Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Космічні «перегони»

Україні є чим похвалитися на черговому «Авіасвіт-XXI»
18 вересня, 00:00

На VI Міжнародному авіаційно-космічному салоні «Авіасвіт-XXI», який проведуть наприкінці вересня 2008 року, Україна збирається здивувати і підкорити своїх гостей. Сучасна робототехніка, космічні технології, а також нові ракетоносії, які якщо не прийдуть на зміну легендарному «Зеніту», то, принаймні, вигідно доповнять його у комерційних проектах Національного космічного агентства України (НКАУ) — далеко не повний перелік для такого здивування.

Якщо курчат рахують по осені, «врожай» по кораблях, які пішли на експорт, то свій успіх у космічній галузі Україна рахує за «нальотом у космос» вітчизняних ракет-носіїв. За кількістю наданих «пускових» послуг наша країна в останні роки стабільно займає п’яте-четверте-третє місця у світі серед інших космічних держав, що робить честь вітчизняній космічній галузі. Лише в поточному році український «Зеніт» здійснив 27 стартів, відтранспортувавши до космосу штучні супутники й іншу космічну техніку для низки зарубіжних держав, а у квітні поточного року повернувся на Байконур. Разом із тим, на зміну «ветерану» підростає молоде покоління ракетоносіїв. Так, до 2010 року очікується запуск у космічну роботу відомого «Циклону-4», який навіть перебуваючи у проектно-монтажному стані, ухитрився отримати перші закордонні замовлення на експлуатацію. Ще одна розробка вітчизняного космічного агентства — ракетоносій «Маяк», який Україна розраховує експлуатувати також спільно з зарубіжними партнерами, наразі ведуться пошуки найвигіднішого кандидата.

Ці проекти та багато інших НКАУ збирається показати на «Авіасвіті». Загалом на експозиційному майданчику будуть виставлені макети існуючих і перспективних вітчизняних ракет-носіїв «Зеніт 3SL», «Зеніт 3SLВ», «Дніпро-М», «Маяк-12», «Маяк-22», «Маяк-23», ракетні двигуни, а також макети космічних апаратів, зокрема «Эгипсат-1», а також пристрої для управління системами літаків.

Перед зарубіжними партнерами з виставки, а на участь уже зареєструвалися 22 держави, Нацагентство також розраховує похвалитися технічними досягненнями у галузі вітроенергетики. За словами заступника генерального директора НКАУ Едуарда Кузнєцова, доки влада декларує наміри зробити Україну членом Євросоюзу, вітчизняне космічне агентство вже освоює шлях до Європи — в енергетиці. Відомо, що однією з вимог до членів ЄС є збільшення частки відновлюваної енергії (з таких джерел, як сонце і вітер) до 20% від загального обсягу споживаної енергії. Кузнєцов певен, що Україна вже сьогодні може перейти до виконання цієї умови.

На «Авіасвіті» покажуть також новітню робототехніку — спільний проект НКАУ та німецької компанії Robowatch Technologies GmbH — діючі зразки роботів різного призначення, серед них — і для роботи в небезпечних для життя людини умовах. За словами Кузнєцова, такими проектами можуть зацікавитися, зокрема, МНС, Міноборони й інші вітчизняні відомства для виконання робіт, наприклад, на саркофазі ЧАЕС, «в пожежонебезпечних і вибухонебезпечних полях».

За словами Кузнєцова, керівництво НКАУ тішать не лише інженерно-технологічні успіхи вітчизняних фахівців космічної галузі, але й увага до неї влади. Так, у серпні поточного року уряд затвердив проект Загальнодержавної цільової космічної програми на 2008—2012 роки, у зв’язку з чим фінансування галузі було збільшене з 65 мільйонів гривень у 2007 до 250 мільйонів гривень уже в поточному році. Завдяки збільшенню бюджету, Нацагентство зможе збільшити кількість і об’єми своїх наукових і комерційних проектів, і, крім того, підтягнути міжнародний космічний імідж України, що також має позначитися на надходженнях до держскарбниці.

Щоправда, не обійдеться наступного року і без фінансових втрат. Так, Нацагентство втратить орендну плату з боку Російської Федерації за використання двох українських радіолокаційний станцій попередження про ракетний напад (у Мукачевому та Севастополі) у зв’язку з закінченням строку дії договору. Мукачівську станцію, скоріш за все, закриють, а Севастопольську поставлять на службу вітчизні. «Ці станції раніше використовувалися і зараз поки що використовуються в інтересах України та в інтересах Російської Федерації, договір про спільне з РФ використання станцій підписаний до лютого 2009 року. По закінченню цього терміну станція, яка знаходиться в Севастополі, використовуватиметься в нас у проекті «Контроль космічного простору». Унікальні можливості станції дозволяють спостерігати за положенням супутників і ракетоносіїв у зоні спостереження, крім того, контролювати космічний простір і стежити за космічним сміттям», — пояснив Кузнєцов.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати