Перейти до основного вмісту

Кодекс «чесних комісійних»

21 лютого, 00:00

Національні стандарти професійної діяльності ріелтора та надання агентських послуг на ринку нерухомості затвердила Асоціація фахівців із нерухомості України.

Стандарти дають визначення основним поняттям ринку, зокрема таким, як «агент», «фахівець», «агентська діяльність», «орган сертифікації агентських послуг», «комісія з вирішення спорів». Згідно з ними, «агент із операцій із нерухомістю» визначений як приватний підприємець або штатний співробітник юридичної особи, який пройшов атестацію у встановленому порядку. Обумовлено, що для проходження кваліфікації як фахівця агент повинен мати щонайменше чотирирічний досвід роботи на ринку нерухомості.

До переліку агентських послуг занесене, зокрема, консультаційне обслуговування, експертне визначення вартості об’єкта, формування пакета правовстановлюючих документів і підготовку процедури їхньої передачі при операції. Агентські послуги мають надавати на основі договору, з урахуванням принципу конфіденційності та дотримання етичних норм. Стандарти передбачають страхування професіональної відповідальності виконавця агентських послуг — юридичної особи або приватного підприємця — і наявність у виконавця у власності або в користуванні офісу.

Сфера продажу нерухомості вже давно перетворилася на розгалужену індустрію, яка за грошовими обігами не поступається окремим галузям економіки. Попри це, її нормативне урегулювання, як і раніше, залишається на рівні добрих побажань. Ось і проведена асоціацією велика робота із вироблення «кодексу честі» може не дати очікуваного ефекту: адже розроблені стандарти професійної діяльності є для ріелторів добровільними, оскільки виходять від громадської організації. Щоправда, їх дотримання враховуватимуть органи сертифікації послуг на ринку нерухомості при вирішенні питання про видачу ріелтору сертифіката. Проте тут існує один нюанс: сама сертифікація також проводиться на... добровільних засадах.

Директор агентства нерухомості «Планета Оболонь» (Київ) Олексій Котенко в розмові з «Днем» неоднозначно оцінив необхідність обов’язкової сертифікації ріелторської діяльності: з одного боку, це відсіяло б некваліфікованих працівників, а з іншого — з’явилися б нові бюрократичні «рогатки». Котенко впевнений, що ріелторська діяльність в Україні рано чи пізно буде врегульована законодавчо, і це зніме нинішню «невизначеність». Водночас, на його думку, до розробки такого закону слід підходити обережно: він може бути ефективним тільки в тому випадку, якщо спиратиметься на усталену практику. А якщо законодавці підуть шляхом кардинальних змін правил гри на ринку нерухомості, то, сказав «Дню» О. Котенко, не виключена поява таких викорінених негативних явищ, як «чорне» маклерство.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати