Крок до «весняної депресії»
Профспілки вимагають нового підвищення прожиткового мінімумуУкраїнські профспілки сьогодні, схоже, найбільше турбує те, що досі не підписано Генеральну угоду між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями на 2006—2009 роки. Востаннє «підхід» до цього важливого документу відклали на невизначений термін 15 березня. У кожної з сторін свої причини затягнути цей процес. І дивно, що питання про Генугоду на V з’їзді Федерації профспілок України розглядали лише побіжно. В основному профспілки підбивали підсумки за три останні роки та будували плани на майбутнє.
Йшлося, зокрема, про те, що протягом минулого року було працевлаштовано 1049,8 тисяч чоловік, а рівень зайнятості за 9 місяців 2005 року становив 57,9%. Однак чия то заслуга або ж провина — уряду чи профспілок, зрозуміти було важко. В усякому разі велику трудову міграцію — на заробітках за офіційними даними перебуває понад два мільйони наших співгромадян — профспілки сприймають як свідчення звуження вітчизняного ринку праці.
Звичайно, профспілки мають і певні здобутки у захисті інтересів найманих працівників. Як вказувалося на з’їзді, завдяки пропозиціям профспілок, реалізованим у законі «Про податок з доходів фізичних осіб», громадянам України вдалося заощадити на сплаті цього податку 1 мільйон гривень. Ціни на газ, електроенергію та зв’язок не підвищуються без узгодження з профспілками. В Україні досягнуто кращого показника динаміки зростання заробітної плати серед країн СНД. Прийнято низку законодавчих актів, спрямованих на підвищення життєвого рівня населення, зокрема про збільшення прожиткового мінімуму на суму податку з доходів працівників. Узгоджено в трудовому конфлікті з урядом пропозиції щодо оновлення споживчого кошика, який не оновлювався вже п’ять років. Серед завдань на наступні три роки — покращання умов праці, осучаснення робочих місць, удосконалення пенсійного забезпечення, скорочення, наскільки це можливо, травмування працівників на робочих місцях. Але найголовнішим завданням і планом-максимум є підвищення рівня оплати праці, передбачене Генеральною угодою. Та попри особливо важливе значення цього документу, склалося враження, що його підписання знову відкладено в «довгий ящик» — кожна iз сторін всіляко відтягує урочистий момент, хоча з переважної більшості положень проекту цієї угоди між профспілками і стороною власників досягнуто згоди. Але принциповим каменем спотикання, який унеможливлює введення угоди в дію, виглядає розділ про оплату праці. Профспілки, базуючись на передвиборній програмі Президента України, вийшли з ініціативою підвищення мінімальної заробітної плати протягом дії угоди до рівня 2,5 розмірів прожиткового мінімуму. Вже у 2006 році вона має перевищити розмір прожиткового мінімуму. (Під час з’їзду лідер ФПСУ Олександр Юркін навів статистику, за якою у 2005 році рівень середньої заробітної плати досяг 178% розміру прожиткового мінімуму в розрахунку на працездатну особу). Профспілки вимагають встановлення мінімальної заробітної плати на рівні, не меншому за 734 гривні, або три долари на годину, згідно з нормами, встановленими ООН для країн з перехідною економікою. Також профспілки активно наполягають на запровадженні в повному обсязі Єдиної тарифної сітки оплати праці робiтникам бюджетної сфери, що, на їхню думку, дозволило б підвищити зарплату працівникам і одночасно відновити міжпосадові співвідношення в оплаті праці. Разом з цим, ФПСУ вимагає в рамках Генугоди повернути борги із заробітної плати (загальна сума їх за даними на 1 лютого становила 1,08 млрд грн.), в тому числі і за виконані державні замовлення розпорядниками бюджетних коштів.
Тим часом сторона власників не погоджується на такі норми і не легалізує свої наміри в сфері оплати праці. Така позиція стала головною причиною виникнення колективного трудового конфлікту в трикутнику профспілки-уряд- роботодавці. Цікаво, що більшість серед останніх також складають представники нині діючої влади. Так, почесним президентом Всеукраїнської асоціації роботодавців є нині діючий прем’єр-міністр Юрій Єхануров, а головою Федерації роботодавців України є Анатолій Кінах. Будучи держслужбовцями, вони, на думку профспілкових лідерів, реально не представляють на переговорах інтереси промисловців. Та й у рядах работодавців немає єдності. Створюється альтернативна Конфедерація роботодавців України, яка вважає, що значне підвищення зарплат містить серйозні ризики для економіки підприємств та країни в цілому. Як наслідок, можуть постраждати всі підприємства, в тому числі малі й середні, що призведе до «весняної» депресії української економіки, яка затягнеться мінімум на чотири роки (термін дії Генугоди).
Відтак, до трійки профспілки-держава-роботодавці, які й без того не можуть дати ради Генугоді і нарешті її підписати, додався «четвертий зайвий», бажання якого «забули» врахувати. Досвід показує, що з приходом ще одного гравця (і досить таки сильного) на полі бою виникає затишшя. Чи не перед бурею?.. .