Коротко / НОВИНИ КОМПАНIЙ
Застрахувалися від ядерної шкоди
Інститут ядерних досліджень і Ядерний страховий пул (ЯСП) уклали договір страхування цивільної громадської відповідальності за ядерну шкоду на загальну суму п’ять мільйонів СПЗ (спеціальні права запозичення). Документ підписали від імені Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України його директор академік Іван Вишневський і, за дорученням 18 страхових компаній, членів ЯСП, голова правління страхової компанії «АРМА» Ганна Пушкарьова. Страхова сума за договором (близько $7,5 млн.) — це та сума, в межах якої страхові компанії — члени ЯСП зобов’язані виплачувати страхове відшкодування. ЯСП створено у вересні 2003 року для страхування ядерних ризиків на умовах солідарності.
Автоімпортери проти контрабанди
Всеукраїнська асоціація автомобільних імпортерів і ділерів (ВААІД) збирається сприяти державним органам у підвищенні ефективності функціонування автомобільного ринку в країні. Як повідомив президент ВААІД Ігор Сотуленко, зокрема, асоціація збирається взяти участь у подальшому упорядкуванні імпорту автомобілів шляхом виявлення наявних схем незаконного ввезення автомобілів до України. За його оцінками, є близько 14 видів таких схем, зокрема поагрегатне ввезення транспортних засобів, схема «спадщини» (використовується переважно при імпорті автомобілів з Росії та країн СНД), заниження показників об’єму циліндрів двигуна та завищення року випуску авто, ввезення іноземцем під виглядом переїзду на постійне місце проживання. Асоціація також збирається вести боротьбу з тіньовим обігом на авторинку — за її оцінками, минулого року близько 30% автомобілів і 70% запасних частин надійшло в Україну контрабандним шляхом, що призвело до втрат бюджету в сумі близько 2 млрд. грн.
Комп’ютерні лідери
Минулого року в Україні було виготовлено 700—900 тис. комп’ютерів, що на третину більше, ніж у 2003 році. Така думка виробників комп’ютерів, опитаних агентством Інтерфакс-Україна. За їхніми даними, лідерами на комп’ютерному ринку є компанія «АМІ» (Донецьк; за інформацією компанії, у 2004 році вона збільшила виробництво у 1,5 раза — до 25 тис. комп’ютерів), «МКС» (Харків, приріст 55% — до 34 тис.), київські K-Trade (50%, до 23 тис. шт.) і «Навігатор» (25%, 40 тис. шт.). Згідно з думкою експертів, до десятки провідних компаній з обсягами виробництва понад 15 тис. комп’ютерів також входять київські компанії «Квазар-Мікро», «Інком», «Версія», «Компас», «Еверест» «Діавест». Вказані компанії не надали інформацію про обсяги виробництва у 2004 році.
Підстави для вето були
Напередодні підписання Президентом України Віктором Ющенком змін до державного бюджету на 2005 рік із відкритим листом до нього звернулася голова Всеукраїнського суспільного руху «Віче України» Інна Богословська. Зміни до держбюджету стали першим серйозним випробуванням нової влади на реалізацію принципів верховенства права, виконання законів, захисту прав та інтересів України та її громадян, чесності та прозорості, йдеться в листі. На жаль, відзначає І. Богословська, Кабінет Міністрів такого випробування не витримав. Він, за її словами, продемонстрував прірву між тим, що декларується, та тим, що робиться. Внесено тисячі змін до податкового законодавства, чим грубо порушено Закон «Про систему оподаткування», згідно з яким такі зміни можуть бути внесені не пізніше шести місяців до початку бюджетного року. Введено новий закон про ПДВ й істотно ускладнене відшкодування цього податку. Ліквідована основна частина спрощеної системи оподаткування підприємництва. Суттєво збільшено податковий тиск на виробництво шляхом розширення бази оподаткування без зменшення податкових ставок більш того, збільшені податки та збори. Під прикриттям лозунгів про соціальний захист ліквідовані численні пільги громадянам, у тому числі пенсіонерам, молоді, військовослужбовцям. Практично ліквідована можливість проводити інноваційну діяльність. Підірвана конкурентоспроможність національних виробників, особливо в наукомістких галузях. У багато разів збільшені штрафи, пені, вартість ліцензій і патентів, тобто витрати на ведення бізнесу. Значно розширені повноваження податкової й ускладнене адміністрування податків. У зв’язку з викладеним І. Богословська закликала Президента накласти вето на закон і попереджала, що в іншому разі він підписується «під свавіллям і економічним хаосом, зростанням цін і зубожінням населення, знищенням «спрощенців», відходом у тінь легальних виробництв і втечею капіталів з України».
Скасовано продаж валютної виручки
Уряд і Нацбанк України з 1 квітня скасували обов’язковий продаж валютної виручки, норматив якої на сьогодні становить 50%. Про це повідомив учора міністр економіки Сергій Терьохін. Міністр зазначив, що це рішення є одним із тих фіскально-монетарних заходів, які уряд спільно з НБУ використовує для утримання інфляції в 2005 році на встановленому бюджетом рівні — 9,8%. За його словами, серед інших заходів — насичення споживчого ринку, підвищення активності держрезерву за рахунок інтервенції на ринку продовольства та нафтопродуктів, узгодження політики соціальних виплат із монетарною політикою та валютно-курсова політика.
Випуск газети №:
№56, (2005)Рубрика
Економіка