Перейти до основного вмісту

Мир, дружба та високі «цифрові» стосунки

Що голова СБУ пообіцяв під час зустрічі з бізнесом і як на це реагують підприємці?
27 листопада, 10:15
ФОТО НАДАНО ПРЕС-СЛУЖБОЮ СБУ

Голова СБУ Іван БАКАНОВ зустрівся з представниками української бізнес-спільноти і обговорив із ними засади взаємодії Служби з підприємцями. Про це повідомляє у Telegram прес-служба СБУ.

У ході зустрічі Баканов всіляко намагався переконати підприємців, що СБУ — друг, а не ворог. І що ті «непорозуміння», на які донедавна скаржилися підприємці, в минулому. А в майбутньому — мир, дружба і листи щастя на е-мейл.

Зокрема, голова СБУ заявив, що вже запровадження електронної системи подання заявок на ті чи інші перевірки значно мінімізує зловживання.

Водночас Баканов назвав неправильною ідею позбавлення Служби правоохоронних функцій. Він нагадав, що згідно з Конституцією України, національну безпеку держави забезпечують відповідні військові формування і правоохоронні органи.

«За умови демілітаризації ми маємо залишитися спеціальним органом з правоохоронною функцією. Інакше, згідно з Конституцією, ми не зможемо захищати державну безпеку», — наголосив голова СБУ.

Він зазначив, що в цілому законопроект позитивно оцінюють як вітчизняні, так і міжнародні експерти й організації. Такі впливові організації, як НАТО і КМЕС, назвали його найбільш наближеним до найвищих світових стандартів, порівняно з попередніми редакціями.

За словами Баканова, в Службі проаналізували скарги й виявили порушення. Усі матеріали цієї перевірки передані в ДБР, і там уже проводять відповідні розслідування.

Бізнес-омбудсмен України Марчін СВЄНЧІЦЬКИЙ зазначив, що підписання меморандуму між СБУ та бізнесом дозволило істотно зменшити кількість скарг, які надходять на адресу Служби. Якщо 2017 року їх було 41, то цього року — лише 12. При цьому більшість скарг, які, зокрема, стосуються так званих «листів щастя», вирішуються позитивно.

Президент Спілки українських підприємців В’ячеслав КЛИМОВ, зі свого боку, наголосив, що бізнес чекає від правоохоронних органів передбачуваності, зрозумілих правил гри та мінімізацію втручання у роботу, а також поцікавився, чи передбачає реформа СБУ позбавлення її економічних функцій.

Баканов у відповідь наголосив, що, незважаючи на те, що більшість спецслужб цивілізованого світу мають такі функції, у проекті закону про Службу взагалі немає слова «економіка». Реформа передбачає переорієнтацію функцій СБУ, зокрема на захист критичної інфраструктури. Слово «корупція» в законопроекті згадано лише один раз — ідеться про нульову толерантність до неї серед співробітників Служби.

Нагадаємо, за даними дослідження Європейської Бізнес Асоціації, українські підприємці погіршили власні оцінки щодо якості інвестиційного клімату України в першому півріччі 2019 року. Компанії оцінили якість бізнес-клімату у 2,85 бала із 5 можливих. Це на 0,22 бала менше, ніж було наприкінці 2018 року. Індекс оцінки інвестиційного клімату повернувся до негативної площини вперше з 2016 року.

За даними опитування, 57% опитаних бізнесменів не задоволені інвестиційним кліматом. У попередньому опитуванні таких підприємців було 40%. Понад 50% бізнесменів вважають, що у найближчі шість місяців Україна не буде вигідним місцем для інвестування. Під час зустрічі з бізнесом Президент України Володимир Зеленський пообіцяв змінити і бізнес-клімат у країні, і його оцінку підприємцями. «Інвестиційний клімат — це для нас пріоритет. Я розумію, чого боїться іноземний бізнес: наших правоохоронних органів, які тиснуть на підприємців, наших судів, які його не захищають. Я як Президент гарантуватиму вам незалежність інвестицій, гарантуватиму, що на вас ніхто не тиснутиме. Ми прагнемо бути європейською країною», — сказав Президент. Що ж, очевидно, соратник Президента по медійному бізнесу Іван Баканов у ході зустрічі з підприємцями спробував переконати, що обіцянка глави держави виконується. Чи вдалося йому це — детальніше в коментарі «Дню» учасника зустрічі бізнесу з головою СБУ прямою мовою.

Віталій IЛЬЧЕНКО, учасник платформи «Бізнес 100», засновник та генеральний директор компанії «УКРАВIТ»:

— Такі зустрічі є корисними, тому що на них піднімаються нагальні питання для бізнесу, наприклад стосовно протидій деяким діям Служби безпеки України (особливо це стосується економічних підрозділів), які перешкоджають діяльності бізнесу. Зокрема, йдеться про зупинки на митниці.

Такі зустрічі корисно робити і на регіональних рівнях, щоб керівники регіональних підрозділів зустрічалися з місцевим бізнесом, і щоб це стало традицією. На місцях є дуже багато питань до діяльності Служби. Особливо ті компанії, які працюють «вбілу» прекрасно розуміють, хто де займається контрабандою, махінаціями при імпорті чи сірим імпортом. І через такі зустрічі на місцевих рівнях вони можуть покращити в цілому ситуацію в державі, знизити контрабанду й урівноважити конкуренцію.

Баканов говорив, що багато напрацьованих матеріалів стосовно неправомірних дій працівників СБУ вже передано в ДБР і є вже низка розслідувань. Справді, в багатьох випадках є замовні випадки від конкурентів, наприклад, які корумпують представників Служби.

Але, на мою думку, крім цього треба трохи ширше дбати про економічну безпеку в країні, зокрема, давно необхідно схвалити Доктрину економічної безпеки, яка вже розроблена українським бізнесом. І хоча це не є прямою сферою Служби безпеки України, але на відміну від усіх сусідніх держав, де така Доктрина є, у нас її досі немає, хоча це стратегічний документ для країни, який передбачає й унеможливлює економічні ризики.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати