Iнвестору відкрито «єдине вікно»...
На великий європейський ринок, що розвивається
Найактуальнішою проблемою України залишається нестача як вітчизняних, так і іноземних інвестицій. Це питання піднімається на численних міжнародних форумах, які відбуваються в Україні, і майже завжди обговорення йде в мінорі: здебільшого йдеться про те, що заважає приходу інвесторів. Однак не все в нашому домі так погано у такій критичній сфері, як залучення інвестицій. Як вказує керівник програми сприяння експорту Western NIS Enterprise Fund Віталій Бігдай, блискуча команда компанії UkraineInvest, яка поставила за мету допомогти Україні у залученні інвестицій, може пишатися зробленим за рік діяльності в нашій країні та виявленими при цьому самовідданістю, витримкою та орієнтацію на результат. Він впевнений, що й наступний рік у цієї компанії буде не менш успішним.
ЗДАТНІ ЗАЛУЧАТИ
«Як організація, яка має за спиною більше 20 років інвестиційної діяльності в Україні, офіс USAID E & E EG / MT оцінює компанію UkraineInvest як одного з найпотужніших партнерів в Україні, що працює у цій сфері», — вказує старший радник із приватних підприємств цієї організації Девід Л. Коулз і відзначає відчутну допомогу, надану компанією новій українській владі в ознайомленні світової спільноти з тим величезним потенціалом, яким володіє наша країна. Та ще важливіше, що UkraineInvest сприяє українській стороні у розбудові нового потенціалу, вважає Коулз, як країні, де можна здійснювати інвестиційну діяльність і яка здатна залучати інвесторів із нових для себе країн.
Експерт відзначає, що лише за перший рік своєї діяльності UkraineInvest дала змогу вивільнити для продуктивного використання понад 650 мільйонів доларів інвестицій, допомогла у розв’язанні проблем багатьом інвесторам, які прийшли і працюють в Україні, та зробила перелік наявних і нових інвесторів, які мають понад мільярд доларів загального інвестиційного потенціалу. Особливо велике враження справив на Коулза акцент UkraineInvest на підтримку інвесторів, які вже працюють в Україні. «Бо можна залучити увагу інвесторів за допомогою різних інформаційних продуктів, але набагато більший вплив на потенційних інвесторів справить робота власних українських успішних інвесторів», — наголошує працівник офісу USAID.
Втім, він вважає, що зробленого UkraineInvest недостатньо, бо в Україні залишаються ще суттєві перепони для інвестування. А головна з них, на його думку, це корупція. Коулз наводить дані опитування, проведеного Американською торговельною палатою. Згідно з ними, при здійсненні підприємницької діяльності 88% опитаних безпосередньо стикалися з проявами корупції. Також і в індексі сприйняття корупції, який відслідковується компанією Transparency International, Україна, за словами Коулза, перебуває на 131-му місці. Він зазначає, що обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну зріс порівняно з 2014 роком, коли він становив лише 0,6% ВВП, до доволі респектабельної цифри 3,7% ВВП у 2016 році. «Та надалі цей показник має зрости до 6% ВВП чи навіть більше», — впевнений міжнародний експерт.
Про те, як цього добиватиметься UkraineInvest, розповідає директор UkraineInvest, головний інвестиційний радник прем’єр-міністра України Данило Білак. «Основний драйвер економіки, — наголошує він, — це талант нашого народу». Тож він закликає передусім інвестувати у цей ресурс нашої держави й вказує, що інноваційні технології — це саме той сектор, на якому зосереджено увагу його компанії. «Перший рік нашого існування був присвячений саме обробітку цього поля, щоб зрозуміти його багатство й нарощувати далі українську економіку», — розповідає Білак. — Нашу стратегію ми назвали 4+1. Це — агросектор, тобто агробізнес в цілому, енергетика й енергозбереження, виробництво та інфраструктура».
При цьому компанія дуже прискіпливо підходила до проектів, які починала підтримувати. «Там мала бути висока якість та додана вартість, бо ми будуємо економіку України ХХІ століття, де, на відміну від країн Заходу, ще не склався середній клас і його важко розчарувати, тоді як у них він зараз відчуває розгубленість, і це для них великий виклик, — говорить директор, — тимчасом як у нас почалося економічне зростання у 2—3%. Його треба продовжувати і всіляко підтримувати».
ХТО У КОГО В ГОСТЯХ
Білак пригадує, що незабаром після свого призначення отримав слово на засіданні Кабінету Міністрів України і сказав міністрам: «UkraineInvest здобуде успіх тільки в тому разі, коли вони — міністри, й урядові установи, які їм підпорядковані, ставитимуться до інвесторів так, як люди, котрі прийшли до них (інвесторів) у гості (тобто, з великою повагою). І такий підхід архіважливий. Бо чиновники нерідко відчувають саме себе господарями, а не слугами». «І саме тоді, — продовжує топ-менеджер, — ми зрозуміли: щоб отримати нові інвестиції. Нам треба працювати і всіляко підтримувати насамперед наявні, інвестиції, які вже працюють. І тоді ми побачили, що в нашій системі, в економіці, в системі розвитку бізнесу існують такі великі пробки, які треба негайно витягати й усувати, щоб український бізнес відчував себе комфортно».
«Це було правильне рішення, — згадує радник прем’єра, — бо ми не можемо виходити на зовнішні ринки, зазивати до себе інвесторів, адже вони перш за все зустрінуться з нашим бізнесом, із нашими внутрішніми інвесторами. І якщо їм будуть розповідати лише про численні проблеми, то вони навряд чи сюди прийдуть. Отже, і я, і навіть прем’єр можемо говорити що завгодно, та вирішальним буде голос нашого внутрішнього інвестора. Тому на початку ми зосередилися саме на цьому і досягли певних успіхів. Саме супроводження існуючих інвесторів, як українських, так і зарубіжних, у їхніх подальших проектах, дозволило нам вивільнити «заморожені» або, можна сказати, відкладені інвестиції. Це ті 650 мільйонів доларів, про які говорив пан Коулз».
«А тепер ми маємо змогу вести 6—7 глобальних інвесторів — великі компанії, які розглядають Україну як частину своєї системи глобального постачання, — розкриває коуч для інвесторів свої секрети, — залучення ключових глобальних інвесторів почне такий цикл в життя України, коли інвестори всього світу дивитимуться на неї зовсім по-іншому». Він також розповідає, що його компанія прагне створити для інвесторів, які прийшли в Україну, своєрідне «єдине вікно», зазирнувши до якого вони можуть отримати необхідні їм контакти у бізнес-середовищі та відповіді на всі свої запитання, включно з настановами щодо спрощення ведення бізнесу в Україні, а також допомогу в стосунках із державними органами усіх рівнів.
ПРОЕКТ ПІШОВ... ЗАВДЯКИ ЛОБІСТАМ
На підтвердження його слів журналістам демонструють відеоролик про інвестиційні можливості усіх галузей української економіки, створений офісом компанії з залучення та підтримки інвестицій. У ньому наголошено на можливій великій ролі України у міжнародних ланцюгах доданої вартості. Англійський текст, красива українська музика, що звучить дуже сучасно, яскраві картинки... Але «Дню» все ж здалося, що й розповідь Білака, і відео — якісь неконкретні. Ані там, ані там не було названо жодної компанії, яка скористалася допомогою UkraineInvest. «Ми лобіюємо Україну, яку сьогодні практично не знають у світі, перед іноземними інвесторами, і хочемо, щоб її знали», — відповів директор. А конкретики додав не так він сам, як президент компанії «Дубль W» Володимир Горащенко.
Він розповів, що іноземні інвестори нерідко приходять в Україну, однак, зустрівшись із першими ж труднощами (корупція, бюрократія, непрозорість і дуже великі шанси залишитися сам на сам з проблемами, які створюють державні установи), полишають розпочату справу. Горащенко зазначає, що команда Білака готова підключатися на кшталт швидкої допомоги інвестору. «У нас виникли складнощі та непорозуміння з деякими державними установами в не дуже великому міжнародному приватному проекті (близько 50 мільйонів доларів), — говорить президент компанії, — і ми звернулися до UkraineInvest». Він із вдячністю називає прізвища працівників компанії, які буквально кинулися йому на допомогу. «Наші інвестори були дуже задоволені. І проект пішов далі».
Міст потрібен. Нехай навіть платний
Кличко їде до Німеччини шукати інвесторів
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Мерія Києва сподівається добудувати Подільсько-Воскресенський міст за допомогою інвесторів. Але як повернути вкладені ними кошти? «Я припускаю, що проїзд через Подільсько-Воскресенський міст може бути платним, — міркує вголос столичний мер Віталій Кличко. — Але ми розглядаємо різні варіанти, зокрема й пільгові. Зараз наше завдання — залучити кошти, щоб добудувати міст. Нам потрібно 400 мільйонів євро. Лише після цього ми можемо говорити про наступний крок — будівництво лінії метро на Троєщину». Кличко зауважив, що у четвер виїжджає на інвестфорум до Німеччини, де обговорить з потенційними інвесторами умови добудови цього моста.