Інвестору показали на двері
Чому мешканці Золотоноші не підтримали проект будівництва ТЕС на біопаливі
У Золотоноші (Черкаська область) за підтримки місцевої влади інвестор – товариство «Котельно-механічний завод Пархоменко» – планує звести теплоелектростанцію. За інформацією інвестора – Олексія Пархоменка, cума вкладень — від 35 до 40 мільйонів євро. Станція вироблятиме від 6 до 12 мегават електроенергії, яка потраплятиме до загальної енергосистеми України. Отже, біокіловати зможе споживати не тільки Золотоноша, а й усе Лівобережжя.
Міською радою Золотоноші вже ухвалено рішення (з третьої спроби), яке дозволить місту надалі розпоряджатися земельною ділянкою, де буде споруджено станцію.
За словами інвесторів, ТЕС використовуватиме як паливо тріски, відходи зернових. У перспективі — вирощування енергетичної лози. За добу станція «споживатиме» 450-500 тонн сировини. Безперебійність постачання палива мали б гарантувати графіки поставок, затверджені для лісгоспів та інших підприємств. Водночас міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський каже, що у Золотоноші нині немає постачальників біопалива. Однак його це не турбує. Він пояснює: «Паливом є гілки, деревина». За словами мера, інвестор проаналізував Черкаську область: тільки санітарного очищення лісосмуги та отриманих при цьому матеріалів вистачить для роботи станції на 4 роки.
Тим часом у понеділок понад триста жителів Золотоноші та прилеглого села прийшли на громадські слухання. Вони говорили про недопустимість будівництва ТЕС у житловій зоні та його екологічно несприятливі наслідки. На слухання завітали і обласні та місцеві депутати, юристи, громадські активісти. Вони висловлювали претензії до рішення.
І одразу виникло питання навіть до процедури ухваленого раніше міськрадою рішення. Так, на думку депутата міської ради Золотоноші Олексія Слюсара, голосування пройшло з фальсифікаціями. «Питання по цій землі розглядалось протягом кількох місяців. Коли ми дізнались, що влада хоче ініціювати там якесь будівництво, а це простір у орієнтовно 5,5 гектара родючих грунтів у межах міста і по сусідству із селом Нова Дмитрівка, у нас виникло питання: чому ці землі не можна використати для ведення особистого селянського господарства, наприклад надати у користування учасникам АТО? Ми двічі подавали клопотання з такою пропозицією, але міська влада не захотіла нас почути. В лютому, коли питання виносилося третій раз поспіль, воно не набирало потрібної кількості голосів, лічильна комісія нарахувала 18, а по факту було 14, тобто відбулися фальсифікації», – запевнив депутат.
Адвокат Ростислав Пилипенко нагадав, що будівництво має здійснюватись із дотриманням державних санітарних правил: «Якщо зважати на розміщення ТЕС, місцева влада не дотримала норм відносно санітарної зони, адже поряд у нас розташовані вулиця Гастело, населений пункт Нова Дмитрівка, садиби, городи». Адвокат вказує на відсутність будь-яких документів щодо державної екологічної експертизи, а також висновку щодо безпечності палива. Він наполягає на тому, що громадські слухання проводилися з порушеннями. «Постанова Кабміну № 555 передбачає наявність досить чітких повідомлень з техніко-економічними показниками, з графічними зображеннями проекту будівництва, але ми не побачили цього повідомлення і не змогли оцінити безпечність цього виробництва», – наголошує Плипенко.
«Екологи зможуть проаналізувати даний проект тільки тоді, коли ознайомляться з технологічною схемою та оцінкою впливу на навколишнє середовище. Як можна ухвалювати рішення щодо цієї земельної ділянки, якщо немає вищевказаних документів?» – говорить голова Черкаської обласної організації всеукраїнської екологічної ліги Наталя Фоміна. Нині ж, за словами Віталія Войцехівського, є лише попередній висновок про обстеження території і технічні умови.
При обговоренні місцеві жителі відзначали, що влада міста акцентує увагу лише на матеріальній стороні проекту, не дбаючи про здоров’я людей і екологію. «Я дивуюсь подвійним стандартам, які панують у місті Золотоноша: літає дрон і відслідковує, де горить біомаса. Тут ми даємо дозвіл на спалювання 500 тонн біомаси щодоби. Якщо горить деревина до 20% вологості – на виході буде 2% золи, тобто 40 кубічних метрів плюс 10 тонн мікрочастинок вилетить у трубу», – наголошує сільський голова с. Нова Дмитрівка Михайло Назаренко.
У представників заводу-інвестора Ігоря Сіська та Київського інжинірингового центру Богдана Мороза свої аргументи. При обговоренні вони нагадували: «Запуск збудованого і введеного в експлуатацію об’єкта дасть місту 5-7% від його вартості. Далі щорічно теплоелектростанція має сплачувати місту 1-2% від обороту».
Обговорення під час громадських слухань було бурхливим, але рішення не ухвалили. Обурена громада просто пішла із зали.
Чи доцільно зводити такий об’єкт, протягом семи днів вирішуватиме спеціальна комісія, за створення якої депутати проголосували на сесії міської ради 25 квітня.
Author
Інна МолчановаРубрика
Економіка