«Малоформенні» баталії
Площі під торговельними кіосками перехоплюють вхожі до чиновницьких кабінетів підприємціКиївські власті серйозно взялися за торговельні кіоски. З початку року в столиці демонтовано чи закрито, за різними даними, близько 50 кіосків, які чиновниками називаються «малими архітектурними формами» (МАФи). Від «стихійної» торгівлі, як у КМДА іменують боротьбу з нібито нелегально встановленими кіосками, за минулі півроку «рятували» місто в районі станцій метро «Оболонь», «Мінська», «Контрактова площа», «Берестейська», «Нивки» і «Тараса Шевченка». Дії влади супроводжувалися протестами власників торговельних точок, скандалами, обіцянками «розібратися» і ... не більше того.
Підприємці якось навіть звикли з життям у стані «війни» з контролюючими органами. Однак в липні поточного року на сесії Київради було проголосовано рішення, за яким ведення МАФами було передане з районів до Київдержміськадміністрації. А коли нові-старі начальники заходилися в черговий раз, правда, тепер уже з центру, упорядковувати площі на нелегалізованих торгових майданчиках, власники кіосків забили на сполох і вирішили розказати громадському загалу про «корупційні схеми», які успішно циркулюють у сфері малого столичного бізнесу.
Так, голова Союзу підприємців Київського метрополітену Марина Нагорна розповіла, що для того, щоб отримати право на торгівлю і встановити свою точку, дрібному приватнику потрібно сплатити кілька десятків тисяч доларів, у залежності від розташування місця і площі торговельної одиниці, як офіційно, так і у вигляді «відкатів». Крім того, за «лояльність» до нового бізнесу належить щомісяця перерахувати тисячу умовних одиниць неофіційного податку з квадрата чиновникам, що займаються даною сферою.
«Працює дуже проста схема: чиновниками створюються комунальні підприємства, які на пільгових умовах дістають право оренди значних площ. Ці комунальні підприємства пропонують приватним підприємцям встановлювати на цих площах за власні кошти металеві конструкції, вартість яких становить десятки тисяч доларів. Крім того, підприємців зобов’язують сплачувати неофіційну оренду $1000 за квадратний метр», — пояснила Нагорна. За її словами, в таких умовах підприємцям доводиться більше трьох тижнів працювати «на дядьку», що забирає щомісячний податок, і всього кілька днів — на власний бізнес.
Багато приватників такого випробування не витримують і добровільно сходять з дистанції. На протистояння новоявленому «даху» зважуються тільки загартовані роками підприємці, що відкрили свою приватну справу в неспокійні 90-ті роки.
Цього разу дрібний столичний бізнес вирішив захищати свої права організовано. Підприємці оголосили про намір пікетувати Київську державну міську адміністрацію з вимогами припинити «владне свавілля», скасувати липневе рішення Київради, а також повернути приватникам їх законні права на підприємницьку діяльність. На це рішення їх схилив, за словами Нагорної, «цинізм, з яким влада, даючи нібито лад у сфері МАФів, фактично здійснює переділ ринку», караючи підприємців за відсутність дозвільної документації, яку приватникам не видали самі чиновники з усіх зрозумілих причин». Нагорна стверджує, що поглиблення даної проблеми і відкрите знищення малого бізнесу вигідно власникам великих столичних торговельних мереж, яким продуктові кіоски ніби часто складають досить відчутну конкуренцію. Крім того, за словами Нагорної, в переоформленні документації зацікавлені й у КМДА, оскільки, коли бізнес стануть контролювати ручні комунальні підприємства, всі належні з приватників податки якраз перекеровуватимуть з держбюджету до сімейних бюджетів можновладців.
Дізнатися про позицію київської влади не вдалося, оскільки в КМДА не знайшли часу на коментарі такого роду. У те, що ринок торгових кіосків, обсяг якого в грошовому виразі оцінюється, за різними даними, у $100—150 мільйонів, навіть гіпотетично може скласти конкуренцію хоч трохи розвиненій організованій торговельній мережі, повірити складно. А ось те, що малий бізнес залишається грунтом для зростання будь-якого роду корупції, навіть доводити немає потреби. Проте, якщо малі архітектурні (читай — торговельні) форми таки зітруть з лиця столиці (чого серйозно побоюються підприємці) на вулиці, за словами голови Представництва Держкомпідприємництва в м. Київ Віталія Апостолова, опиняться до 20 тисяч безробітних.