залежить від того, як спрацює влада».

І НАОСТАНОК... ТРОХИ КОНСПІРОЛОГІЇ

Готуючи тему до публікації, ми натрапили на такий коментар в одному з інтернет-форумів: «Зрозумійте, жоден банк не витримає дострокового відтоку коштів за одночасної відмови розміщувати там гроші. Цей банк узяв фінансування ще два роки тому, і щомісяця гасить по декілька десятків мільйонів гривень. Зараз роздмухують чорний піар, щоб потопити... У цій брудній грі зацікавлені ті банки, які привернуть вкладників-утікачів до себе (включно зарплатні проекти). І перш за все ті, хто заварив кашу з ажіотажем на валютному ринку і ще в дечому...» І цей користувач під ніком має рацію. Але схоже, що «гра» значно більша, аніж за частку на ринку Брокбізнесбанку. Банківська система — одна з цеглин національної безпеки держави. Якщо її висмикнути, то... Нескладно здогадатися, що буде, якщо підірвати стабільність банківської системи країни. Недаремно ж російські «журналісти» ще восени «попереджали» українців про «проблему».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати