Перейти до основного вмісту

Майбутнє «Південмашу» під питанням

Основна проблема одного із флагманів вітчизняної економіки — заборгованість із зарплати — залишається невирішеною
25 грудня, 09:50

Ракетно-космічний «Південмаш» перебуває на межі зупинки. Сім тисяч працівників майже півроку сидять без зарплати, само підприємство знаходиться в «режимі простою». Гроші видають невеликими частинами. Робітники розповідають, що на разі їм заплатили за липень 50%. За решту місяців — вони чекають. Усередині заводу робітники збиралися й піднімали питання про зарплату, але нічого не домоглися. За їхніми словами, на завод ходить близько 1500 осіб із семи тисяч. Решта — на різних підробітках.

Працівники заводу згадують, як президент України Петро Порошенко під час візиту на «Південмаш» перед парламентськими виборами обіцяв не лише розібратися з проблемою боргів, але й з оптимізмом говорив про перспективи розвитку ракетно-космічної галузі. З того часу минуло два місяці. Проте основна проблема одного з флагманів вітчизняної економіки — заборгованість із зарплати — залишається невирішеною. Не можуть допомогти підприємству й в облдержадміністрації, на яку, схоже, переклали вирішення проблеми. «У жовтні цього року на «Південмаш» приїжджала делегація з Києва на чолі з президентом. Людям розповіли, як вони добре житимуть у 2020 році, а вони, тим часом, вже 4 місяці не отримували зарплати, сума якої становить 2,5 тисячі гривень. Розібратися із цією невиплатою доручили Дніпропетровській ОДА. Для того, щоб обласній владі вирішити цю проблему, нам потрібно замовити на «Південмаші» дві крилаті ракети або здійснити політ у космос. Це якраз те, що входить до компетенції центральної влади й космічного агентства», — так прокоментував ситуацію заступник голови Дніпропетровської ОДА Святослав Олійник.

Тепер за вирішення проблеми взялися новообрані депутати Верховної Ради, які представляють Дніпропетровщину. Народні депутати України Андрій Павелко та Максим Курячий з Блоку Петра Порошенко звернулися до уряду й до космічного агентства з проханням розібратися із заборгованістю із заробітної плати на підприємстві. Вони хочуть, щоб питання розглянули на засіданні Кабміну.

Порятунок стратегічно важливого підприємства в умовах, коли військово-технічна співпраця з Росією згортається, полягає в пошуку нових коопераційних зв’язків — передусім на Заході. Про що й говорив під час візиту до Дніпропетровська Президент Порошенко. Проте зовсім нещодавно прийшла новина про те, що американські партнери припинили співпрацю з «Південмашем» через вибух двигуна ракети-носія Antares, який стався 29 жовтня на космодромі Воллопс. Двигун було виготовлено в російській Самарі, український «Південмаш» виготовляв лише основну конструкцію першого ступеня. Однак тепер компанія Orbital Science Corporation — замовник української продукції, протягом року готуватиме технічне рішення для доопрацювання ракети. Після цього знадобиться час на освоєння й виконання рішення, тому щонайменше рік «Південмаш» буде без замовлень від США. Виготовлені заводом ступені для американських ракет-носіїв на разі знаходяться на складі й трохи пізніше їх відправлять компанії.

Ситуацію на підприємстві ускладнює подорожчання енергоносіїв та інфляція. Через розірвання військово-технічної співпраці відмовляються від послуг і самі російські партнери. Нещодавно вони повідомили, що українські розробники більше не проводитимуть техобслуговування російської ракети РС-20В «Воевода» (за західною класифікацією SS-18 «Сатана»). Про це заявив командувач Ракетних військ стратегічного призначення Сергій Каракаєв. На самому «Південмаші» говорять, що співпраця з Росією донедавна забезпечувала 80 відсотків прибутків. Тепер через напружені відносини з Росією становище змінюється, що не може не відбитися на економіці підприємства. «Зараз ми не розвиваємося. Всі кошти спрямовуємо на погашення заборгованості із зарплати й намагаємося утримати людей», — розповів «Дню» помічник гендиректора «Південмашу» Володимир Ткаченко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати