Перейти до основного вмісту

Хабар Президенту – не злочин

Два роки знадобилось Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, щоб дійти висновку, що «зізнання» Коломойського не є кримінальним правопорушенням
05 березня, 18:48
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Спеціалізована антикорупційна прокуратура у серпні 2018 року закрила кримінальне провадження за фактом вимагання та отримання екс-президентом Леонідом Кучмою та його зятем бізнесменом Віктором Пінчуком $110 млн хабара від олігарха Ігоря Коломойського за право контролю над найбільшою нафтовидобувною компанією країни «Укрнафтою». Про це повідомляє портал «Наші Гроші», посилаючись на відповідь ГПУ на запит видання.

Прокурор закрив справу, встановивши відсутність складу кримінального правопорушення у діянні. Постанова про закриття кримінального провадження №42015000000000425 була винесена 2 серпня 2018 року.

Два роки знадобилось незалежному антикорупційному органу, щоб дійти висновку, що «зізнання» одного з найбагатших бізнесменів у тому, що він зміг отримати свої бізнесактиви за хабарі чинному тоді президенту, не є кримінальним правопорушенням.

Нагадаємо, що 11 березня спеціальна комісія ВРУ з питань приватизації, яку тоді очолював Борис Філатов, звернулась до Генеральної прокуратури з вимогою порушити кримінальне провадження за фактом свідчення Ігоря Коломойського. Як писав «День», 4 березня 2015 Ігор Коломойський на засіданні Спецкомісії Верховної Ради з питань приватизації заявив, що з 2003 року щомісячно надавав $5 млн (загалом $110 млн) хабаря на вимогу тодішнього президента Леоніда Кучми через його зятя Віктора Пінчука за право управляти компанією «Укрнафта».

Уривок із стенограми засідання комісії: «Сергій Лещенко: Тобто, ви визнаєте, що за управління «Укрнафтою» давали 5 млн доларів в місяць? Ігор Коломойський: Да. Сергій Лещенко: Кому саме, на які рахунки? Ігор Коломойський: Все надано в англійський суд, можемо надати все сюди. Ці рахунки ідентифіковані як рахунки Пінчука і Кучми»

При цьому голова парламентської комісії Борис Філатов заявляв, що «свіфти, що підтверджують дачу хабара Кучмі і Пінчуку та передані в комісію, будуть направлені в Генеральну прокуратуру».

18 березня 2015 року розслідування було розпочате. Про що тоді написали всі загальноукраїнські медіа.

За даними держреєстру, на які посилається видання «Наші гроші», судових рішень, адвокат Коломойського надав слідству копії документів, серед яких — копія угоди про співробітництво по досягненню оперативного контролю на ВАТ «Укрнафта» від 25 січня 2003, відповідно до якої неперсоніфіковані особи домовились про здійснення контролю над «Укрнафтj.», в тому числі: забезпечення призначення на посаду голови правління нову особу; до 1 травня 2003 обрання на загальних зборах акціонерів нових членів Спостережної ради ВАТ «Укрнафта» та ін.

На виконання цих домовленостей 30 січня 2003 року було обрано нового голову правління «Укрнафти» — Ігоря Палицю, який у період до квітня 2003 року здійснив зміну правління та призначив нових заступників голови правління та головного бухгалтера товариства.

З’ясовуючи стосунки в лондонському суді, Пінчук і представники групи Приват розкрили чимало приголомшливих таємниць, про які до цього знали дуже в обмежених колах і які могли мати негативні наслідки для обох сторін.

Зокрема, під час першого засідання, яке відбулося ще у грудні 2015 року, юристи Пінчука звинуватили Коломойського в причетності до вбивств та побиттів.

Як стверджував адвокат Пінчука Сергій Карпенко, Коломойський погрожував йому на зустрічі в 2003 році, а через чотири дні був жорстоко побитий його помічник. Ще через місяць напали вже на самого Карпенка — він чудом вижив після нападу на нього з молотками, залізними прутами і ножами. Юристи Пінчука стверджували, що нападники пов’язані з особистим охоронцем Коломойського Сергієм Нікітіним. 30 серпня 2003 року Нікітін був знайдений мертвим у річці в Дніпропетровську. Пізніше знайшли і тіло нападника на Карпенка і його помічника. Юристи Пінчука стверджували, що у них є запис розмови, в якій екс-генпрокурор  Святослав Піскун зізнається в тому, що йому обіцяли гроші від Коломойського в обмін на закриття розслідування про його ймовірну роль в історії з вбивством. При цьому адвокати упевнені, що це має пряме відношення до справи про Криворізький залізорудний комбінат. Сам Коломойський заперечував причетність до незаконної діяльності. Він в свою чергу звинувачував Пінчука та його тестя у вимаганні хабарів.

Власне тоді спецкомісія Верховної Ради з питань приватизації навіть звернулася до Генпрокуратури з проханням розслідувати заяви Коломойського про хабарі за «Укрнафту», але потім...була мирова, яка, вочевидь, і дозволила САП «спустити справу на гальмах».

22 січня 2017 року Віктор Пінчук та Ігор Коломойський домовилися про мирову в їхній діловій суперечці, не розглядаючи її у Високому суді Лондона. Слухання мали відбутися 25 січня. Цей судовий процес британська преса назвала одним із найдорожчих в історії англійського права.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати