Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ліквідація ризиків

Недостачу в 10 мільярдів банки заповнять за квартал
19 січня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Минулого тижня Нацбанк скасував частину раніше введених обмежень на фінансовому ринку та відзначив, що таке рішення прийняте з урахуванням покращання динаміки основних монетарних показників, підвищення рівня ліквідності банківської системи, зниження попиту на іноземну валюту, відновлення довіри до банківської системи з боку населення.

За даними НБУ, з початку поточного року депозити фізичних осіб зросли на 1,6%, кошти на кореспондентських рахунках банків — на 38,7%. При цьому НБУ купив на міжбанку понад $400 мільйонів для поповнення золотовалютних резервів країни.

Природно, цим зняті ще далеко не всі загрози фінансовому сектору. Не випадково Нацбанк і Асоціація українських банків створюють дорадчий орган — Комітет захисту економічної конкуренції. Проте, на загальну думку експертів у сфері економіки, основні показники соціально-економічного розвитку суспільства не втратили позитивної динаміки. Банківська система також перебуває на підйомі. Згідно з прогнозом президента Асоціації українських банків Олександра Сугоняко, кредитний портфель банків України в 2005 році виросте щонайменше на третину. Про це Сугоняко заявляв ще до Нового року. Щоправда, головним обгрунтуванням такого прогнозу слугувало очікуване покращання економічного та бізнесового середовища. Щоправда, за два останні місяці 2004 року на рахунки в банки надійшло на 10 млрд. гривень менше, ніж передбачалося. Але ця проблема, зі слів О. Сугоняко, легко вирішувана — мине квартал, і все повернеться на свої місця, а темпи надолужать із лихвою. Із ним погоджується і заступник голови Нацбанку Олександр Шлапак, який зазначив, що, попри негативні тенденції останніх двох місяців, Нацбанк задоволений розвитком банківської системи в 2004 році. «Уперше за останні роки нам вдалося балансувати зростання активів і капіталу... Ми не вийдемо на 40% зростання капіталу, але вийдемо на 30%. Це нормальний і гідний показник», — зауважив він, відзначивши, що прибутковість банків збільшиться цього року майже вдвічі порівняно з попереднім.

І все ж можна констатувати певне зниження активності банківської системи. Асоціація надала аналіз показників роботи фінансової системи, в якому використані баланси 130 банків, у тому числі й індикативної групи з 121 банку, за якими виконана порівняльна характеристика розвитку з початку 2003-го по перше грудня 2004 року.

Загальний обсяг активів становив 120,2 млрд. грн., але, простежуючи динаміку, можна звернути увагу, що за індикативною групою вони за місяць поменшали на 955 млн. гривень. Залишки на коррахунках знизилися з 13% до 11,4%, вкладення в цінні папери — з 7,1% до 6,6%, міжбанківські кредити — з 7,5% до 5,5%. Зате банки отримали адекватне збільшення прибутку від валютообмінних операцій. Саме за рахунок цього їхній прибуток досяг показника 1,4 млрд. грн. Загальний прибуток 121 банку індикативної групи в цьому сегменті банківських операцій становив 1,1 млрд. грн. Обсяг капіталу (без урахування банківських ризиків) 139 банків на 1 грудня становив 16,177 млрд. грн., а за індикативною групою — 14,376 млрд. грн.

Зі слів О. Сугоняко, українські банки врятувала від можливої кризи постанова № 576 Національного банку, що обмежувала обсяги кредитування з тим, щоб знизити банківські ризики. Крім того, НБУ заборонив завчасно гасити довгострокові кредити (зараз цю норму збираються законодавчо закріпити). Якби, піддавшись паніці, всі 12,5 млн. вкладників проаналізованої групи кинулися забирати свої гроші, то існування цих банків опинилося б під загрозою. Але не тільки Нацбанк рятував банківську систему. Самі банки зменшили свій кредитний портфель на 2,8%, відмовившись від частини доходів заради можливості втриматися на плаву. Тепер ці втрати треба компенсувати. Як вважає Сугоняко, одним із напрямів роботи має стати постійна демонстрація суспільству стабільності та консолідованості першого та другого рівнів національної банківської системи. Для цього, на його думку, необхідно було б розробити законопроект, що передбачає відповідальність за публічні заяви державних діячів, які продукують паніку на фінансовому ринку країни. «Закінчується цей період, і ми повинні думати про майбутнє. Попереду в нас велика робота. Ми повинні — до остаточного формування уряду — встигти виробити власне бачення розвитку системи», — каже президент банківської асоціації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати