Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Комерційні втрати обумовлені дисбалансом інтересів

29 травня, 00:00

Добре це чи погано, але на даний час ДАХК "Укргаз" не має власних вузлів обліку витрат природного газу, які встановлюються в споживачів, або вірніше, покупців газу та в постачальника, яким є АТ "Укргазпром". Діючими нормативними документами дозволяється використовувати засоби вимірювань з відносною похибкою не більше +5%. Тому споживачі газу прагнуть мати прилади, відрегульовані в межах допустимої похибки на заниження, а постачальники - на завищення обсягів газу.

Цей дисбаланс зумовлює великі збитки "Укргазу", і тому компанія не може не бути зацікавленою в зменшенні величини похибки, яка на більшості витратомірних пристроїв на ГРС та великих промислових підприємствах становить від 3 до 9%.

Ця похибка виникає внаслідок застосування недосконалих вітчизняних приладів. Щоб зменшити комерційні втрати газу, "Укргаз" звернувся до Держнафтогазпрому з проханням внести зміни і доповнення до "Правил подачі та використання природного газу споживачами України", передбачити для обліку витрат природного газу прилади з класом точності не менше 1.0, а також переоснастити такими приладами вузли вимірювань.

Компанія також звернулась до Мінмашпрому, який мав би налагодити масове виробництво промислових лічильників підвищеного класу точності, адже необхідно переоснастити приблизно 70 000 вузлів обліку природного газу, на що потрібні значні кошти (вартість промислового лічильника майже $5,5 тис.).

До таких висновків ми дійшли на основі перевірок стану обчислення газу, проведених спеціалістами відділу метрології компанії, які виявили велику кількість витратомірних вузлів, прийнятих в експлуатацію з порушенням вимог вищеназваних правил як у постачальників, так і у споживачів.

У зв'язку з цим "Укргаз" у серпні 1996 р. звернувся до Держстандарту з проханням дати доручення регіональним центрам стандартизації та метрології (ЦСМ) влаштувати перевірки витратомірних вузлів.

Результати кількох таких перевірок наведені в статті "Куди звітрюється газ?", причому основними їх об'єктами, як не дивно, стали саме підприємства нашої компанії. Акти перевірок свідчать, що у ВАТ "Одесагаз" зауважень до якості засобів вимірювань немає. У ВАТ "Київоблгаз" із 67 перевірених засобів вимірювання виявлено 10 непридатних до користування, а у ВАТ "Теребовлягаз" з 141 - 7.

А от у Миколаївській області ЦСМ перевіряло споживачів. Із п'яти в чотирьох виявлена невідповідність замірних вузлів правилам: а у п'ятого - перевищення величини похибки.

Недопущення в експлуатацію витратомірних вузлів, які не відповідають вимогам правил - обов'язок Держстандарту. Проте, за нашими даними, таких вузлів в Україні значно більше, ніж виявлено на сьогодні, і ми будемо просити Держстандарт продовжити цю роботу.

Згідно з Указом Президента України за №285 від 02.04.1997 р., "Укргаз" відтепер виступатиме єдиним замовником, покупцем і контролером використання систем і апаратури обліку природного газу, спожитого населенням, комунально-побутовими підприємствами та бюджетними організаціями, обслуговуватиме їх і відповідатиме за раціональне споживання газу в цій сфері (близько 40% природного газу, що використовується в Україні). Завдання важливе і потребує значних зусиль для його реалізації, адже на сьогодні далеко не всі підприємства компанії мають лабораторії для перевірки якості природного і зрідженого газів, і не завжди це економічно доцільно.

Щоб знизити споживання і комерційні втрати природного газу, потрібно оснастити абсолютно всіх споживачів газу, включаючи населення, сучасними приладами для їх обліку з похибкою не більше +1%. Причому їх конструкція має передбачати неможливість втручання до їх показників. Водночас слід налагодити контроль за використанням природного газу, добиватися підвищення його ефективності, впроваджувати енергозберігаючі технології.

Ми без жодної іронії вдячні представникам Держстандарту, які виявили певну кількість непридатних для користування засобів вимірювань на наших підприємствах. Ці факти будуть вагомим аргументом на користь фінансування створюваної програми централізованого комп'ютерного обліку стану засобів вимірювань та дотримання графіків їх перевірки (кількість таких засобів в структурі "Укргазу" становить понад 50 тис. штук, а з урахуванням лічильників газу в населення вона незабаром досягне 10 мільйонів).

І нарешті стосовно зауважень до інструкцій щодо зрідженого газу. Ці документи свого часу погоджувалися з органами Держстандарту. Сьогодні вони, дійсно, потребують переробки, яка на даний час і здійснюється. Розробляються і узгоджуються з Мінфіном та Антимонопольним комітетом також Правила надання населенню послуг з газопостачання. Після їх затвердженням з ними будуть ознайомлені споживачі, і їх можна буде побачити в кожному підприємстві, яке надає відповідні послуги.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати