Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Корупційна «броня»

25 жовтня, 00:00

Більше за все від хабарництва страждає малий і середній бізнес.

Подолати на своєму шляху корупцію й обійти хабарника — мета цілком здійснима. Щоправда, для цього той громадянин, який поставив перед собою подібне завдання, повинен запастися терпінням, часом, папером і... принциповістю. У той же час, знешкодити хабарництво в один прийом в Україні дуже складно або навіть неможливо. Проте інвестовані сьогодні, в, здавалося б, «невдячну справу» терпіння і праця вже післязавтра принесуть плоди у вигляді поліпшення правового клімату в державі. Такої думки дотримується керівник громадської організації Антикорупційний комітет Юрій Гаврилюк.

Фахівці інформаційної служби, яка працює під знаком цього громадського комітету, за словами Гаврилюка, за останні півроку прийняли понад 1700 телефонних звернень українських громадян і надали порядку 1400 юридичних консультацій у питаннях, як примусити різного рівня владу працювати в рамках її обов’язків і без будь-яких преференцій. Разом із заявниками юристи служби виявили порядку 900 порушень закону в діях урядовців та начальників різних служб та держпідприємств. Зокрема, працівники служби визначили понад 250 власне корупційних порушень, допущених особами, які представляли владу, в перешкоджанні реалізації тих чи інших цілей заявників. При цьому, приводом для порядку 65% антикорупційних консультацій громадян стали саме порушення чинного законодавства представниками органів виконавчої влади.

Найбільш поширеними корупційними порушеннями, за даними Антикорупційного комітету, є: корисливе сприяння зацікавленій стороні посадових осіб при досудовій підготовці справ, які розглядаються (порядку 20%), хабарництво при сприянні розв’язання проблем підприємців (понад 17%) і хабарництво посадових осіб при реалізації цілей громадян (порядку 20%). Більше за все від хабарництва, за словами Гаврилюка, страждає малий і середній бізнес, оскільки йому через чиновницький апарат доводиться вирішувати найбільш складні завдання. Разом з тим, корупціонери надійно влаштувалися і в цивільному секторі, «сприяючи» за певну винагороду розв’язанню комунальних, житлових, майнових проблем заявників-фізичних осіб.

Надавши консультацію з антикорупційного питання, юристи інформаційної служби продовжують моніторити реалізацію особливо складних справ заявників аж до позитивного вирішення. Щоправда, статистика «остаточних перемог» над хабарниками говорить про те, що пробити броню корупції зовсім не просто. Так, із 87 найбільш складних справ заявників, які перебувають на постійному контролі юристів Антикорупційного комітету, за звітний період було позитивно вирішено лише 14. Варто уточнити, що інші все ще перебувають у процесі вирішення, що також свідчить про те, що обійти хабарника або примусити його діяти згідно із законом — річ дуже клопітна і потребує багато часу. І, попри це, Гаврилюк настійно радить наполегливо стукати в зачинені двері. А для більшої результативності експерт радить використати певні «хитрощі».

Так, звертатися до держорганів із заявами чи скаргами необхідно лише в письмовому вигляді та офіційному форматі, зареєструвавши належним чином своє звернення і відстежуючи відповіді. Необхідно врахувати, що одним махом вирішити корупційну проблему, скоріше за все, не вдасться — доведеться писати, запитувати і оббивати пороги, але справа таки варта заходу. Також Гаврилюк радить залучати для реалізації поставлених цілей юристів, а якщо це стосується бізнесу, то юридичний супровід бажано забезпечити з самого початку «ходіння по муках». І ще, фахівці громадського Антикорупційного комітету наполегливо радять перш ніж дати хабара, з’ясувати всі можливі інші варіанти розв’язання проблеми, а також зважити власну відповідальність за співучасть у корупційних діях, адже, згідно з чинним законодавством, відповідальним за корупцію є не лише хабарник, але й той, хто хабарі дає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати