Моя фортеця відтепер уже не моя?
Наказ Мін’юсту «Про внесення змін і доповнень до Положення про Єдиний реєстр для реєстрації заборон відчуження нерухомого майна» буквально паралізував діяльність товарних бірж в Україні. Він позбавив ці біржі, а також фірми-ріелтери та всіх професійних операторів ринку нерухомості, а також банки, що приймають застави, можливості реалізовувати майно та й взагалі працювати на легальному ринку нерухомості.
За висновками Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) та Національної асоціації бірж України (НАБУ) наказ ухвалено всупереч кільком статтям Конституції, із порушенням Законів «Про власність», «Про інформацію», «Про товарну біржу», Житлового кодексу України.
У той же квітневий день вибухом від антибіржового пострілу Мін’юсту «накрило» сотні тисяч клієнтів бірж, що користувалися їхніми послугами. Заступник міністра Броніслав Стичинський у своєму листі на адресу всіх управлінь юстиції на місцях визнав незаконними всі біржові операції з нерухомістю, проведені через біржі, оскільки вони не засвідчені підписом нотаріуса. Відтак всім нотаріусам рекомендовано не приймати для засвідчення нових документів угоди із купівлі-продажу майна, що реєструвалися на товарній біржі.
Як вказується у спільній заяві УСПП і НАБУ, у результаті організований біржовий ринок поставлено під загрозу зруйнування й дестабілізовано. Одночасно, що найголовніше, суттєво порушені права фізичних і юридичних осіб, які реєстрували свої угоди купівлі-продажу на товарних біржах. Понад 300 тисяч власників квартир та будинків отримали тепер невеселу перспективу терміново шикуватися у черги до нотаріусів, аби отримати підтвердження чинності укладених раніше угод і ще раз сплатити гроші за їх реєстрацію.
У заяві підкреслюється, що дії Мін’юсту підривають довіру до уряду та Президента України як до гаранта Конституції з боку середнього класу, який і є власником більшості придбаних через біржі квартир. На думку авторів заяви, це різко звужує соціальну базу існуючої виконавчої влади і призведе до посилення опозиції та значної радикалізації політичних настроїв в Українi.
Експерти звертають увагу на значні і, мабуть, не випадкові помилки,
допущені в цій колізії досвідченими правниками Мін’юсту. Виходить, вона
сталася під тиском досить потужних сил, які вважають, що мають право порушувати
закони. Так, Мін’юстові, згідно із законодавством України, не надано права
роз’яснювати закони, до чого він вдався у названому листі. Згідно з висновками
громадської комісії з питань правового захисту промисловців і підприємців
та експертизи законопроектів УСПП, очолюваної заслуженим юристом України,
кандидатом юридичних наук Миколою Онищуком, угоди купівлі-продажу нерухомого
майна, зареєстровані на біржі, є чинними з моменту їх реєстрації і не підлягають
наступному нотаріальному засвідченню. Окрім цього, навіть у випадку внесення
певних змін у чинне законодавство, необхідно виходити з того, що закон
не може мати зворотної сили, тобто не може ухвалюватися заднім числом,
особливо якщо він обмежує права громадян чи погіршує матеріальні умови
їхнього життя.
Випуск газети №:
№112, (1998)Рубрика
Економіка