Перейти до основного вмісту

На гачку у монополіста

Хто й навіщо вигадав так званий економічно обґрунтований тариф на тепло?
23 грудня, 18:50
АКЦІЯ ПІД КМДА «МАРШ ПЛАТІЖОК». 23 ГРУДНЯ 2015 РОКУ / ФОТО УКРІНФОРМ

Тарифні майдани, що виступали за зниження тарифів ЖКГ або хоча б за те, щоб зробити оплату за ці послуги зрозумілішою для споживачів, за словами екс-міністра ЖКГ, глави Спілки власників житла України, радника київського градоначальника й засновника громадської організації «Тарифна мобілізація» Олексія Кучеренка, закінчилися «пшиком». Він переконаний, що нові тарифи — це не якась помилка або прояв непрофесіоналізму, а, по суті справи, «злочинна схема вимивання колосальних коштів з родинних бюджетів киян та інших українців». На його думку, нові тарифи, лічильники тепла, води й електрики — це «прихована від споживача монопольна сфера з величезним корупційним потоком». Він закликає сформувати професійну думку споживача, яка б аргументовано протистояла грабежу монополістів і без якої, згідно із законом, не може прийматися жодне рішення у сфері ЖКГ.

«Договір, який нас сьогодні вимушують підписувати, — говорить Кучеренко, — не затверджений Кабміном як типовий, не пройшов узгодження. Але вивішений на сайтах і оголошується підписаним, щойно ми з вами зробили перший платіж. І після цього ми на гачку у монополіста й зобов’язані виконувати те, що з нами ніхто не погоджував». Кучеренко хоче ввести споживача в цей процес і оголошує, що в середу, 23 грудня, на Хрещатику, біля будівлі КМДА, об 11 годині можуть зібратися кияни й гості столиці, щоб, об’єднавши свої зусилля, зустрітися з міською владою й поговорити і про столичний бюджет, і про тарифи. А також про головне, що сьогодні непокоїть: про те, що за потурання місцевої влади монополісти грабують киян.

«З надходженням платіжок за листопад, — зазначає Кучеренко, — ми потрапили в зону експерименту місцевої влади. Якщо будинок обладнаний системою обліку, то ми платимо за тепло за її показниками з розрахунку за квадратний метр. Тут питання лише в ціні гігакалорії. Якщо такого лічильника немає, то ми платимо за так званим економічно обґрунтованим тарифом (це вже серйозна й злочинна категорія), що становить 16,14 гривні за квадратний метр для киян, які проживають у зоні дії «Київенерго». А якщо ви живете в зоні єврореконструкції (це переважно лівий берег Дніпра, Дарниця) — 16,19 гривні. У інших містах свої «економічно обгрунтовані» тарифи. У Львові — 12,5 гривні. У Херсоні й Сумах — 21 гривня, 18,5 гривні— у Дніпропетровську».

«Не можна заперечувати місцевих особливостей. Але так гуляти цифри не можуть, — стверджує Кучеренко. — Я проаналізував близько сотні платіжок. Наприклад, адвокат і політик Тетяна Монтян виклала свою платіжку, відповідно до якої вона сплатила за опалювання 140-метрової квартири 3,9 гривні за квадратний метр. Її будинок, зведений 2004 року, обладнаний лічильником і системою регулювання споживання. У будинках, де немає такої системи, але є лічильники, платежі коливаються від 6 до максимум 9 гривень за квадрат».

Кучеренко припускає, що лічильники сьогодні використовуються для розрахунків у половині київських будинків. І їхні мешканці платять за централізоване тепло приблизно 6—7 гривень за квадрат. А кияни без лічильників, повторює експерт, платять 16,14 гривні за так званим економічним тарифом. Він запитує: «Який з цих двох тарифів є економічно обґрунтованим? І куди дівається (згідно з «грубими» розрахунками) надлишковий мільярд гривень, який збирається з киян, а також ті суми, які переплачують громадяни в інших містах? Хто в частці від цих корупційних доходів?» Радник мера впевнений: «Якщо ми зберемося перед КМДА і нас буде хоча б тисяч п’ять, то ми отримаємо відповіді на ці запитання й гарантований результат: перерахунок».

Ще один засновник громадської організації «Тарифна мобілізація», президент організації «Громадський аудит» Максим Гольдарб закликає вдуматися в слова «економічно обгрунтований тариф». «Обґрунтований ким і перед ким?» — запитує він і розповідає, що за офіційним звітом будь-якого київського монополіста споживачі є його інвесторами і внесені в такому вигляді в бухгалтерську звітність». За його словами, ніякого економічного тарифу немає — є «договорняк». «Монополісти, маючи безперечну підтримку державних чиновників найвищого рангу, займаються відвертим грабежем, тобто відкритим викраданням майна, — кваліфікує дії колишній прокурор і наполягає саме на такій формі крадіжки».

«Раніше ми з Кучеренком, не будучи політиками, щиро думали, що наше завдання полягає лише в тому, щоб проводити дослідження «обґрунтованих тарифів» і лише підкидати політикам великого калібру «набої» — аргументовані, обгрунтовані, цифрові. А їхнє завдання — допомагати народові ламати корупційні схеми, що діяли у нас не один рік, — розповідає Гольдарб. — Цинічність і небезпека розвитку цих схем у тому, що ніколи ще наші люди за один рік так різко, в рази, не бідніли й не вимирали. На сімсот тисяч осіб за рік (і це не  рахуючи втрат на війні) скорочується тепер населення нашої країни, а деякі політики ще й лякають людей, яким явно нічим платити, кримінальними справами».

P.S. У понеділок Кабмін змінив механізм нарахування щомісячної плати за послуги з централізованого опалювання для споживачів, у яких немає лічильників тепла. Постанова уряду №1037 встановлює, що розмір оплати залежатиме від температури зовнішнього повітря й тривалості опалювального сезону. Мета змін — уникнути перерахунку розміру плати наприкінці опалювального сезону, оскільки споживачі оплачуватимуть кожного місяця за фактично надані послуги.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати