Коли на фондових ринках неспокійно
Рекомендації для інвесторівПісля тривалого періоду здорового зростання міжнародні фондові ринки минулого тижня відчули різкий спад і зараз намагаються знайти вихід із ситуації, що склалася. У середньостроковій перспективі це не передвіщає нічого хорошого. Внаслідок паніки, що виникла на всіх ринках сьогодні, продається велика кількість акцій, що може призвести до зворотних процесів. Незважаючи на це, очікується, що ситуація на фондових ринках у найближчі кілька тижнів буде дуже складною.
Чи правда те, що всі ці явища можуть зумовити спад економіки США? Імовірність цього зараз досить висока, як і побоювання, що подібний спад негативним чином відіб’ється на всій світовій економіці. Але на нашу думку, очікування аналітиків різних країн дуже перебільшені, й усе повернеться на круги своя. Проте в даний момент дуже складно й навіть неможливо спрогнозувати глибину та тривалість цих спадів. А невизначеність завжди виступає негативним чинником для фондового ринку і є причиною високої нестабільності та тиску.
Наскільки сильно здатні обрушитися фондові ринки? Відповісти на це питання можна лише на підставі аналізу. На довгостроковий ринок, де спостерігається тенденція до зниження курсів (bear market), впливає ряд чинників. Це високі оцінки та відсоткові ставки, помилки центральних банків, сильний спад і депресія. На ринок, де сьогодні спостерігається тенденція до зниження курсів, у період з 2000 по 2003 роки сильно вплинули компанії, що займаються інтернет-технологіями. У той час акції таких компаній були надзвичайно переоцінені. Сьогодні справи йдуть інакше. Засновуючись на поточних рівнях прибутку, фондові ринки оцінені дуже привабливо, вони навіть спроможні перенести значні скорочення прибутків.
Спаду часто передують високі відсоткові ставки та різка зміна відсоткових ставок. Основною складністю у правильному управлінні відсотковими ставками є нездатність центральних банків вчасно вжити заходів (як це сталося у США) або ж не прийняти їх узагалі. У США, наприклад, уряд в основному зосередив свою увагу на високому рівні інфляції, що призвело до зростання цін на нафту (у два рази минулого року) та різкого підвищення цін на сільськогосподарські продукти.
Світова економіка стоїть на кількох китах. Але Сполучені Штати більше не виступають єдиним двигуном зростання. Розвиток Китаю, Індії й інших ринків підвищує рівень стабільності світової економіки. Це не свідчить про те, що більше не буде спадів, але їхні масштаби пом’якшуватимуться «новими споживачами» на ринках, що розвиваються, високими інвестиціями в розвиток інфраструктури Азії, Середнього Сходу, Росії й інш.
Резюмуючи варто зазначити, що ціни на акції зараз невисокі, тому, згідно з нашими очікуваннями такого спаду, який спостерігався протягом 2000—2003 років, не буде. Одначе помилки, яких припустилися центральні банки (23 січня Джин Клод Тріше заявив, що Європейський центральний банк продовжить боротися з інфляцією, навіть якщо світові фондові ринки, приголомшені кризою Сполучених Штатів, переживатимуть період спаду), потік негативних новин і прогнози щодо можливих скорочень прибутків, утримуватимуть ринки у стані напруги. Напевно, ми сьогодні є свідками половини необхідної корекції. Тимчасове пожвавлення, під час якого пройде хвиля продажів, можливе до тих пір, поки ситуація не стабілізується. Я гадаю, що це станеться у квітні або травні.
Як розсудливіше зараз діяти інвесторам? Не варто панічно продавати. Якщо ви твердо вирішили, дочекайтесь, поки ситуація зміниться. Це відбувається кожного разу в подібних ситуаціях і може зіграти важливу роль. Розширте горизонт інвестицій. Купуйте лише в тому випадку, якщо він складає у вас мінімум кілька років. Якщо вам потрібні гроші протягом 6—12 місяців, не інвестуйте в акції. Слід звертати особливу увагу на дані про компанії. Коли станеться спад, прибутки деяких компаній можуть скоротитися дуже швидко, а дешеві акції можуть швидко вирости в ціні. Інвесторам потрібно інвестувати в акції компаній, прибутки яких зростають стабільно та нециклічно. Купуйте лише в невеликих кількостях. Скористайтеся можливостями, які надають тимчасові падіння цін.
Випуск газети №:
№17, (2008)Рубрика
Економіка