Хто захистить тарифних пільговиків?
Спрощений порядок надання субсидій ЖКГ доведеться спрощувати ще разПрезидент України Петро Порошенко «захистив права пенсіонерів та інвалідів на отримання субсидій» і наклав вето на законопроект про внесення змін до Закону «Про житлово-комунальні послуги» (щодо нарахування субсидій пенсіонерам та інвалідам), прийнятий Верховною Радою 19 червня. Про це повідомив у своєму Твіттері міністр соціальної політики Павло Розенко.
Нагадаємо, що керівник фракції «Радикальна партія» Олег Ляшко, представляючи цей документ у парламенті, підкреслив, що його основною новацією є автоматичне нарахування субсидій на житлово-комунальні послуги для пенсіонерів та інвалідів. «У Пенсійному фонді, в Соціальному фонді є всі дані щодо пенсіонерів, інвалідів, — роз’яснював він. — Немає потреби їм заповнювати папірці. Взяли дані із соціального відділу й оформили людині субсидію». Така процедура, запевняв Ляшко, поширюватиметься на 14 мільйонів громадян України.
Минулої п’ятниці, за кілька годин до того, як Розенко розповів про президентське вето, достоїнства і переваги нового порядку призначення субсидій описував його заступник Віталій Мущинін. Він сумлінно переконував журналістів у тому, як легко і просто отримати субсидії, які вигоди принесуть вони українським сім’ям і як надійно працює «система захисту громадян». При цьому чиновник зробив акцент на пільгах, які сьогодні мають громадяни, і змінах у законодавстві, що сталися торік.
«У нас було ухвалено Закон (28.12.2014 року) про внесення змін і визнання такими, що втратили силу, деяких законодавчих актів України, — говорить заступник міністра. — Цим законом, зокрема, передбачено, що пільги надаються, якщо розмір середньомісячного сукупного сімейного доходу пільговика з розрахунку на одну особу не перевищує величини соціальної податкової пільги, тобто 1710 гривень». «Цим же законом передбачено, — продовжує Мущинін, — що зміни не поширюються на інвалідів, учасників бойових дій, чорнобильців першої і другої категорій, ветеранів військової служби та органів МВС, їхніх вдів, а також реабілітованих осіб та інвалідів військової служби...».
Кабінетом Міністрів, за словами Мущиніна, 15 червня прийнято постанову, що затверджує відповідний порядок. І всі дані про пільговиків, які переважно є пенсіонерами, у Мінсоцполітики і Пенсійного фонду сьогодні є. А необхідності займатися обліком і переобліком громадян (у цих відомств) немає. «Якщо розмір пенсії нижчий 1710 гривень, ми, відповідно, надаємо інформацію підприємствам, що надають послуги, і пільги надалі надаються».
Після цього заступник міністра переходить до того, як спростили вже й без того спрощений порядок законопроектом №2676. «Щоб отримати субсидії, треба лише вказати в декларації вид доходу. Не треба писати їх розміри. Тобто ми сьогодні максимально спростили порядок призначення житлових субсидій», — стверджує заступник міністра і розповідає про кількість людей, ощасливлених його відомством. «Якщо торік на цей час субсидії отримали 416 тисяч сімей, то зараз набагато більше, — говорить він, показуючи на слайд, що блимає. — Якщо в листопаді-грудні минулого року було близько мільйона сімей, які отримували субсидії, то це число зросте втричі, пропорційно тому, що ви бачите на цьому слайді».
Якось дивно виходить. Заступник міністра, звісно, заздалегідь не міг знати про президентське вето. Натомість він добре знав про позиції свого безпосереднього керівника — міністра Розенка. А він, як повідомлялося, вважає, що депутати замість спрощення процедури отримання субсидій пенсіонерами й інвалідами взагалі позбавили їх такої можливості, ухваливши цей закон. Зокрема, його обурило, що депутати прийняли рішення про необхідність інвалідам і пенсіонерам надавати довідки про доходи для отримання субсидії, тоді як уряд скасував таку необхідність.
«У першому абзаці написано про те, що субсидії повинні надаватися без звернення громадянина, — уточнює Розенко. — Тобто місцевий орган влади повинен використовувати, напевно, екстрасенсорні методи, щоб визначити бажання людини отримати субсидію. Хтось може сказати, як це виглядатиме?» «Ну а далі взагалі шедевр: непрацюючим і працюючим пенсіонерам, працюючим і непрацюючим інвалідам, членам їхніх сімей треба здати довідки про доходи громадян. Уряд щойно скасував збір будь-яких довідок, заборонивши вимагати їх у людей, а нардепи вирішили знову пустити пенсіонерів та інвалідів усіма колами пекла, збираючи нікому не потрібні довідки. Не законопроект, а вершина абсурду!» — обурювався міністр.
Як бачимо, Президент погодився з його аргументами. Але навіщо тоді пішов на зустріч із журналістами у прес-центр Кабміну Мущинін? Хто дав йому таку вказівку? Чи у нас, як і раніше, права рука не знає, що робить ліва? На ці запитання у нас немає відповіді.
Та варто подивитись на календар — і ми побачимо, що призначені на жовтень, тобто на переддень початку опалювального сезону вибори до місцевих органів влади невблаганно насуваються. Схоже, на них змагатимуться не стільки політичні програми партій і кандидатів, скільки такі економічні чинники, як тарифи на ЖКГ і субсидії для населення. Якщо субсидії масово оздоровлять сімейні бюджети громадян, торпедовані тарифами на газ, тепло, електрику і воду, то вибори, швидше за все, принесуть успіх уряду і партіям, що входять до нього.
Якщо ж українці не відчують ролі цієї палички-рятівниці, то підтримка пенсійного електорату дістанеться тим небагатьом партіям, які, не побоявшись справедливих звинувачень у популізмі, радили уряду бути обережнішим із тарифами і навіть із цифрами в руках розповідали майбутнім виборцям, скільки реально коштує газ вітчизняного видобутку. Своїм вето Порошенко майже вибив карти з їхніх рук. Багато що залежатиме ще від одного варіанту закону про спрощені субсидії, а вірніше, від тих змін, які внесуть до нього парламентарі.