Національний антивірус: Міф vs Реальність
Місяць тому РНБО доручила «посилити інформаційну безпеку країни». Що вже зроблено?1 травня набуло чинності рішення РНБО про посилення інформаційної безпеки країни, яким було передбачено створення національного антивірусу та ОС. Це завдання, поза сумнівом, правильне й потрібне, проте розв’язання його потребує особливого підходу з кількох причин, зазначають експерти.
По-перше, розробка антивірусу у наш час — це дуже дорогий і тривалий проект, зазначає Олег Сич, технічний директор антивірусного проекту «Zillya!». Якщо раніше антивірус був просто сканером, що виявляє віруси за допомогою сигнатурного методу, то сучасне антивірусне ПЗ є потужним багатофункціональним комбайном, оснащеним наборами різних фільтрів, технологіями детектування всіх видів вірусних загроз, евристичними і поведінковими аналізаторами тощо
По-друге, створити якісний антивірус з нуля, без жодних існуючих розробок, лабораторії і бази загроз практично неможливо. По-третє, для того щоб створити антивірус, треба мати специфічні знаннями. Адже ніде в нашій країні не навчають готових вірусних аналітиків, здатних аналізувати машинний код чужої програми, шукати шкідливу програму в системі, розуміти, як вона працює. Ці специфічні знання напрацьовуються роками окремими ентузіастами, яких наразі в Україні, — одиниці.
Ба більше, завдання ускладнюється тим, що антивірус — це постійний процес розробки. Не можна створити антивірусне ПЗ і відрапортувати «нагору», що завдання виконано успішно. Потрібен постійний розвиток захисного ПЗ, створення і підключення нових технологій, щоденний аналіз десятків тисяч нових вірусів, вивчення нових (що з’являються) форматів файлів тощо.. Описані вище завдання висувають запитання — як це все фінансуватиметься? Експерти вважають, що найоптимальнішою буде партнерська схема роботи. У цьому випадку антивірус має державну підтримку, коли держава висуває свої вимоги до нього, але при цьому існує як комерційний продукт, доступний у вільному продажу.
Але тут важливо зрозуміти, наскільки «державним» має бути цей проект, каже Олег Сич. Через повсюдну «шпигуноманію» і підозріливість багато комерційних компаній і домашніх користувачів побоятися застосовувати (а тим паче купувати за гроші) державну розробку в галузі інформаційної безпеки. Якщо ж сам продукт буде створено комерційною компанією, яка працює за законами ринку, а держава буде лише стратегічним замовником і технологічним партнером, це, поза сумнівом, піднесе розробку на вищий рівень. Перспективним видається долучення до створення такого спільного продукту спеціалізованих вишів (зокрема КПІ), державних структур, що спеціалізуються на інформаційній безпеці: Держспецзв’язок, Відділ інформаційної безпеки СБУ, ЦАЗІ (Центр антивірусного захисту інформації). Завдяки роботі цих підрозділів на базі такого антивірусного рішення (із закладеними в нього функціями і характеристиками) може бути створено складніший комплекс, з безліччю доповнень, спеціалізованих модулів, який і буде тією самою закритою державною системою антивірусного захисту.
Щодо термінів, то якщо не намагатися «винаходити велосипед», а побудувати національний антивірус на базі, припустімо, існуючого проекту «Zillya!», то створення такого рішення потребуватиме 6-12 місяців ефективної роботи. Проте термін дуже залежить від безлічі бюрократичних моментів, які, на жаль, можуть «з’їсти» найбільше часу.