Хліб – до лютого точно не подорожчає
Експерти: скасування держрегулювання цін позитивно позначилася на ринку
Гарні новини швидко забуваються, тоді як погані живуть довго. Як приклад, можна послатися на компанію «Київхліб». У травні цього року з її звіту стало відомо про те, що 2015 року вона отримала понад 30,2 мільйонів гривень чистого збитку, що на 47% більше, ніж 2014 року. Базуючись на цих цифрах, чи то колективна пам’ять киян, чи то нові політики, що йдуть у владу, генерують чутки: «Київхліб» готується підвищити ціни. І люди, зокрема деякі журналісти, вірять.
У четвер такі чутки спростовували мукомели і хлібопекарі за активної підтримки Міністерства економічного розвитку і торгівлі. «Минуло два місяці відтоді, як уряд запустив пілотний проект, який тимчасово скасував державне регулювання цін (закон №1548 ) на борошно та хліб, — нагадує директор асоціації «Мукомели України» Родіон РИБЧИНСЬКИЙ, — і, як ми бачимо, ціна борошна і хліба не підвищилася».
За його словами, результати моніторингу засвідчують, що за період з 1 жовтня середні ціни пропозиції борошна першого і другого ґатунку, що використовуються для випікання масових, так званих соціальних сортів хліба, не змінилися. А борошно другого ґатунку навіть на 2% подешевшало. І це навіть при тому, що ціни на зерно пшениці за цей час зросли. Голова мукомелів пояснює стійкість борошняних цін високою конкуренцією на ринку. Він прогнозує, що ціни можуть змінитися, до того ж — у будь-який бік, лише після того, як стане зрозуміло, як перезимували озимі зернові.
«Зараз можна з упевненістю сказати, що в результаті тимчасової поки що відмови від регулювання ціни не змінилися, — підтверджує радник голови МЕРТ Дмитро РОМАНОВИЧ, — порівнюючи нинішню ситуацію і ту, яка була у жовтні 2015 року. Тоді на регульовані товари ціни навіть в умовах дефляції зросли на 2,1%, а цьогоріч — на 1,5%». Щодо спекуляцій на тему підвищення цін на хліб, то радник міністра просить не драматизувати ситуацію і нагадує, що урожай пшениці в країні 22 мільйони тонн, а для продовольчого споживання потрібно лише 5,5 мільйона, яких (робить жест над головою) ось так вистачає.
«Хліб — навіть більш політичний продукт, ніж гречка, — вважає Сергій ЦИМБАЛОВ, власник ТОВ «Комерційно-виробнича фірма «Рома» і Лихачовського (Харківська область) хлібокомбінату, — на ньому грають політики. І рішення Кабміну, який скасував тимчасове (я переконаний, що це сміливо можна зробити назавжди) державне регулювання цін, яке давало політикам механізм маніпулювання і впливу на нас із вами, відібрало в них таку можливість... Віднині хліб уже не має статусу політичного продукту», — резюмує бізнесмен.